q

omtrent de erkende bijzondere kassen bepaalde op de plaatselijke van toepassing, voorzoover daarvan niet by algemeenen maatregel van bestuur zal worden afgeweken.

Van de overige in het ontwerp-Ziektewet aangebrachte wijzigingen zijn nog de volgende te vermelden. De Raad van Arbeid zal niet meer vry zijn de premiëo groepsgewijs vast te stellen overeenkomstig het risico dat iedere groep verzekerden oplevert. De premiën zullen alleen mogen verschillen in verband met het ziektegevaar, dat blijkens statistieke gegevens aan de uitoefening van bepaalde beroepen is verbonden. Het aantal loonklassen is met één vermeerderd: klasse VII, dagloon van f 3,50 of meer; gemiddelde: f 4. Met uitbreiding van het oorspronkelijk bepaalde is aan den Raad van Arbeid de bevoegdheid gegeven de ziekenfondspremie voor den verzekerde en diens gezin over den tijd dat ziekengeld wordt uitgekeerd voor zijn rekening te nemen. Aan het voorschrift dat ten name van eenzelfden geneeskundige niet meer dan 2500 bij ziekenfondsen verzekerden mogen staan ingeschreven is toegevoegd, dat voor de berekening van dit aantal drie personen, die den leeftijd van 16 jaren niet hebben bereikt, als één verzekerde worden beschouwd.

Het ontwerp-Radenwet is in dier voege gewijzigd, dat voor den Raad van Arbeid de mogelijkheid wordt geopend zich voor de uitvoering van eenig onderdeel van zijn taak door een al dan niet plaatselijke commissie te doen bijstaan.

Staatnbegrooting; 1912. (Budget 1912.) In het 3de Hoofdstuk (Departement van Buitenlandsche Zaken) is f 3000 uitgetrokken als subsidie aan deVereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen.

In het 5do Hoofdstuk (Departement van Binnenlandsche Zaken) is uitgetrokken:

voor kosten van voorbereiding van voorziening in de behoefte aan drinkwater f 25 000;

voor schadeloosstellingen, subsidiën en verdere uitgaven tot wering van epidemische en besmettelijke ziekten, enz. f 155 000;

voor subsidiën tot bestrijding van de tuberculose f 135000;

voor subsidiën tot bestrijding van lupus f 2 000;

voor subsidiën voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte f4 000;

voor subsidiën tot bestrijding van misbruik van sterken drank f 24 500. Bij de samenstelling der M. v. T. was in totaal aan subsidiën een bedrag van f 20 642,25 toegekend, w.o. drie extra subsidiën van f700 ter bestrijding van de kosten voortvloeiende uit het leiden van alcoholcursussen;

als subsidie aan de „Union internationale pour la protection de 1'enfanco du premier age" f 500;

voor subsidiën aan scholen voor ambachtsonderwijs f 667 836. Voor 13 ambachtsscholen worden verhoogingen van het Rijkssubsidie, voor 2 scholen (een ambachtsschool te Delft en een vaksmeedschool met avondteekenschool te Nieuwkoop) nieuwe subsidiën voorgesteld;

voor subsidiën aan scholen voor speciale vakken f 64225. Voor 1 vakschool wordt verhooging van het Rijkssubsidie en voor 9 vakcursussen worden nieuwe subsidiën voorgesteld;

voor subsidiën voor onderwijs in de kennis van motoren f 1 000. Het ligt in de bedoeling aan eenige ambachtsscholen avondcursussen voor dit doel te verbinden;

voor subsidiën aan vereenigingen ter bevordering van het leerlingwezen f6715, w.o. f 715 aan de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging i);

voor subsidiën aan openbare leeszalen fll500.

Als memorie-post komt voor: „buitengewone subsidiën tot leniging van nood van werkloozen." In het 7de Hoofdstuk B (Departement van Financiën) is f 4 000000 uitgetrokken voor voorschotten aan gemeenten ingevolge de Woningwet. Sedert 1905 is aan voorschotten toegekend een totaal bedrag van ± f 6 553 500 en ruim f 5 207 400 uitbetaald.

In het 10de Hoofdstuk (Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel) is uitgetrokken:

voor land- en tuinbouwcursussen en landbouwonderwijs aan miliciens f 152100. In het winterhalfjaar 1910/1911 zijn gehouden: 325 land- en81tuinbouwwintercursussen,2011and-entuinbouwcursussen voor volwassenen en 14 cursussen voor onder de wapenen zijnde miliciens. Voor 1912 wordt gerekend op 385 land- en 100 tuinbouwwintercursussen en 260 land- en tuinbouwcursussen voor volwassenen;

voor landbouwhuishoudonderwijs aan vrouwen en meisjes f 27 000. In een vijftal provinciën is reeds met Rijkssteun een aanvang gemaakt met het verstrekken van dergelijk onderwijs;

voor subsidiën aan boerenleenbanken f 16000;

als subsidie voor de nationale en internationale landbouwtentoonstelling, in 1913 te 's-Gravenhage te houden, f 50 000;

voor voorkoming en bestrijding van de mijnwormziekte f2 000;

voor kosten van het houden van voordrachten en van het anderszins verstrekken van voorlichting ten behoeve van den handeldrij venden en industrieelen middenstand en van technische voorlichting ten behoeve van de n ij verheid f 17 000. Van de gelden, op het overeenkomstige artikel der begrooting voor 1910 uitgetrokken, om o. a. tot de aanstelling van nijverheidsconsulenten gelegenheid te geven 2), is gebruik gemaakt door de aanstelling van aanvankelijk slechts één nijverheidsconsulent. Aan dezen werd opgedragen in overleg met de Commissie voor de Middenstandsenquête van toestanden hier te lande studie te maken. Bij dit overleg bleek het wenschelijk, zyn studie in den aanvang vooral op één gebied, n.1. dat der metaalbewerking te richten, en daarbij had met name één plaats, waar een uitgebreid en in ongunstigen toestand verkeerend smidsbedrijf bestaat, n.1. Nieuwkoop nabij Bodegraven, zijn aandacht. Het ligt thans in de bedoeling dezen dienst uit te breiden door de aanstelling van een ingenieur — die eventueel als nijverheidsconsulent kan worden aangesteld — en een assistent, bestemd de nijverheidsconsulenten voor een bepaald vak behulpzaam te zijn door onder hunne leiding aan kleine patroons in dat vak voorlichting te verschaffen. Ten aanzien van de als proef gedurende twee jaren

1) Zie afl. 10, 1910, bladz. m.

2) Zie afl. 11, 1909, bladz. aj.