gunstig. Ook de vraag naar klein geslepen nam af. Het aanbod van werkkrachten was, behalve in sommige branches, nog niet groot. Het aantal werkloozen was grooter dan in April.

Amsterdam (Bn).

III. Boek- en steendrukkerij, fotografie, enz.

(.[mprimerie, etc.)

Boek- en courantdrukkerijen. Te Alfen en Middelburg ontstond slapte. Overal elders bleef de toestand echter nog bevredigend, hoewel drukte alleen nog voorkwam te Groningen (eenig overwerk), 's-Gravenhage (overwerk, meer zetters aangenomen), Haarlem en Nijmegen.

Te 's-Gravenhage was de vraag naar zetters grooter dan het aanbod, terwijl overigens vraag en aanbod vrijwel met elkander in evenwicht waren. Van werkloosheid werd alleen melding gemaakt door Amsterdam (een 12-tal drukkers).

Alfeii (Vg), Amsterdam (D), Arnhem (B), Bergen op Zoom (KF), Breda (B), Dordrecht (B), Gouda (B), 's-Graveuhage (D), Groningen (B), Haarlem (D),'s-Hertogenbosch (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Middelburg (KF), Nijmegen (Vg), Rotterdam (L)), Schiedam (Vg), Tilburg (As), Utrecht (D), Vlissingeu (B).

Steendrukkerij. Te Amsterdam was het druk en overtrof de vraag naar jeugdige werkkrachten het aanbod. In de overige plaatsen was geregeld en voldoende werk, met evenwicht tusschen vraag en aanbod. G. w.

Amsterdam (D), Dordrecht (B),'s-Gravenhage (D), Groningen (B), Haarlem (D),'s-Hertogenboscli (B), Leiden (B), Utrecht (D).

Fotografie. Verlevendiging werd gerapporteerd door Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht (eenig overwerk), geregeld werk door Haarlem en Leiden.

Vraag en aanbod waren in evenwicht. G. w. (geen opgave van Haarlem).

Groningen (B), Haarlem (D), 's-Hertogenbosch (B), Leiden (B), Utrecht (D).

IV. Bouwbedrijven, openbare werken, reiniging.

(Construction de b&timents, etc.)

Timmerlieden. Slapte werd reeds weder waargenomen te Arnhem, Dordrecht (ontslag), 's-Gravenhage, Hilversum (vele gezellen werken elders) en Vaals, terwijl voorts ook te Breda (velen werken elders), Delft en Tilburg de toestand ver van gunstig was. In de overige plaatsen was deels gewoon, geregeld werk, deels druk werk. Van uitbreiding van personeel werd nog melding gemaakt door Alfen, Amsterdam en Steenbergen.

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag te Amsterdam (minder dan in April), Arnhem, Breda, Bussum (van elders), Dordrecht, 's-Gravenhage, Hilversum, Rotterdam, Schiedam en Vaals, terwijl alleen te Alfen de verhouding omgekeerd was. Overigens waren vraag en aanbod gelijk.

Werkloosheid kwam voor te Amsterdam (alleen onder minder bekwamen), Arnhem, Delft (gering), Dordrecht, 's-Gravenhage (nog niet veel), Hilversum (± 3 %)> Rotterdam (± 4 % onder de georganiseerden), Tilburg (slechts één) en Vaals (eenige).

Alfen (B), Amersfoort (B), Amsterdam (B), Arnhem (B), Breda (B), Bussum (Hilversum B), Delft (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), 's-Gravenhage (B), Groningen (B), Deu Helder (B), Helmond (KF), 's-IIertogeubosch (B), Hilversum (B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Middelburg (KF), Nijmegen (B), Rotterdam (B), Schiedam (B), Steenbergen (Mv), Tilburg (B), Yaals (W) '), Vlissingen (B), Zutfen (B).

Metselaars, opperlieden, cementwerkers. Slapte werd waargenomen te Arnhem, Dordrecht (ontslag), 's-Gravenhage en Hilversum (ontslag; velen werken elders), terwijl ook te Breda de toestand ver van gunstig was (velen werken elders).

In de overige gemeenten was de stand der werkzaamheden deels bevredigend, deels gunstig. Dit laatste geldt vooral voor Alfen, Amsterdam, Enschede en Steenbergen, in welke plaatsen nog uitbreiding van personeel plaats vond.

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag te Amsterdam (minder dan in April), Arnhem, Breda, Bussum (van elders), Dordrecht, te Enschede voor opperlieden en cementwerkers, te 's-Gravenhage, Hilversum, Rotterdam, Schiedam

J) Deze inlichtingen hebben betrekking op Vaalsche werklieden, doch op Duitsche ondernemingen. Te Vaals zelve is nl. bijna geen industrie meer, zoodat het groote meerendeel der arbeiders in ondernemingen te Aken werkzaam zijn.