Werkloosheidverzekering. ')

(Assurance contre le chómage.)

November (novembre) 1911.

De gegevens over November hebben betrekking op 529 vereenigingen met 46964 verzekerde leden2) (tegenover 521 vereenigingen met 46 346 verzekerde

leden in Uctober).

Grafische voorstelling van het percentage der werkloozen

onder de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders. Diagramme des chömeurs parmi les ouvriers assurés contre le chómage.)

Alle bedrijven te zaraen. (Toutes les industries.) Diamantindustrie. (Industrie diamantaire.) Drukkersbedry ven. (Imprimerie.)

Bouwbedrijven. (Construction.)

Metaalbewerking, machinefabricage, scheepsbouw.

(Metallurgie, construction de machines et de navires.) Tabaksbewerking. (Industrie du tabac.)

Deze 529 organisaties kunnen als volgt verdeeld worden: a. 308 vakorganisaties, niet bij een gemeentelijk werkIoozenfonds aangesloten, met 25 660 leden, waarvan 24 828 tegen werkloosheid verzekerd; b. 205 vakorganisaties,

bij een gemeentelijk werkloozenfonds aangesloten, met 21 585 leden, waarvan 20 875 verzekerd; c. 16 alge-

meene vereenigingen (niet-vakorganisaties),bij gemeentelijke werklozenfondsen aangesloten, met 1 261 verzekerde leden. Het totaal aantal leden werd door vele der sub c. genoemde vereenigingen (b.v. afd. van Patrimonium, van den R.-K. Volksbond) niet opgegeven; daaronder toch bevinden zich vele personen, die geen arbeider en wegens den aard hunner betrekking nooit werkloos zijn en zich dus nimmer tegen werkloosheid zouden verzekeren. Bijna de helft van het aantal verzekerde leden kwam voor in NoordHolland, nl. 20 491 in 108 organisaties. Hiervan waren er 17 910 in 34 te Amsterdam gevestigde vereenigingen georganiseerd.

Uit tabel 11 (zie blz. CDLXI) blijkt, dat van de 46 964 verzekerde leden gemiddeld 2,8 pCt. werkloos was (in October 2,1 pCt. van 46 346 verzekerden), terwijl het gemiddeld aantal dagen werkloosheid per werklooze 5,6 bedroeg 3) (in October 5,7).

Uit tabel II (zie blz. CDLXI) bliikt. dat van de

1) Tabellen op blz. CDLIV e. v.

2) De organisaties telden eigenlijk 46 885 verzekerde leden; hierbij zijn echter gevoegd 26 verspreide leden van den Alg. Ned. Typografenbond, 18 van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius', 32 van den Ned. Bond van Boekverkoopersbedienden en 3 van den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland.

3) Men houde hierbij in het oog dat vele organisaties niet nauwkeurig kunnen opgeven het aantal werklooze leden, noch het aantal dagen hunner werkloosheid, wanneer deze leden nog geen recht of geen recht meer op uitkeering kunnen doen gelden. Het percentage der werkloozen onder de verzekerde leden is dan ook als een minimum te beschouwen. Voorts denke men er aan dat de gemiddelde duur der werkloosheid per week wordt beïnvloed door het feit, dat de opgaven betreffende de diamantbewerkers slechts betrekking hebben op hen, die de geheele week werkloos waren. Het is voor de organisaties in de diamantindustrie niet mogelijk betrouwbare gegevens over de werkloosheid van minder dan 6 dagen per week te verstrekken.