bij de gehuwde vrouw zonder toestemming van haar man nooit meer dan 2000 dollar op de bank kan zetten. (Canada houdt dus niet van spaarzame vrouwen. Maar 't is toch altijd nog beter dan hier in Indië, want hier mag de vrouw in het geheel geen geld, zelfs geen 10 gulden, op de bank zetten zonder toestemming van haar man. De Postspaarbank maakt hierop een uitzondering. Red.).

In de Vereenigde Staten zijn verschillende vrouwen bij den diplomatieken dienst geplaatst, waar zij Amerika in het buitenland vertegenwoordigen. Miss Sarah Wambaugh werd benoemd tot een der experts in het Saar-Plebisciet. Haar naam werd door de gezamelijke vrouwenorganisaties bij den Volkenbond naar voren gebracht. Door haar jarenlange ervaring heeft zy aan de Saar-Commissie groote diensten bewezen.

President Rosevelt heeft een verbod uitgevaardigd voor kinderarbeid onder de zestien jaar, waardoor dit jaar reeds 200.000 kinderen méér de scholen bezoeken.

In den gemeenteraad van Weenen hebben thans vier vrouwen zitting, die door den burgemeester benoemd1 zyn.

In Zweden heeft het Parlement besloten een enquête in te stellen om te onderzoeken welke vrouwen dubbele inkomens hebben; de Eerste Kamer heeft echter bepaald, dat deze enquête de rechten der gehuwde vrouw niet zal beperken. De vrouwenorganisaties hebben geëischt, dat vrouwen en speciaal Miss Ingeborg Walin, presidente van het Comité voor Gelijk Loon en gelijken Arbeid, lid van deze enquêtecommissie moeten zijn.

In Luxemburg is een wet aangenomen waarbij de vrouw bij huwelijk met een vreemdeling de nationaliteit van haar man aanneemt. Zy kan echter zes maanden na haar huwelyk dé eigen nationaliteit weer terugkrijgen, indien zy een officieel© aanvrage daartoe indient. (Als nu de vrouwesivereeni gingen maar zorgen, dat de vrouw op de hoogte is van deze wet. Red.).

Eveneens kan zij haar eigen nationaliteit bij huwelijk met een vreemdeling behouden, wanneer zij dat speciaal aanvraagt. Verder kan een vreemdeling, die met een Luxemburgsche is gehuwd, 5 jaar na zijn huwelyk en in¬

dien hij vijftien jaar in het land heeft gewoond, met een speciale permissie de Luxemburgsche nationaliteit verkrijgen.

In België stellen de vrouwen ho<? langer hoe meer belang in het politieke leven. Thans zijn er reeds 14 vrouwen tot burgermeester benoemd; 171 vrouwen zijn gekozen tot gemeenteraadsleden, terwijl vijftig de functie van gemeente-ontvanger bekleeden.

De jongerengroep „Egalité" wtprkt heel hard en geeft een interessant driemaandelijksch blad uit onder redactie van Mr. Georgette Ciselet.

In Engeland zijn 10 vrouwen tot burgermeester benoemd. In den Londenschen Gemeenteraad (Country Council) hebben 21 vrouwen van de 145 leden zitting. Er zijn daar bij de politie nu vrouwelijke doctoren aangesteld en tenzij de vrouw er op staat door een mannelijken docter behandeld te worden, wordt thans de vrouwelijke docter voor de noodige onderzoek bij vrouwen en meisjes ontboden, hetgeen een groote vooruitgang beteekent. (Opmerkelijk is bij deze opgave van Engeland, dat dit land in vergelijking met België ver achteraan komt. Red.).

In Zuid-Afrika zijn twee vrouwen voor de Provinciale Staten gekozen.

In Portugal is een kiesrechtwet aangenomen, waarbij de vrouw gerechtigd is bij de gemeenteraadsverkiezingen haar stem uit te brengen, indien zij het hoofd eener huishouding is; voor de parlementsverkiezingen mag zij haar stem uitbrengen, wanneer zij kan bewijzen een middelbare school te hebben doorloopen. Nu is het opvallende in dit land, dat de vrouwelijke candidaten gesteld zijn door de conservatieven en drie hiervan gekozen zijn bij laatste verkiezingen van 16 December. Het zyn juist geen van drieën feministen. Men hoopt nu, dat zij, na het innemen van een verantwoordelijke positie, toch voortaan voor de vrouwenrechten zullen opkomen.

Bij de verkiezingen in 1934 hebben in Spanje van de vrouwelijke kiezers meer dan 78 % gestemd, tegen 74 % van de mannen. Doordat men voor de vrouwen speciale stembussen had, zyn deze cijfers vrijwel juist.

Mme Campoamor werd benoemd tot Directrice van Sociale zaken.

Op initiatief van Mlle Louise Weiss is in Parijs een centrum voor de gelij-