weefwerk. Zij is de dochter van een der eerste kolonisten in Nieuw-Zeeland en het hoofd van den stam der Ngati-Kahungunn.

Ook Miss Ellen Melville zal afgevaardigde zijn van de Maori-vrouwen en schrijft, dat prinses Te Puea Herangi, een leidend hoofd van een Maori-s'tam, en Miss Paki, een} jong Maori-meisje, dat goed op de hoogte is van de Maori mythologie en van dans en zang der inboorlingen, eveneens het congres zal bijwonen.

Nederlandsch-Indië is op de PanPacific vrouwencongressen steeds het eenige geciviliseerde land geweest, dat er niet was vertegenwoordigd.

Voor beide congressen werd door onze Vereeniging tot de Regeering het verzoek gericht om twee afgevaardigden voor Regeeringskosten te mogen zenden, waarvoor mij enkele vrouwen aanbevalen en een subsidie aanvroegen van ƒ 7000.—. Het antwoord luidde, dat aan „particuliere vereenigingen" nimmer subsidie werd verleend. Wat de Regeering met „particuliere vereenigingen" bedoelde, is mij niet recht duidelijk. Ik dacht, dat alle vereenigingen particulier waren. Van Regeeringswege opgerichte vereenigingen ken ik niet.

Een groot deel van de afgevaardigden op de congressen te Honolulu waren door haar Regeeringen gezonden. Het Pan-Pacific Vrouwencongres noodigde ook de Nederlandsch-Indische Regeering uit, om dit eveneens te doen. Of daarop door de Regeering een weigerend antwoord werd gezonden of wel geen antwoord, is mij niet bekend. Wèl weet ik, dat Nederlandsch-Indië er niet was vertegenwoordigd.

Wanneer we thans om een subsidie zouden vragen, zou men het weigeren, omdat in dezen tijd van bezuiniging geen nieuwe subsidies verstrekt worden. Zoo zal er steeds een excuus zijn als het vrouwen betreft, maar voor het zenden van mannelijke afgevaardigden was wél altijd geld beschikbaar.

Zoo zond men in 1924 afgevaardigden naar het Pan-Pacific FoodCongres; in 1927 (ik meen 4 afgevaardigden) naar het Pan-Pacific Education Congres te Calcut'ta; in 1927 eenige afgevaardigden naar het medisch congres te Cairo dat een fiasco is gebleken; in 1930, 5—zegge 5 — afgevaardigden naar het medisch congres te Bangkok, terwijl de tijden reeds zorgelijk waren en waar, zooals de Pers terecht opmerkte, toch zeker met twee afgevaardigden had volstaan kunnen worden.

Al deze afgevaardigden hebben aan de schatkist duizenden en nog eens duizenden gekost; want ze reisden, maakten tochtjes in den omtrek en verbleven geheel voor 's Rijka kosten. Daarvoor was geld beschikbaar, voor ons niet.

En met dit voorbeeld voor oogen durfde het lid van den Volksraad, Ligthart, nog zeggen, toen wij voor onze aanvrage om subsidie bij de Regeering, den steun van den Volksraad vroegen: Mijnheer de voorzitter. Ik zou willen opmerken, dat, indien de dames werkelijk vinden, dat het congres zoo buitengewoon belangrijk is, dat zij er heen moeten, zij toch zeker wel in staat zouden moeten zijn die ƒ 7000.— (voor twee afgevaardigden) bij elkaar te brengen. Het lijkt mij wel zeer gemakkelijk naar een congres te willen gaan, zonder zelf de kosten te dragen.

En niemand der overige Volksraadsleden wees hem op deze groote inconsequentie! Merkwaardig!

Kendal.

S. van Overveldt-Biekart.

KOLONIALE SCHOOL VOOE MEISJES EN VROUWEN TE 'S GRAVENHAGE.

L. S.

Den 24en Maart 1934 bestond de Koloniale School voor Vrouwen en Meisjes 12% jaar. Gedurende dien tijd volgden meer dan 800 vrouwen en meisjes de moeder-cursussen en de cursussen in tropische hygiëne,