Als men bedenkt, dat iedere afgevaardigde naar het medisch congres een toelage geniet van ƒ 25.— p«r dag gedurende een maand en ƒ 100.— uitrustingskosten en dan nog vrij reiskosten eerste klasse van Batavia via Singapore naar Bangkok en terug, dan begrijpt, men, dat deze afvaardiging het rijk weer duizenden moet kosten. En dan mogen wij ons evenals de „Locomotief" afvragen of men zich een dergelijke uitgaaf had mogen permitteeren in dezen malaise-tijd, waar naar allerlei middelen wordt gezocht om de uitgaven te beperken.

Onze subsidie aanvrage voor het Pan Pacific Congres te Honolulu geschiedde in 1928, toen 's lands middelen nog geen zorgen baarden.

Toen wij voor onze aanvraag — gericht aan den Gouverneur-Generaal — den steun vroegen van den Volksraad, zei één der Volksraadsleden, n.1. dhr. Lighthart: „Het lijkt mij wel heel gemakkelijk naar een congres te willen gaan zonder zelf de kosten te betalen"!!!

Ons verzoek werd afgewezen met de mededeeling, dat men geen subsidie gaf aan afgevaardigden van particuliere vereenigingen.

Waarom de Regeering dan zelve geen afgevaardigde benoemde, waar toch zulke gewichtige onderwerpen in Honolulu aan de orde gesteld werden, zooals onderwijs, hygiëne, opvoeding, prostitutie, politieke en rechtstoestand van de vrouw, enz. ? Wanneer dit geen vrouwencongres geweest was zou er wel aan de uitnoodiging, die door het Congresbestuur aan de Regeering gezonden was, gevolg gegeven zijn en eenige afgevaardigden zijn uitgezonden OP 'S LANDS KOSTEN, evenals naar het Pan Pacific Toad Congres was geschied, dat eenigen tijd vóór het Vrouwencongres heeft plaats gehad.

De mannen hebben nog zoo weinig vertrouwen in hetgeen de vrouwen kunnen helpen tot stand brengen.

En toch kunnen wij op zooveel wijzen, waartoe door vrouwen den stoot werd gegeven, of op haar initiatief en door haar strijd werd bereikt.

Was het niet Josephine Buttler, die het eerst den strijd aanbond tegen de prostitutie, toen bordeelen en reglementeering nog door de Overheid werden gesanctioneerd en niemand zich tegen deze menschonteerende instellingen durfde keeren?

Was het niet Bertha von Süttner, die door haar boek „Die Waffen nieder!" het eerst het denkbeeld de wereld inzond van een internationaal scheidsgerecht, naar welker verwezenlijking de Volkenbond streeft ?

Was het niet Florence Nightingale (ook wel „the lady with the lamp" genoemd, omdat zij des avonds en de nachts, vergezeld van eenige helpers, met een lamp gewapend de slagvelden afzocht om gewonden te vinden en te verzorgen), aan wie het Roode Kruis zijn ontstaan heeft te danken?

Heeft niet Mrs. Beecher Stowe door haar boek „Uncle Toms Cabin" (de Hut van Oom Tom) de wreedheden van de slavernij in het licht gesteld, en daarmede den stoot gegeven tot de afschaffing daarvan ?

Dit negeeren van den arbeid der vrouwen, van haren ernstigen wil om de menschheid te dienen met haar beste krachten, het wegstooten van haar tot hulp toegestoken handen, zijn een uiting van zelfoverschatting, die op den duur nadeel toebrengen zal aan maatschappij en staat.

Kendal. s. Van Overveld—Biekart.

VROUWELIJKE EEREDOCTOR IN DE THEOLOGIE.

Mevrouw Miiller Otfried. die sinds jaren presidente is van den Duitsch-Evangelische Vrouwenbond en bijna een menschenleeftijd lang' haar leven heeft gewijd aan den dienst van den Christelijken liefdesarbeid, weid door de theologische faculteit der Universteit te Göttingen tot eeredoctor benoemd.

Deze vrouw heeft als lid der synode van den Rijksdag steeds op de bres gestaan voor kerkelijke en zedelijke verheffing. Ook op sociaal terrein heeft zij in den Rijksdag haar grooten invloed doen gelden.

Eenige weken geleden ontving ik het volgende schrijven van dhr. Scarpari, advocaat te Milaan:

Milano, le 30 September 1930.

Mme S. v. Overveldt—Biekart Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht.

Java (Indes Néerlandaises orientales) 66, Tjikini, Weltevreden.

Permettez moi de m'adresser a Vous pour Vous prier d'avoir L' obligeance de me renseigner dans la fagon la plus exacte possible sur le mouvement que les Femmes de chez Vous er dont Vous étes 1'Hon. Presidente poursuivent en vue de conquérir certains droits, ad ex. le suffrage et qui par ce droit, tachent de poursuivre encore le développement moral et intellectuel de leur cause.

M'occupant d'une manière particulière de ces mouvements qui se manifestent dans le monde, en vue de publier un livre qui doit traiter le mouvement international de la femme chez les différents Etats, Vous m'obligerez vivement si vous voudrez bien m'envoyer ou m'indiquer des ouvrages, publications, bulletins etc, de chez Vous, qui puissent me renseigner de la fagon la plus exacte sur les differentes questions qui peuvent intéresser a mon ouvrage, dont je me permettrai vous faire hommage dès qu'elle sera achevée.

•J'espère qu'il Vous fera plaisir de rencontrer chez un homme un intérêt si vif a vos travaux auxhquels