Vereenigde Staten. (Etats-Unis.) Maart, April 1925. Het door den' Federal Reserve Board berekend indexcijfer voor de productie in de groote industrieën daalde en bedroeg 5 pCt. minder dan dat over Januari. Voor de ijzer- en staalfabricage en liet verbruik van katoen was de seizoenverlevendiging geringer dan gewoonlijk. In de wolindustrie nain de bedrijvigheid af. De productie van steenkolen bleef dalen.

Over het algemeen bleken het aantal tewerkgestelden en het bedrag der uitbetaalde loonen te zijn toegenomen.

Het aantal verleende bouwvergunningen bereikte in Maart den hoogsten stand, niettegenstaande voor de stad New-York een aanzienlijke vermindering werd geboekt.

In den groothandel viel verlevendiging waar te nemen; de toestand was beter dan een jaar tevoren.

Het officieel verslag over April 2) heeft betrekking op 9 039 ondernemingen in 52 bedrijfstakken. Hierin waren 2 835 491 tewerkgestelden tegen 2 833137 in Maart.

Van de 52 bedrijfstakken waren er 25, waarin het aantal tewerkgestelden toenam en wel het meest in de seizoenbedrijven als: kunstmestfabricage, automobielenfabricage, steenfabrieken, roomijsfabrioage, wagenmakerijen, cementfabricage, houtzagerijen en automobielbandenfabrieken.

In slechts 12 bedrijfstakken was het totaal-loonbedrag grooter dan de vorige maand.

Het aantal tewerkgestelden1 en het totaal-bedrag der uitbetaalde loöneu nam het meest af in de sigarenfabrieken, de banketbakkerijen, de slachterijen, de heeren- en dameskleedingbedrijven, de meelfabrieken, de schoenenfabrieken, de fabrieken van pruim- en rooktabak en de rietsuikerraffinaderijen.

Vergeleken1 met een jaar geleden bleek het aantal tewerkgestelden' met 1,7 pCt. en het bedrag der uitbetaalde loonen1 met 1,5 pCt. te zijn gedaald.

Werkloosheid en werkloosheidsverzekering.

(Chómage et assurance contre le chómage.)

Italië.

(Italië.)

De verplichte verzekering tegen de werkloosheid.

(L'assurance obligatoire contre le chómage.)

Bij K. B. Van 7 Dec. 1924 3) zijn bepalingen,' getroffen tot uitvoering van het op 30 Dec. 1923 tot stand gekomen besluit op de verplichte verzekering tegen de werkloosheid. 4) Thans komt de inrichting der werkloosheidsverzekering overeen met die der verzekering tegen ouderdom en invaliditeit. Het uitvoeringsbesluit bevat 6 deelen.

Het eerste 'deel geeft bepalingen omtrent den omvang en ihet voorwerp der verzekering. Bij den land- en boschbouw en daarbij behoorende nevenbedrijven werkzame arbeiders vallen niet onder deze verzekering; voor ihen wondt een afzonderlijke regeling gemaakt. Niet tot de land- en bosoh.arbeiders worden gerekend de .arbeiders werkzaam bij waterwerken, bij openbare werken, bij regulariseeringswerk in de .bergen, bij bet kappen of bewerken van hout in de bossc.ilen en bij ihet -transport daarvan, voorts arbeiders, die machines bedienen (ook landbouwmachines, voorzoover niet door trekdieren voortbewogen) en personen behoorende tot de directie en het overige beheerend en technisch personeel van land- en boschbouwondernemingen.

Van liet personeel der schouwburgen en bioscopen vallen buiten den verzekeringsplicht zij, die arbeid verrichten, waarvoor geen bijzonder teohmiisöhe, cultureel© of kunstopleiding wordt vereisoht. Personen, die slechts bij uitzondering verzekeringsplicihtigen arbeid verrichten, vallen buiten de verzekering, itemzij zij in de twee voorafgaande jaren werkzaam waren in verzekeringsplieMige bedrijfstakken of werkgelegenheden.

Bij Ministerieel besluit wordt vastgesteld, welke arbeid als seizoenarbeid (uitoefening gedurende minder dan 6 maanden per jaar) moet worden beschouwd. Personen ihierin werkzaam, zijn van den verzekeringspliohit vrijgesteld.

Voor elk verzekeringsdistrict wordt een lijst opgemaakt van de beroepen en bedrij-

1) Federal Eeserve Bulletin van Mei 1925.

2) Employment in selected industries in April 1925.

3) Bollettino del Lavoro e della Previdenza Sociale van 1—28 Februari 1925.

4) Zie afl. 5, 1924, blz. 624.