overeenkomt met die bij de confectie gebruikelijk, de fabricage van papieren doozen, de machinale kant- en tricotindustrie, de reparatie van kantwerk en de vervaardiging van kettingen. Vervallen is de bepaling, dat het Board of Trade bevoegd is om wanneer de toestanden in een bedrijf dermate verbeterd zijn, dat toepassing der wet niet meer noodig is te achten, te beslissen, dat het bedrijf niet langer onder de wet zal vallen. Wordt een industrie of tak van industrie, waarvoor een bedrijfsraad is ingesteld, in eenigszins belangrijken omvang in Ierland uitgeoefend, dan moet — volgens een nieuw ingevoegd voorschrift — aldaar een afzonderlijk trade board worden opgericht. De verbindendverklaring door het Board of Trade van de door een bedrijfsraad vastgestelde minimumloonen geschiedt thans niet meer op verzoek van dien raad, maar uit eigen beweging, terwijl het Board of Trade algemeen kan bepalen, dat alle door een reeds bestaande of nog op te richten bedrijfsraad vast te stellen minimumloonen verbindend zullen zijn. Voorts is ingevoegd de bepaling, dat indien een werkman in een bedrijf, waarvoor een minimum-tijdloon is vastgesteld, door zwakte of ziekte niet in staat is dat te verdienen en niet tegen stukloon werkzaam kan zijn, de trade board bevoegd is ten aanzien van dien werkman afwijking van het minimumloon toe te staan. Volgens het gewijzigd ontwerp wordt de voorzitter van een bedrijfsraad niet uit 3 bezoldigde ambtenaren door het Board of Trade benoemd, maar uit de leden, terwijl het aantal door het Board of Trade aangewezen leden voor eiken bedrijfsraad of districtsbedrijfscommissie minder dan de helft van het totaal aantal leden, die de patroons en werklieden vertegenwoordigen, zal bedragen.

Het ontwerp werd aldus gewijzigd den 19en Juli door het Lagerhuis aangenomen.

Consul Generaal te Pretoria.

Wet tot voorkoming van stakingen en uitsluitingen en tot instelling van verzoeningsraden. Door tusschenkomst van bovengenoemden consul-generaal ontving het Bureau een afdruk van de den 7en Juli 1909 bekrachtigde „Wet van 1909 in zake het voorkomen van industrieele geschillen".

De voornaamste afwijkingen tusschen het ontwerp dezer wet') en de definitieve regeling zijn de volgende. Ten aanzien der toepasselijkheid van de wet wordt thans bepaald, dat de voorschriften ter voorkoming van werkstakingen en uitsluitingen en voor het bijleggen van industrieele geschillen na onderzoek alleen van toepassing zullen zijn op de mijnindustrie, gemeentelijke gasfabrieken, waterleidingen, eleetrische centrales, tramwegen en gezondheidsdiensten, alsmede alle andere ondernemingen, waarop de wet door den Gouverneur toepasselijk verklaard mocht worden. De bepalingen omtrent andere onderwerpen zijn van toepassing op alle ondernemingen. Voorts is aan de verplichtingen, den inspecteur van den blankenarbeid in het ontwerp opgelegd, de opdracht toegevoegd, in door den Minister aan te wijzen districten of plaatsen arbeidsbureaux op te richten voor het verzamelen en verschaffen aan het publiek van inlichtingen omtrent den stand der arbeidsmarkt en den toestand der industrie. Ten slotte is de termijn, binnen welken de Minister van Mijnwezen moet beslissen, of de bepalingen der wet op een geschil van toepassing zijn, gebracht op 10 dagen na de indiening der aanvraag tot benoeming van een verzoeningsraad.

Transvaalsche wet op de winkelsluiting. Voorts ontving het Bureau van den consul-generaal te Pretoria een exemplaar van de eveneens den 7en Juli 1909 bekrachtigde wet tot wijziging der Transvaalsche wet op de winkelsluiting 2).

Bij deze wijzigingswet is o. m. bepaald, dat de bijzondere sluitingsuren voor groente- en fruitwinkels vervallen en de algemeene voor dergelijke zaken niet gelden. In restaurants enz. mag in het vervolg ook 's Zondags niet anders dan voor gebruik ter plaatse verkocht worden. Geheel nieuw is de bepaling, dat een winkel in geen geval tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur 's morgens geopend mag zijn.

'I Zie afl. 6, 1909, bladz. 743. 2) Zie afl. 10, 1908, bladz. 76.