Baardwijk, Kaatsheuvel en Sprang. Overal elders bestond evenwicht tusschen beide. Geringe werkloosheid viel waar te nemen te Amsterdam, Loon op Zand, Rotterdam en Waalwijk.

Amsterdam (C), Arnhem (C), Delft (C), Dongen (S), Groningen (C), Haarlem (C), 's-Hertogenboseh (C), Leeuwarden (K). Leiden (Tn), Loon op Zand (P), Nijmegen (Vg), Oisterwijk (V), Rotterdam (C), Schiedam (Vg), Utrecht (C), Vlissingen (B), Waalwijk (S).

Zadelmakerij. Te Arnhem ontstond sedert de vorige maand drukte. Voorts was er normaal, bevredigend werk te Amsterdam, Delft en Hilversum. Slechts matig werk was er te Haarlem (seizoen en alg. malaise in het vak), Leiden en Utrecht, terwijl het bepaald slap was te 's-Hertogenbosch.

Vraag en aanbod waren over het algemeen gelijk. Alleen te Amsterdam kwam in zeer geringe mate werkloosheid voor.

Amsterdam (C), Arnhem (C), Delft (C), Haarlem (C), 's-Hertogenbosch (C), Hilversum (B), Leiden (Tn), Utrecht (C).

Leerlooierij. Er was bevredigend werk te Arnhem, Delft, Loon op Zand, Oisterwijk (druk) en Utrecht (de hooge huidenprijzen drukken het bedrijf evenwel).

Onder invloed van de duurte der huiden heerschte slapte te Eindhoven, Gilze, Rijen en Waalwijk, terwijl door Leiden van slechts matig werk werd gesproken. Gilze dringt aan op het heffen van invoerrechten, waarvan men verbetering van den toestand verwacht.

Vraag en aanbod waren overal gelijk. G. w.

Arnhem (C), Delft (Vg), Eindhoven (P), Gilze (P), Leiden (Tn), Loon op Zand (P), Oisterwijk (V), Rijen (P), Utrecht (C), Waalwijk (P).

Drijfriemenfabricage. Gewoon werk. Geen werkloosheid.

Rotterdam (C).

Schachtenmakers. Toestand gewoon. Zeer weinig werkloosheid.

Amsterdam (C).

Zeemlederfabrieken. Slapte (duurte der huiden). Vraag en aanbod waren gelijk. G. w.

Leiden (Tn).

X. Oer, steenkolen, turf.

(Minéraux, houille, tourbe.)

Steenkoienindustrie in Zuid-Limburg. Inlichtingen van een patroonsvereeniging. Eensdeels tengevolge van de met 1 Aprii in werking tredende zomerprijzen, anderdeels door het warmere weder verminderde de vraag naar huisbrandkolen. De vraag naar industrie-kolen was echter voldoende, zoodat er geregeld gewerkt kon worden. Het aanbod van werkkrachten was eer iets grooter dan kleiner dan de vraag, maar werkloosheid heerschte er niet.

Inlichtingen van een werklieden-vakvereeniging. Gewone gang van zaken. Evenwicht tusschen vraag en aanbod. G. w.

Briquettenfabricage. Geregeld werk. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Alfen (Vg).

Veenderij, turfgraverij. Hoogeveen noemde den toestand gewoon (het turfgraven is begonnen), terwijl Deurne verlevendiging rapporteerde (beter weder). Vraag en aanbod waren gelijk. G. w.

Deurne (W), Hoogeveen (Ve).

XI. Bewerking van metalen.

(Industrie des métaux.)

Goud- en zilversmeden. Over het algemeen was er normaal, geregeld werk. Alleen te Gouda was het slap. Vraag en aanbod waren overal gelijk. G. w.

Amsterdam (Mh), Arnhem (B), Dordrecht (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (Mh), 's-Hertogenbosch (B), Leiden (B), Rotterdam (Mh).

Metaalbewerking. De stand der werkzaamheden was normaal en bevredigend te Amersfoort, te Amsterdam in de metaalwarenfabricage en de koper- en blikslagerij, te Arnhem bij koperslagers, te Delft in de koper- en blikslagerij (drukker dan in Februari), de blikemballagefabriek (de slapte eindigde, de normale werktijd werd hersteld) en de fabriek van koper- en zinkwerken, te Dordrecht in de klinknagelfabriek, bij koperslagers, kopergieters, koperdraaiers en -forceerders, vijlenmakers, slotenmakers en tingieters, te Enschede bij koperslagers, te Gouda bij blikslagers, te 's-Gravenhage "in de kopergieterij, te Groningen in de koper-