p

Wetten, Algemeene maatregelen van bestuur, Ministerieele beschikkingen enz. betreffende onderwerpen van sociaal=economischen aard.

(Lois et documents officiels.)

Arbeidswet. {Loi sur le travail.) In de Staatscourant van 17 October 1911, no. 248, is opgenomen de wet van 7 October 1911 (Stbl. no. 314) tot wijziging der Arbeidswet, i) Het ontwerp werd door de Eerste Kamer in hare vergadering van 5 October 1911 aangenomen. De tekst der Arbeidswet, zooals deze thans luidt (Arbeidswet 1911), is bekend gemaakt bij K. B. van 28 October 1911 (Stbl. no. 319), opgenomen in de Staatscourant van 25 October 1911, no. 250.

Steenliouwerswet. (Loi sur le travail des tailleurs de pierres.) In de Staatscourant van 17 October 1911, no. 243, is opgenomen de wet van 7 October 1911 (Stbl. no. 315) houdende bepalingen in verband met de bijzondere gevaren voor veiligheid en gezondheid, verbonden aan steenhouwersarbeid (Steenhouwerswet). 2) Het ontwerp werd door de Eerste Kamer in hare vergadering van 5 October 1911 aangenomen.

Arbeidsinspectie. (Inspection du travail.) De Staatscourant van 10 October 1911, no. 237, bevat een K. B. van 2 October 1911 (Stbl. no. 309) tot aanvulling en wijziging van het K. B. van 10 Augustus 1909 (Stbl. no. 289) betreffende den werkkring en de bevoegdheden der ambtenaren van de arbeidsinspectie. 3) Ingevoegd is de bepaling, dat de medisch-adviseur bij de vervulling zijner taak zal worden bijgestaan dooiden „geneeskundige bij de arbeidsinspectie".

Werk zoeken in Duitschland. (.Recherche d'emplois en Allemagne.) Blijkens een mededeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in de Staatscourant van 8 en 9 October 1911, no. 236, komen herhaaldelijk klachten in over het lokken van arbeiders naar Duitschland door vereenigingen of personen, wien het er uitsluitend om te doen is het daarop gestelde commissieloon te verdienen en die onder voorspiegeling van schoone beloften arbeiders aanwerven voor arbeid waartoe dezen later blijken niet geschikt te zijn.

In verband- hiermede wordt aan arbeiders, die in Duitschland werk willen zoeken, dringend aangeraden zich om inlichtingen te wenden tot de in de stad hunner inwoning gevestigde arbeidsbeurs of wel tot den secretaris der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, Nieuwe Schoolstraat 26, 's-Gravenhage, die door bemiddeling van de van Rijkswege gesubsidieerde Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen in staat zijn te beoordeelen of er op aannemelijke voorwaarden in Duitschland werk is te vinden.

Tweede Kamer.

(Chambre des Députés.)

Wetsontwerpen op de arbeiders-ziekteverzekering. (Projets de loi sur Vassurance des ouvriers contre la maladie.) Bij brief van 2 Augustus 1911 zijn door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de Commissie van Voorbereiding toegezonden een nadere Nota van Wijzigingen betreffende het ontwerpZiektewet en een Nota van Wijzigingen betreffende het ontwerp-Radenwet. 4)

De wijzigingen in het ontwerp-Ziektewet hebben hoofdzakelijk ten doel in de regeling op te nemen andere kassen dan die, bestuurd door de Raden van Arbeid. De aansprakelijkheid voor de uitkeering van ziekengeld zal n.1. ten aanzien van een verzekerde, die lid is eener erkende bijzondere kas, op deze over kunnen gaan wanneer de verzekerde en het bestuur dier kas een daartoe strekkend verzoek bij den Raad van Arbeid indienen. Voor de erkenning eener bijzondere kas is noodig: a. dat zij rechtspersoonlijkheid bezit of van een rechtspersoon deel uitmaakt; b. dat zij het aantal bij de ziekenkas van den Raad van Arbeid ingeschreven leden heeft — of aantoont bij erkenning te zullen hebben — dat voor iederen Raad van Arbeid bij algemeenen maatregel van bestuur wordt vastgesteld; c. dat de statuten uitsluitend door de leden zijn vastgesteld en het bestuur uitsluitend door de leden is gekozen. De Raad van Arbeid keert aan de bijzondere kas de premiën uit, voor of door den verzekerde betaald over den tijd, gedurende welken zij voor de uitkeering van ziekengeld aan dien verzekerde aansprakelijk is, verminderd met een gedeelte ter bestrijding van de kosten van inning der premiën en van algemeene hygienische maatregelen. In geval de bijzondere kas weigert het ziekengeld uit te keeren, kan de verzekerde bij den Raad van Arbeid in beroep komen. Wanneer deze het recht van den verzekerde op uitkeering erkent, kan hij het uitgekeerde bedrag op de bijzondere kas verhalen, welke op haar beurt in beroep kan komen. Indien het recht op de door den Raad van Arbeid verleende uitkeering alsdan wordt ontzegd, komt deze ten laste van het Rijk, voor zoover de bijzondere kas niet tegenover een derde recht heeft op vergoeding der uitkeering. De bijzondere kassen zullen verplicht zijn voor de nakoming harer verplichtingen zekerheid te stellen bij den Raad van Arbeid.

Ten einde de decentralisatie, waar gewenscht, nog verder door te voeren is voorts de bepaling ingevoegd, dat krachtens besluit van den Raad van Arbeid alle verzekerden binnen een bepaald deel van zijn gebied en die niet lid eener erkende bijzondere kas zijn, het ziekengeld zullen kunnen ontvangen door tusschenkomst van een plaatselijke kas. Dergelijke plaatselijke kassen worden bestuurd door een commissie als waarvan hierna bij de in het ontwerp-Radenwet aangebrachte wijziging sprake is. Overigens is al het

1) Zie afl. 4, 1911, bladz. i.

2) Zie afl. 6, 1911, bladz. k.

3) Zie afl. 8, 1909, bladz. ij.

4) Zie afl. 7, 1911, bladz. I.