Drukte heerschte er te Delft in de fabriek van koper- en zinkwerken, te Dordrecht in de kopergieterij (meer personeel), de metaalwarenfabricage (eenig overwerk, wat meer personeel) en bij koperdraaiers en -forceerders, te Helmond, te Hilversum in de haarden- en brandkastenfabriek (eenig overwerk), te Kampen in de emaillefabriek, te Leeuwarden in de kachelfabriek (veel overwerk), en de blikslagerij (zeer druk), te Leiden en Schiedam in de kettingfabricage en te Vlissingen in het grootbedrijf (overwerk).

Slapte werd alleen waargenomen te Breda in de draadnagelfabriek (zeer slap), te Delft in de blikemballagefabriek (enkelen ontslagen), te Dordrecht in de scheermessenfabriek (slechts matig werk), te Eindhoven en te Schiedam in de koperslagerij.

De vraag naar werkkrachten overtrof het aanbod te Delft voor de fabriek van koper- en zinkwerken, te Dordrecht voor de kopergieterij en de metaalwarenfabricage, te Enschede voor de koperslagerij en te Vlissingen. Alleen te 's-Gravenhage en in het koperslagersbedrijf te Rotterdam was meer aanbod dan vraag. Overigens bestond er evenwicht. Werkloosheid werd niet gerapporteerd. Evenwel kon de Delftsche Kamer niet mededeelen, of de ontslagen werklieden van de blikemballagefabriek (zie boven) ander werk gevonden hebben.

Amersfoort (B), Amsterdam (Mli), Arnhem (B), Breda (B), Delft (B), Dordrecht (B), Eindhoven (Bb), Enschede (B), Gouda (B), 's-Gravenhage (B), Groningen (B), Haarlem (D), Den Helder (B), Helmond (KF), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Maastricht (Bh), Rotterdam (Mh), Schiedam (B), Tilburg (B), Vaals (W),1) Vlissingen (M), IJsselmuiden (Kampen B).

Smederij. Alleen door Schiedam werd nog van eenige slapte gesproken. Overigens werd vrij algemeen de gewone seizoendrukte geconstateerd. Overwerk werd verricht te Alfen, Delft (veel), Dordrecht, Gouda, Groningen, Hilversum, Bussum, Leeuwarden, Middelburg en Vlissingen.

Te Delft, Enschede en Rotterdam overtrof de vraag naar werkkrachten het aanbod. Overigens waren beide gelijk. G. w.

Alfen (B), Amersfoort (B), Amsterdam (Mh), Arnhem (B), Breda (B), Delft (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (Mh), Den Helder (B), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Bussum (Hilv. B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Middelburg (Bb), Nijmegen (B), Rotterdam (Mh), Schiedam (B), Tilburg (B), Vlissingen (M), Zutfen (B).

Ijzergieterij. Drukte te Bergen op Zoom (overwerk), Breda, 's-Hertogenbosch en Hilversum (overwerk), geregeld werk te Dordrecht, Leiden en Middelburg. Vraag en aanbod waren gelijk. G. w.

Bergen op Zoom (KE), Breda (B), Dordrecht (B), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Leiden (B), Middelburg (Bb).

XII. Vervaardiging van stoom- en andere werktuigen.

(Construction de machines a vapeur et autres instruments.)

Machinefabricage. In één constructiefabriek te Dordrecht heerschte slapte, waarvan ontslag van werkkrachten het gevolg was. Overigens was er echter deels normaal, deels druk werk, evenals in September. Overwerk werd verricht te Breda in de ketelmakerij, te Delft, Dordrecht, Hilversum en Leeuwarden, terwijl er bovendien meer personeel werd aangenomen te Delft en Dordrecht.

De vraag naar werkkrachten overtrof het aanbod te Dordrecht voor de machinefabrieken en te Enschede, terwijl daarentegen te Haarlem het aanbod grooter was dan de vraag (echter weinig bekwame vaklieden). Vraag en aanbod waren overigens gelijk. G. w.

Alfen (B), Amsterdam (Mh), Arnhem (B), Breda (B), Delft (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (Mh), Helmond (KF), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Kampen (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Schiedam (B).

Electriciens, enz. Er heerschte drukte te Delft (voornamelijk in de eerste helft der maand, wegens den storm van 30 September) en Dordrecht, waartegenover slapte stond in de gloeilampenfabriek te Eindhoven (ontslag). In de overige plaatsen was geregeld werk.

Vraag en aanbod waren vrijwel gelijk. Alleen te Eindhoven was het aanbod grooter en heerschte een weinig werkloosheid.

Arnhem (B), Delft (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Eindhoven (Bb), Groningen (B), Leiden (B), Nijmegen (B).

*) Zie noot 1 op blz. 675.