weest, die in opstand kwam tegen het aanleggen van een anderen maatstaf bij de vrouw ten opzichte van haar handelingen, haar economische positie, haar trouw.

Onze groote voorgangsters streden voor de vrijheid van de vrouw, voor haar zelfbeschikkingsrecht, voor het recht om een eigen werkkring te mogen kiezen en te mogen deelnemen aan het nationale en politieke leven, ten einde het lot van de eigen natie te kunnen helpen bepalen.

Haar strijd was een noodzakelijk deel van den grooten strijd tegen onderdrukking van ras, klasse, sexe en geloof, en om voor de vrouw het recht op vrije ontwikkeling en economische vrijheid te verwerven; voorts om haar op te voeden voor haar taak als staatsburgeres.

De vrouwenbeweging staat dus, hoewel zij zich steeds ver heeft gehouden van alle partij-politiek, toch op een politiek basis, want zij strijdt voor gelijkheid der sexen, der rassen en geloof. De vrouwen moeten blijven vertrouwen in den Staat als te zijn een organisatie, die haar burgers vrede, recht, vrijheid, welvaart verzekert, evenals zij levendig moeten houden het geloof in dë democratie, ook daar, waar deze thans nog verduisterd is en nog niet in praktijk is gebracht kunnen worden.

De wreede oorlog met zijn folteringen en hongersnooden bedreigt thans de wereld. Het is de taak van de Vrouwenbeweging om bij de vrouwen wakker te roepen, haar gaven van verstand en hart, waarmede ze begiftigd is, ten einde dit onheil te helpen voorkomen. De strijd der vrouwen is die van de geheele wereld.

Er kan geen vrijheid voor haar zijn wanneer die vrijheid geen erkend recht is van ieder individu; er kan geen recht, ook niet op economisch gebied voor de vrouw zijn, zoolang de uitoefening daarvan berust bij een oligarchie.

Wij maken een tijd door, waarin onze principes, waarop ons leven gebaseerd is, ten onder dreigen te gaan. Laten mannen, zoowel als vrouwen, die nog trouw zijn gebleven aan die fundamenten, omdat zij overtuigd zijn, dat zij alleen ons rechtvaardigheid.

vrede, algemeene welvaart en meer geluk voor ieder zullen brengen, hen warm blijven verdedigen.

UIT DE AFDEELINGEN.

BATAVIA.

De contactclubs.

Deze maand zullen er door onze af deeling geen bijeenkomsten gehouden worden van de Contactclubs.

In plaats hiervan zal er, denkelijk in de laatste week van September, een ledenvergadering gehouden worden, omdat er verschillende belangrijke onderwerpen te bespreken zijn. Daarom hopen wij op de opkomst van velen onzer leden te mogen rekenen en verzoeken wij allen vooral hiervoor een avond vrij te willen houden.

Datum en plaats van bijeenkomst zullen per convocatie bekend gemaakt worden.

%

De bijeenkomsten van de contactclubs werden weer hervat. De ochtendbijeenkomst had plaats op Dinsdag 8 Augustus, ten huize van Mevr. L.H.G. Hoogesteger - Camman.

Het onderwerp : „Het Probleem der vrouw", is afkomstig van den Heer Jansz.

Ditzelfde onderwerp werd ook op de avondbijeenkomst van Donderdag, 10

Augustus ten gehore gebracht.

%

VROUWENARBEID.

(II)

Arbeid voor de gehuwde vrouw.

Is vrouwenarbeid de of één van de oorzaken van het verminderen der huwelijken ?

Namen wij de vorige maal in beschouwing „Wat vrouwenarbeid is", „De arbeid voor de vrouw in het algemeen" en „Arbeid voor de ongehuwde vrouw", thans willen wij het meer speciaal hebben over : ARBEID VOOR DE