Kurkensnijders. Voldoende werk. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Dordrecht (B), Rotterdam (Mh), Schiedam (B).

Riet- en teenbewerking. In het teenbedrijf heerschte slapte, doordat lang niet zooveel grondstoffen werden aangevoerd als andere jaren en het sorteeren en te water brengen van de teen reeds in Februari ten einde liep wegens de gunstige weersgesteldheid in die maand.

Daarentegen heerschte bij het riet-schoonmaken groote bedrijvigheid (het weder was bijzonder gunstig). Er werd een goed daggeld verdiend.

Ammerstol (Vb).

Stroohulzenfabricage. Verlevendiging. Geen werkloosheid.

Helmond (KE).

VII. Kleeding en reiniging.

(Habillement et nettoyageâ– )

Kledingindustrie, a. Heerenkleeding. Het seizoen bracht algemeen verlevendiging in het bedrijf, zoodat er zoowel in maatzaken als in het confectiewerk geregeld en voldoende werk of zelfs drukte te constateeren viel. Van eenige slapte maakten nog slechts melding de rapporten van Haarlem (in de eerste helft van Maart nog slapte, daarna verlevendiging, maar nog geen drukte), Leiden (in het confectiewerk eenige slapte) en Rotterdam (in maatzaken was het nog stil, hoewel er verlevendiging ontstond).

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag te Amsterdam in het maatwerk en te Rotterdam. Daarentegen was er meer vraag dan aanbod te Groningen (vooral atelierwerkers), Tilburg en Vlissingen. Overigens bestond er evenwicht. Werkloosheid kwam nog voor te Amsterdam in het maatwerk (zeer weinig) en te Rotterdam, waar zij echter langzamerhand verdween.

b. Dameskleeding, ondergoederen, enz. Minder gunstig was de toestand slechts te Amsterdam in het dames-maatwerk (eenige slapte; vermindering van personeel, arbeidsduur verkort) en te Haarlem in de dameskleermakerij (begin Maart nog slap; er ontstond wel verlevendiging, maar nog geen drukte). Daarentegen was het druk te Amsterdam in de lingeriezaken (meer personeel), te Arnhem bij naaisters, te Groningen in modisterijen, lingerie- en mantelzaken, te Haarlem in de confectiefabrieken, te Leiden in de ondergoederen-confectie en te Rotterdam in het dames-confectiewerk en de ondergoederen-confectie. Bevredigend was de voorraad werk voorts in het dames-confectievak te Amsterdam, in de kleermakerij voor winkels te Groningen en in de dameskleermakerij en de confectiefabrieken te 's-Hertogenbosch.

De vraag naar werkkrachten overtrof het aanbod te Groningen (alle branches), te Haarlem voor de confectiefabrieken en te Rotterdam voor de dames-confectie en de ondergoederen-confectie. Slechts te Amsterdam was het aanbod grooter dan de vraag in het maatwerk- en de confectie-dameskleeding. Overigens was er evenwicht tusschen beide. Eenige werkloosheid kwam alleen voor in het maatwerkdameskleeding te Amsterdam. , ,

Amsterdam (C), Arnhem (C), Delft (C), Groningen (C), Haarlem (C), s-Hertogenbosch (Ij), Leeuwarden (K), Leiden (Tn), Nijmegen (Vg), Rotterdam (C), Schiedam (Vg), Tilburg (As), Utrecht (C), Vlissingen (B).

Vervaardiging van hoeden en petten. Van slapte werd nog alleen melding gemaakt door Haarlem (in het dameshoedenvak gedurende de eerste helft der 'maand; er ontstond wel verlevendiging, maar nog geen drukte) en Utrecht (in het dames- en heerenhoedenvak), terwijl het ook te 's-Hertogenbosch nog niet druk was. Overigens bracht het naderende voorjaar overal verlevendiging teweeg en hier en daar reeds flinke seizoendrukte, ook in de pettenmakerijen te Groningen, Leeuwarden en Rotterdam.

De vraag naar werkkrachten overtrof het aanbod voor de hoedenmakenjen te Amsterdam en de pettenfabricage te Rotterdam, terwijl alleen voor de dameshoedenmakerij te Rotterdam het aanbod grooter was dan de vraag. Overigens was er evenwicht. Werkloosheid kwam nergens voor.

Amsterdam (C), Groningen (C), Haarlem (C), 's-Hertogenbosch (C), Leeuwarden (K), Leiden (Tn), Maastricht (As), Rotterdam (C), Schiedam (Vg), Utrecht (C).

Parapluienfabricage. De toestand was goed. Te Tilburg overtrof de vraag naar werkkrachten het aanbod, maar te Nijmegen bestond evenwicht tusschen beide. G. w.

Nijmegen Vg), Tilburg (As).