op meer dan drie dagen per week 's avonds na 8 uur te laten werken, zijn vervallen. Overwerk zal in winkels tot een maximum van 60 uur per jaar verricht mogen worden; jongens beneden 16 jaar en meisjes beneden 18 jaar mogen echter in geen geval langer dan 14 uur op één dag werken.

De bepaling, dat des Zondags alle winkels gesloten moeten zijn, zal volgens het gewijzigd ontwerp niet gelden voor koffiehuizen en dergelijke inrichtingen, den verkoop van motor- en rijwielbenoodigdheden en"dien van couranten, terwijl zij bij verordening nog buiten werking gesteld zal kunnen worden voor den verkoop van brood vóór 10 uur 's morgens, banketbakkerijen enz., den verkoop van versche melk en room, tabak- en sigarenwinkels, alsmede voor barbiers- en kapperszaken tot 2 uur n.m. In de verordeningen der plaatselijke besturen, welke de uren aangeven, waarop alle winkels of de winkels van een bepaalde soort op de verschillende dagen der week gesloten moeten worden, zal volgens de gewijzigde lezing van het ontwerp het sluitingsuur voor één bepaalden dag op ten vroegste 1 uur n.m. gesteld kunnen worden.

Italië.

(Italië.)

Arbeidscommissies. ')

(Comités du travail.)

De permanente arbeidscommissie vergaderde in het begin van December van het vorige jaar. De commissie bracht advies uit omtrent het ontwerp-reglement tot uitvoering van de wet op de moederschapskassen en onderzocht de resultaten van een enquête naar de broodbereiding, in enkele der belangrijkste centra ingesteld. Verder behandelde de commissie de verbetering van het toezicht op de toepassing van de wet nopens den nachtarbeid van bakkers, de toepassing van de wet op den wekelijkschen rustdag op alle werklieden en de verlenging van den tijd, waarop 's Zondags brood verkocht mag worden, tot 2 uur n.m.

De Opperste Arbeidsraad behandelde in zijn zittingen van 21, 22 en 23 December j.1. het bovengenoemde ontwerp-reglement betreffende de moederschapskassen, de resultaten van de enquête naar de toepassing van de wet op den nachtarbeid van bakkers en een voorstel tot wijziging van deze wet en die op den wekelijkschen rustdag in verband met de broodbereiding, en adviezen omtrent de provinciale reglementen betreffende de rijstcultuur2), omtrent een wijziging van de lijst van voor minderjarige vrouwen en kinderen verboden werkzaamheden en omtrent wijzigingen in de tabellen, behoorende bij de wet op den wekelijkschen rustdag.

Arbeidswetgeving- ')

(Législation ouvriére.)

In het tijdvak December 1910—Februari 1911 kwam geen enkele belangrijke sociale wet tot stand. De volgende ingediende wetsontwerpen zijn te vermelden: een wetsontwerp tot wijziging van de organisatie der staatsspoorwegen en tot verbetering van den economischen toestand van het personeel, ingediend bij de Kamer van Afgevaardigden in haar vergadering van den 29en November 1910 door den Minister van Openbare Werken en de Ministers van de Schatkist, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Marine; een wetsontwerp betreffende het tusschen Frankrijk en Italië gesloten verdrag tot bescherming van jeugdige Italiaansche arbeiders in Frankrijk en van jeugdige Fransche arbeiders in Italië, ingediend bij de Kamer van Afgevaardigden in haar vergadering van den 29en November 1910 door den Minister van Buitenlandsche Zaken; een wetsontwerp op den postdienst en het handelsverkeer over zee, ingediend in de vergadering van den len December 1910 door den Minister van Marine en de Ministers van Binnenlandsche Zaken, van Openbare Werken, van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Posterijen en Telegrafie, van de Schatkist en van Financiën; een

*) Verslag van den Consul-Generaal te Venetië d.d. 26 Maart 1911. 2) Zie afl. 12, 1910, bladz. 955.