voorwaarden niet door de vakvereenigingen zelf, maar door een college van bestuurders -worden vastgesteld.

2o. Wanneer de arbeidsvoorwaarden niet door de vakvereeniging zelf, maar door een college van bestuurders worden vastgesteld, wordt het karakter van de vakorganisatie gedegradeerd tot dat van een kiesvereeniging.

?>o. Wanneer de vertegenwoordigers der werkgevers en der arbeiders in het college, dat de loonen zou moeten vaststellen, bet niet eens zouden worden, zonden onpartijdige ambtenaren moeten beslissen. Hierdoor zou zelfs de sahijn van eenige medezeggenschap over de arbeidsvoorwaarden verloren gaan. Deze methode zou alle verwantschap vertoonen met het overal elders mislukte stelsel van een verplichte arbitrage.

4o. De ervaringen met het stelsel van georganiseerd overleg in de gemeentebedrijven opgedaan, leidt er niet toe om deze wijze van vaststelling der arbeidsvoorwaarden naar het particuliere bedrijfsleven over te brengen. Veeleer is een streven wiaar te nemen, dat de arbeiders in overheidsdienst naar den conitractueelen vorm van loonbepaling streven.

5o. Ook al eou de naleving van de verordening, waarbij de arbeidsvoorwaarden vastgesteld zouden worden door boete en hechtenisstraf (gelijk prof. Veraart dat wil) afgedwongen moeten worden, dan nog zou geen macht in Nederland een arbeider of een werkgever kunnen dringen onder dat regiem zijn functie voort te zetten. Een poenale isanotie op een arbeidscontract is bovendien een maatregel, die met onze Westersche begrippen zich niet verdraagt.

60. Ten slotte zou het door St. Michaël en het R.-K. Werkliedenverbond aanbevolen stelsel de positie der bestuurders, diie in den Bedrijfsraad of in het ooilege zitting zouden moeten nemen, onmogelijk maken.

B. Vereenigingen van werknemers. (Syndicats de salariés.)

Het R.-K. W e r k 1 ie den- Ve r bo.nd ihield op 26 Januari 1925 te Utrecht zijn eerste algemeene vergadering ter vaststelling van het beginselprogramma. In dit program werd o.m. het volgende opgenomen ten aanzien van het vraagstuk der bedrijfsorganisatie.

De kapitalistische geest, welke reeds geruimen tijd het economisch leven overheerscht, heeft er toe geleid:

le. dat de arbeid in breeden zin, vooral in het grootbedrijf, zijn rechtmatige positie meer en meer verloor, de persoonlijkheid van den arbeider ernstig werd miskend en het kapitaal een te grooten invloed kreeg op de verhoudingen in onderneming en bedrijf;

2e. dat de beginselen van het Manchester liberalisme, ofschoon theoretisch meer en meer als valsch erkend, ook door den wetgever, en met toenemende kracht door de vrije organisatie van den arbeid bestreden, practisch nog al te zeer toepassing vinden ;

3e. dat het in ,.Rerum Novarum" veroordeelde socialisme in het geestesleven van tal van arbeiders eene belangrijke plaats heeft veroverd.

In verband met het bovenstaande verlangt het Verbond een zoodanige regeling van de verhouding tusschen werkgever en werknemer in onderneming en bedrijf dat in de eerste plaats de positie van den arbeidenden mensch ten volle tot haar recht komt en vervolgens, dat de voortbrenging zich richt naar haar maatschappelijk doel, n.1. de bevrediging der behoeften van hetj geheele volk. Daarbij behooren de belangen der verbruikers niet te worden verwaarloosd, doch die van de voortbrengers op den voorgrond te staan.

Tot bereiking van dit doel verlangt het Verbond de volgende maatregelen van organisatorisohen en wetgevenden aard.

1. het door de organisaties tot stand brengen van organen, die tot taak hebben in het bedrijfsleven regelend op te treden en bepaalde functies te vervullen, ook zoodanige welke tot nu toe van overheidswege worden uitgeoefend, organen die berusten, wat de richtingen aangaat, op evenredige en wat het bedrijf betreft, op gelijke vertegenwoordiging van werkgevers- en arbeiders-organisaties in de verschillende takken van nijverheid, landbouw, handel en verkeer;

2. het geleidelijk toekennen aan deze organen van een drieledige wettelijke bevoegdheid, te weten:

а. verordenende ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden en al wat daarmede verband houdt;

б. rechtsprekende in geschillen, betreffende de arbeidsvoorwaarden, en in gevallen, welke in de betreffende verordeningen nader zullen worden aangeduid;

c. uitvoerende, waar het betreft arbeidswetgeving.

Voorshands zullen de organen meer in het bijzonder en geleidelijk worden belast met:

1. de uitvoering der sociale verzekeringswetten;

2. de zorg voor de uitvoering en de naleving van de arbeidswet;

3. het dienen van advies inzake de bij collectieve overeenkomst of op andere wijze bindend verklaarde arbeidsregelingen, alsook inzake de hierop betrekking hebbende uitvoerings- en controlemaatregelen ;

4. de berechting van alle uit 1, 2 en 3 voorkomende geschillen.

Arbeidsvoorwaarden.

(Conditions du travail.)

Arbeidsvoorwaarden van Rijkspersoneel. (Conditions du travail dü personnel de l'Etat.)

Loonen b ij de Artillerie-inrichtingen, 1 Januari 192 5. 1) (Salaires dans les ateliers d'Artillerie de l'Etat, le Ier janvier 1925.) Het hieronder volgende overzicht heeft betrekking op de normale uurloonen op 1 Januari 1925 der meerderjarige werklieden, werkzaam bij de Artillerie-inrichtingen. De gegevens zijn wederom verstrekt door de Directie van deze inrichtingen. De normale uurloonen zijn de grondloonen, waarop de werklieden volgens de

1) Zie afl. 8, 1924, blz. 979.