Jiun aandeel in het zoo bij uitstele nationale werk: de zeevaart, verloren alles wat zij hadden.

Dit alles raakt het geheele Koninkrijk der Nederlanden, raakt bovenal ook Nederlandsch-Indië.

Niet alleen, omdat de oorlogsslachtoffers Nederlanders zijn, doch óók, omdat in dezen tijd bij ons allen het besef doordringt, welk een moeilijke en gevaarlijke taak onze Weermacht, de Nederlandsche koopvaardij en de Nederlandsche luchtvaart dagelijks in ons aller belang verrichten.

Er is hulp noodig.

Flinke hulp.

Directe hulp.

Geeft daarom naar Uw vermogen !

Het ligt in de bedoeling om in de week van 18 t/m 23 December a.s. allerwegen in Nederlandsch-Indië lijsten te laten circuleeren, waarop voor dit doel kan worden ingeteekend.

Tot uiterlijk 6 Januari 1940 bestaat de mogelijkheid voor de inschrijvers het bedrag, waarvoor door hen is ingeteekend, te betalen. Na dien datum, doch uiterlijk 10 Januari d.a.v., moeten de ontvangen gelden door het kantoor, het bedrijf, de instelling enz. aan wie(n) de inteekenlijst werd toegezonden, geremitteerd worden aan het accountantskantoor Frese & Hogeweg te Batavia, dat zich bereid verklaarde geheel belangeloos voor de administratie en controle der gelden zorg te dragen.

UIT DE AFDEELINGEN.

Batavia.

Contactclubs :

In de maand November werd er voor de ochtend-contactclub ten huize van Mevr. H. J. V. O. Kluit-Kelder een voorlezing giehouden door Mevr. C. Ch. Sorgdrager - v. Braam Morris over een tweetal interessante vrouwen, uit het gelijknamige boek van Jo van Ammers - Köller. Er bestond goede belangstelling hiervoor, alsmede voor het debat, daarna plaats vond.

Dezelfde lezing zou 's avonds gehouden worden door Mej. A. F. H. Beer, ten huize van Mevr. L. Ingelse-Grofstein. Op deze avond werd door Mevr. ïngelse nog gelegenheid gevonden,

een kleine lezing te houden over , Vrouwenkruistocht''.

Deze maand zal inplaats van de contactclubs, een ledenvergadering gehouden worden op 13 Dec. om half 9 's avonds bij Mevr. Kluit-Kelder, Tandjonglaan 23.

Mevrouw v.d. Zijl zal een inleiding geven over haar persoonlijk inzicht, als gevolg van practische ervaringen, over het werkende meisje.

Gelegenheid tot gedachtenwisseling.

Wat verder ter tafel zal worden gebracht.

Rondvraag.

Twee interessante vrouwen.

Op de contactclub, werden ons de levens en de karakters beschreven van twee vrouwen: Margaret Bondfield en Alexandra Kollontay.

Het was een goed idee van de schrijfster van het boek: „Twaalf interessante vrouwen", om bij iedere beschrijving, ook het portret van de betrokkene te geven. Zoo zien we dan ook het eerst hoe deze vrouwen uiterlijk, en later, innerlijk, hemelsbreed van elkaar verschillen.

Margaret Bondfield! Zakelijkheid, strenge eenvoud, degelijkheid en schranderheid gaan van deze vrouw

uit Zie Alexandra Kollentay,

zooals zij daar staat: agressief, doortastend, impulsief en schrander!

Ja, allebei hebben ze bewezen schrandere vrouwe te zijn, die hierdoor en door hun energie met voldoening kunnen terug zien op wat zij met hun arbeid bereikten, zij het, op verschillend gebied en langs verschillende wegen.

Zoo begon Marg. Bondfield haar carrière als winkelmeisje ! De levensomstandigheden van het lagere winkelpersoneel waren in dien tijd in Engeland nog zeer slecht en dit alles » moest zij meegeleefd hebben om later voor deze catagorie van menschen te kunnen opkomen. Toen een Bond voor winkelpersoneel werd gesticht, telde deze haar onder de eerste leden. Hier ontdekte men dat deze jonge vrouw een geboren spreekster was en van lieverlede werd zij overal op Propagandaavonden van de Bond uitgenoodigd; zij had de voet in de stijgbeugel gezet. Zij werd lid van de arbeiderspartij en hiervoor heeft zij jaren met