De handel in naaimachines daarentegen ondervond algemeen slapte, als gevolg van het — naar de meening van den berichtgever — onverminderd voortduren van de malaise, zoowel in de steden als op het platteland.

Over het algemeen hadden de boven omschreven — betrekkelijk geringe — afwijkingen van den normalen toestand weinig gevolgen wat het personeel betreft. Slechts in enkele zaken vond, mede met het oog op het naderende St. Nicolaasfeest, eenige vermeerdering van werkkrachten plaats. Alleen voor dames-confectiezaken boden zich thans (bij uitzondering) zoo goed als geen werkkrachten aan, als gevolg van de boven vermelde, inderdaad flinke seizoendrukte in dat bedrijf.

XXI. Verkeerswezen.

(Communication.)

Spoor- en tramwegen, scheepvaart, enz.

Blerik (V). De toestand in de spoorwegwerkplaats bleef gewoon, evenals de verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid.

Haarlem (Mh). In de spoorwegwerkplaatsen heerschte geen slapte.

's-Hertogenbosch (B). Bij de scheepvaart heerschte nog al bedrijvigheid, terwijl de toestand voor vrachtrijders normaal was te noemen. Daarentegen ondervonden stalhouders slapte of althans geen drukte. Er was vraag noch aanbod van werkkrachten, evenmin als in October. Geen werkloosheid.

Rotterdam (Hcv). Scheepvaart. De scheepvaart was in de afgeloopen maand weder zeer bevredigend. In totaal kwamen te Rotterdam binnen 739 zeeschepen, metende 846 371 registertonnen, tegen 681, metende 752 115 tonnen, in November van 1908. Wat evenwel de arbeidsloonen van de bootwerkers aangaat, was de toestand bepaald ongunstig. In dit opzicht schijnt vrijwel weder de „anarchie" te zijn ingetreden van vroegere jaren.

Vlissingen (M). Laden en lossen van schepen en spoorwegwagons. De toestand voor de vaste dokwerkers bleef stationnair. Voor de losse dokwerkers bracht de afgeloopen maand slechts matige verdiensten. Niet alleen kwam er geen enkele zeeboot de haven binnen, die voor hen eenige drukte veroorzaakte, maar bovendien was ook de binnenvaart gering. Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag. Voortdurend zag een aantal losse dokwerkers tevergeefs naar werk uit. Werkloosheid, die aanleiding gaf tot het nemen van maatregelen, heerschte er echter niet.

Hieronder volgen nog eenige mededeelingen van algemeenen aard, verband ihoudende met den stand der arbeidsmarkt of den algemeenen bedrijfstoestand, idoch geen betrekking hebbende op een of meer bepaalde bedrijven.

Amsterdam (Vg.). — Aan de stations der Staatsspoorwegen alhier werden in den loop der maand November de volgende aantallen arbeiderskaarten afgegeven.

"Week van

VAKKEN. J_6 8—13 15- 20 22—27 29 Nov.

Nov. Nov. Nov. Nov. — 4 Dec.

Metselaars 5 3 2 2 2

Monteurs en smeden 4 4 5 6 6

Sigarenmakers 19 19 ]8 19 19

Steenhouwers 4 3 3 4 6

Timmerlieden 17 18 15 12 10

Overige beroepen 41 37 38 35 32

Totaal ... 90 84 81 78 75

Enschede (B). Hier ter stede is een werkloozenconiité opgericht, bestaande uit een afgevaardigde van elk der verschillende diaconieën en van de provisorie. Men is voornemens een collecte te houden, teneinde dezen winter zoo noodig ondersteunend te kunnen optreden.