Dordrecht (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — Ook in Juli hadden boekbinders voldoende werk. Vraag en aanbod van werkkrachten kwamen niet voor. Geen werkloosheid.

Groningen (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — De toestand onderging sedert de vorige maand geen verandering. Slapte heerschte er niet, doch meer drukte viel evenmin waar te nemen. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag in gelijke mate als in de vorige maand. Er waren enkele werkloozen, geen leden van de plaatselijke afdeeling van den Alg. Ned. Typografenbond. Tot voorkoming van werkloosheid of leniging van de nadeelige gevolgen daarvan wordt niets gedaan. De arbeidsbeurs tracht door hare bemiddeling zooveel mogelijk werkzoekenden aan werk te helpen.

Haarlem (K. v. A. v. d. Drukkersbedr.). — In boekbinderijen en cartonnageinrichtingen heerschte de gewone zomerslapte. Tot ontslag van werklieden bestond geen aanleiding. Overwerk kwam niet voor. Geen werkloosheid.

's-Hertogenbosch (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — De toestand bleef normaal. Vraag en aanbod van werkkrachten kwamen niet voor, evenmin als in de vorige maand. Geen werkloosheid.

Leiden (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — Geregeld werk, doch geen bijzondere drukte. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Nijmegen (K. v. A. v. d. V. en G.). — De toestand bleef over het algemeen zeer goed. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Rotterdam (K. v. A. v. d. Drukkersbedr.). — De toestand bleef onveranderd. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bleef dezelfde. Geen werkloosheid.

Tilburg (Werkliedenvereeniging B). — Zie hiervoor onder „Boek- en courantdrukkerijen."

Fabricage en bewerking van carton.

Groningen (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — Bij de bewerking van carton bleef de toestand stationnair: geen slapte of werkloosheid en evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten.

Haarlem (K. v. A. v. d. Drukkersbedr.). - Cartonnage-inrichtingen. Zie onder „Boekbinderijen".

Hilversum (Patroonsvereeniging). — In de cartonnagefabrieken heerscht geen slapte en was meer werk dan het vorige jaar omstreeks dezen tijd. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten was gewoon en werkloosheid kwam niet voor.

Leeuwarden (K. v. A.). — Fabricage van stroocarton. Er heerschte niet bepaald slapte, maar de afzet van het artikel was niet bijzonder gunstig te noemen, zoodat slechts kalm aan geproduceerd werd. Voor het personeel had dit echter geen direct nadeelige gevolgen. Vraag naar werkkrachten was er niet; wel boden zich van tijd tot tijd werklieden aan. Geen werkloosheid.

Leiden (K. v. A. v. d. Bouwbedr.). — Cartonwerksters hadden geregeld werk. Slapte viel niet te constateeren, evenmin als werkloosheid. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten, evenals in de vorige maand. Geen werkloosheid.

Schiedam (K. v. A. v. d. V. en G.). — De slapte in de cartonnagefabriek duurde onverminderd voort. Ontslag van werklieden kwam evenwel niet voor. Vraag en aanbod van werkkrachten waren met elkander in evenwicht. Geen werkloosheid.

XV. Textielnijverheid.

(Industrie textile.)

Textielnijverheid, (algemeen).

Amsterdam (K. v. A. v. d. Conf.; opgave van een patroon). — De toestand in de breiinrichtingen was normaal, evenals de loonen, de arbeidsduur en het aantal werklieden. Er heerschte evenwel eenige werkloosheid.