in verband met het seizoen, waarvan aanneming van los personeel en hier en daar overwerk de gevolgen waren. Leiden klaagde echter over de hooge prijzen der groenten, hetgeen belemmerend op het bedrijf werkte.

Voorts heerschte drukte in de fabricage van fijne vleeschwaren te Rotterdam, terwijl de toestand middelmatig was in de sukadefabricage te Dordrecht.

Het aanbod van werkkrachten overtrof de vraag te Amsterdam, te Dordrecht voor de fabrieken van verduurzaamde groenten en te Rotterdam. Overigens bestond er evenwicht. Te Rotterdam kwam in zeer geringe mate werkloosheid voor.

Alfen (Yg), Amsterdam (Yg), Dordrecht (Yg), Haarlem (Vg), Leiden (Yg), Botterdam (Vg).

Slagerijen. De drukte was slechts bevredigend te Alfen, te Amsterdam in paardenslagerijen en poelierszaken, te Arnhem, Dordrecht, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Nijmegen, te Rotterdam in het spekslagersbedrijf, te Schiedam in paardenslagerijen en gedeeltelijk in de exportslagerij te Vlissingen.

Alle overige verslagen constateerden slapte en een gedrukten bedrijfstoestand als gevolg van de hooge veeprijzen, waarover de klachten toenemen. Te Oss is de uitvoer van geslachte varkens naar Engeland zeer afgenomen en in verband daarmede ook het personeel der slagerijen sterk verminderd.

Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bestond evenwicht, behalve te Amsterdam, Utrecht en Vlissingen, waar het aanbod de vraag overtrof. Eenige werkloosheid werd alleen door Amsterdam gerapporteerd.

Alfen (Vg), Amsterdam (Yg), Arnhem (Vg), Delft (Vg), Dordrecht (Vg),'s-Gravenhage (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Leeuwarden (K), Leiden (Vg), Nijmegen (Vg), Oss (Mv), Rotterdam (Vg), Schiedam (Vg), Utrecht (Vg), Vlissingen (B).

Zuivelfabrieken en melkinrichtingen De toestand werd deels normaal, deels gunstig genoemd (veel aanvoer van melk). Hier en daar werden langere arbeidsdagen gemaakt, terwijl het ook voorkwam, dat meer personeel in dienst werd genomen.

Te 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht was het aanbod van werkkrachten grooter dan de vraag, maar overigens bestond er evenwicht. Geen werklooze vaklieden.

Arnhem (Vg), Delft (Vg), Dordrecht (Vg), 's-Gravenhage (Vg), Groningen (Vg), Leeuwarden (K), Leiden (Vg), Nijmegen (Vg), Rotterdam (Vg), Schiedam (Vg), Utrecht (Vg).

Kunstboterfabrieken. Niettegenstaande de grootere productie van natuurboter bleef er over het algemeen nog flink werk. Overwerk kwam nog voor te Dordrecht (vrij veel) en Rotterdam (veel).

Te Oss en Rotterdam was het aanbod van werkkrachten grooter dan de vraag, maar overigens bestond er evenwicht. Geen werklooze vaklieden.

Dordrecht (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Nijmegen (Vg), Oss (Mv), Botterdam (Vg).

Mineraalwaterfabrieken. Utrecht bleef van slapte spreken, doch de overige verslagen rapporteerden seizoenverlevendiging (te Amsterdam werd los personeel aangenomen). Echter berichtten enkele rapporten, dat tegen het einde der maand de werkzaamheden weder eenigszins afnamen door de koudere weersgesteldheid.

Te Amsterdam en Utrecht was het aanbod van losse werkkrachten grooter dan de vraag, doch overigens bestond er evenwicht. Geen werklooze vaklieden.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Vg), Dordrecht (Vg), 's-Gravenhage (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), Leiden (Vg), Utrecht (Vg).

Branderijen, destilleerderijen, likeurstokerijen, enz. Eenige slapte kwam voor te Amsterdam, 's-Hertogenbosch, Leiden en te Schiedam in de gistpakkerijen en de destilleerderijen, voor zoover betreft de productie voor het buitenland.

Daarentegen was de toestand bepaald gunstig te Arnhem (seizoendrukte), Delft (normaal bloeiend) en te Schiedam in de branderijen en mouterijen. De overige verslagen gewaagden van een gewone, bevredigende drukte.

Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bestond evenwicht, behalve te Amsterdam, waar het aanbod (van losse arbeiders) grooter was en te Schiedam voor het brandersbedrijf, waar de verhouding omgekeerd was. G. w.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Vg), Delft (Vg), Dordrecht (Vg), 's-Gravenhage (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Leiden (Vg), Botterdam (Vg), Schiedam (Vg).

Bierbrouwerijen. Alleen Delft en Utrecht rapporteerden over de maand Mei nog slapte. Daarentegen werd reeds eenige seizoendrukte waargenomen te Amsterdam (overwerk, aanneming van los personeel), Arnhem, Dordrecht, Haarlem, Rotterdam en Schiedam. De overige verslagen spraken van gewoon voldoende werk.