Overige mededeelingen van sociaal=economischen aard.

(.Autres renseignements d'un caractère social-ëconomique.)

Maandelijksche mededeelingen.

(Communications mensuelles.)

Bevolking. De cijfers over de maand Januari 1912 zullen met die over Februari 1912 in de 3de aflevering van het Maandschrift worden opgenomen.

Bouw- en Woningtoezicht. Onder de tabellen (zie bladz. LVIII) zijn opgenomen de opgaven van het Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam, Arnhem, 's-Gravenhage, Haarlem, Leiden en Utrecht betreffende bouwen, verbouwen, sloopen en aangaande onbewoonbaarverklaringen over de maand Januari 1912.

Met betrekking tot de (niet onder de tabellen opgenomen) opgaven voor de gemeente Rotterdam kan worden medegedeeld, dat het aantal voltooide nieuwe bouwwerken (welke echter voor een tijdvak van gemiddeld drie maanden nog afgewerkt worden door timmerlieden, stukadoors, ververs, behangers en stoffeerders) op den lsten Februari 1912 62 (117 woningen) bedroeg; het aantal in uitvoering zijnde bouwwerken beliep 392 (649 woningen) en het aantal in behandeling, doch niet in uitvoering zijnde nieuwe bouwwerken 418 (704 woningen). Onder deze opgaven zijn de werken, door en vanwege de gemeente uitgevoerd, met begrepen. Het aantal goede gebouwen, welke gesloopt werden of door verbouwing van bestemming veranderden, bedroeg in de maand Januari 1912 39 (83 woningen) en het aantal slechte gebouwen, die officieel en min of meer officieus onbewoonbaar verklaard werden, 25 (63 woningen).

Controle Havenarbeid. Amsterdam. — Januari 1912. De controle legde aan 136 schepen waaronder 71 Nederlandsche, 149 bezoeken af; op 90 schepen moesten één of meer, te zamen 127, aanmerkingen worden gemaakt. 97 van deze aanmerkingen betroffen alleen het schip, de overige het werkgeversmateriaal o de wijze van werken. De aanmerkingen, welke alleen betrekking hadden op het schip, betroffen 62 schepen, de overige 40 schepen.

Bovendien werden nog bezocht 4 binnenschepen, alle van Nederlandsche nationaliteit. Op 3 der schepen werden 4 aanmerkingen gemaakt; 2 hiervan betroffen het scheepsmateriaal. Op 59,15 pCt. van alle Nederlandsche schepen (excl. binnenschepen), welke bezocht werden, zijn aanmerkingen, het schip betreffende, gemaakt. Voor schepen van vreemde nationaliteit is deze verhouding als volgt: Deensche 33,33 Duitsche 25, Engelsche 30, Noorsche 44 44; op het schip van Zweedsche nationaliteit werden geen aanmerkingen, het schip betreffende,

gemNaar aanleiding van de in Januari gemaakte aanmerkingen had in 40 gevallen (voor de binnenschepen in 2 gevallen) direct of gedurende het verblijf in de haven voorziening plaats; van de vroeger gemaakte konden 34 worden gecontroleerd en van deze was in 8 gevallen de gewenschte verbetering aangebracht. Het aantal werklieden, tijdens de controle aan boord bevonden, bedroeg 6 090. Op de bezochte binnenschepen werden bij de controle 76 werklieden

^119 ongevallen (waaronder 1 van ernstigen aard) kwamen ter kennis van de controleurs. Deze waren als volgt over de verschillende bedrijven verdeeld: ■ bootwerkersbedrijf 88, binnenvaart 17, schuitenvoerdersbedrijf13 en vlottersbedrijf 1. De ongevallen werden veroorzaakt door: vallende voorwerpen 30, vallen, uitglijden Zó, knellen, stooten 45, slag van slingerende voorwerpen 7, werkhaak 2, splinters, spijkers, bandijzer 4, vertillen, verrekken 3, te water vallen 1, breken of gebrek

van materiaal 2 en andere oorzaken 2.

Zaandam, Velsen en Westzaan. — Januari 1912. De controle bezocht 2 Noorsche schepen. Hierop werden 2 aanmerkingen gemaakt, waarvan 1 het scheepsmateriaal betrof. Het aantal werklieden, tijdens de controle aan boord

Rotterdam. — Januari 1912. Het aantal aan 536 bezochte schepen (waaronder 87 Nederlandsche) afgelegde bezoeken bedroeg 571. Op 192 schepen moesten één of meer, te zamen 375, aanmerkingen worden gemaakt 339 van deze aanmerkingen betroffen alleen het schip en hadden betrekking op 176 schepen.