Rotterdam (Mh). Er ontstond slapte. In één inrichting werden elke week eenige ongehuwde werklieden ontslagen, tot een totaal van 14. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag en er heerschte werkloosheid.

Schiedam (B). De slapte duurde voort, doch er heerschte geen werkloosheid. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag.

IJsselmuiden (Kampen B). De verlevendiging hield aan. Er waa geregeld werk. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Fabricage van kurken, borstels, matten, enz.

Ammerstol (Vb.). Riet- en teensnijden. In. de afgeloopen maand was in dit bedrijf nog geen enkele arbeider werkzaam.

Dordrecht (B). Kurkensnijders hielden geregeld werk. Er was vraag noch aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Enschede (B). Borstelmakers ondervonden noch slapte, noch verlevendiging. Geen werkloosheid.

Groningen (B). De toestand voor kurkensnijders en borstelmakers bleef stationnair: geen slapte of werkloosheid en evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten.

Helmond (KF). De toestand in de stroohulzenfabricage bleef stationnair: de slapte hield aan. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

's-Hertogenbosch (B). Borstelmakers ondervonden geen slapte, doch evenmin drukte of verlevendiging. Vraag noch aanbod van werkkrachten, evenmin als in September. Geen werkloosheid.

Rotterdam (Mh). Kurkensnijders hielden geregeld werk, doch in het borstelmakersbedrijf was het, ofschoon niet bepaald slap, toch zeer stil in verband met het naderende winterseizoen. Evenwicht tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Schiedam (B). Voor kurkensnijders hield de reeds vroeger geconstateerde verlevendiging aan. Nieuwe werkkrachten werden echter niet aangenomen en de arbeidsduur bleef normaal. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag. Geen werkloosheid.

Zutfen (B). De werkzaamheden in het stoelenmattersbedrijf, waaronder ook verstaan wordt het vervaardigen van ordinaire keukenstoelen, zijn stationnair. Hiermede is echter geenszins gezegd, dat het bedrijf in bloeienden toestand verkeert. Integendeel, het vak geeft over het geheel een sober bestaan. Vooral de eigenlijke stoelenmatters moeten zeer hard werken, om eenigszins in hun onderhoud te kunnen voorzien.

VIL Kleeding en reiniging.

(Habillement et nettoyage.)

Kleedingindustrie (algemeen).

Delft (C). Aan de in vorige maanden geconstateerde slapte kwam een einde. Er heerschte thans over het geheel een zeer bevredigende drukte, behalve in enkele maatzaken, waar geklaagd werd over niet al te groote bedrijvigheid. Op de ateliers werd de arbeidsduur met 2 uur per dag verlengd, terwijl ook de thuiswerkers langere arbeidsdagen maakten. De vraag naar werkkrachten overtrof het aanbod en van werkloosheid was geen sprake meer.

Haarlem (C). In het heeren-kleermakersbedrijf heerschte, voor zoover het kleinwerk betreft, slapte. Wat het grootwerk aangaat, werd het iets levendiger in verband met de intrede van het seizoen, waarin veel wordt uitgegaan. De grootwerkers hadden dientengevolge geregeld werk. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag.

Leeuwarden (K). De seizoenslapte liep deze maand ten einde en er ontstond eenige verlevendiging. Er werden enkele werklieden aangenomen en de arbeidstijden werden weer verlengd. Aan de vraag naar werkkrachten kon gemakkelijk worden voldaan. Geen werkloosheid.

Leiden (Tn). In verband met het jaargetijde viel er in de kleedingindustrie verlevendiging waar te nemen; er was druk werk. Evenwicht tusschen vraag en en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.