Zuivelfabrieken en melkinrichtingen Over het algemeen heerschte er een flinke seizoendrukte (veel aanvoer van melk), zoodat hier en daar meer (los)personeel werd aangenomen of overwerk verricht werd. Alleen Leiden sprak van vermindering van den omzet (vacantietijd).

Te Dordrecht was het aanbod kleiner, te 's-Gravenhage daarentegen grooter dan de vraag. Overigens bestond er vrijwel evenwicht. G. w.

Arnhem (Yg), Delft (Yg), Dordrecht (Yg), 's-Gravenhage (Yg), Groningen (Yg), Leenwarden (K), Leiden (Vg), Nijmegen (Yg), Rotterdam (Vg), Schiedam (Yg), Utrecht (Yg).

Kunstboterfabrieken. Flinke drukte werd nog gerapporteerd door 's-Hertogenbosch, Nijmegen, Oss en Rotterdam (veel overwerk). Voorts noemde Haarlem den toestand normaal, terwijl van afnemende bedrijvigheid (meer gebruik van natuurboter) gesproken werd door Dordrecht (toch nog overwerk) en Groningen.

Het aanbod overtrof de vraag te Dordrecht, Oss en Rotterdam, terwijl er overigens vrijwel evenwicht bestond. G. w.

Dordrecht (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Nijmegen (Vg), Oss (Mv), Rotterdam (Vg).

Mineraalwaterfabrieken. Men ondervond de gewone seizoenverlevendiging (te Amsterdam en Arnhem losse werklieden aangenomen, te Leiden overwerk en Zondagsarbeid).

Te Amsterdam en Utrecht was het aanbod van werkkrachten grooter dan de vraag, maar overigens was er evenwicht. Geen werklooze vaklieden.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Vg), Dordrecht (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), Leiden (Vg), Utrecht (Vg).

Branderijen, destilleerderijen, likeurstokerijen, enz. Eenige slapte heerschte nog te Amsterdam, Leiden en te Schiedam alleen in de gistpakkerijen. Overigens ondervond men echter thans een normale, bevredigende drukte.

Te Amsterdam was het aanbod van losse werkkrachten grooter dan de vraag. Daarentegen was te Schiedam in het brandersbedrijf meer vraag dan aanbod, terwijl overal elders evenwicht bestond. G. w.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Vg), Delft (Vg), Dordrecht (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Leiden (Vg), Rotterdam (Vg), Schiedam (Vg).

Bierbrouwerijen. Te Rotterdam was het in de eerste helft der maand vrij slap, doch in de tweede helft werd het er tamelijk druk. Voorts noemden 's-Hertogenbosch, Maastricht en Schiedam den toestand normaal, terwijl de overige verslagen verlevendiging of drukte rapporteerden in verband met het seizoen. Aanneming van los personeel en overwerk waren hiervan de gewone gevolgen, hoewel niet alle rapporten er melding van maakten.

Het aanbod van losse werkkrachten overtrof de vraag te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, doch overigens bestond er vrijwel evenwicht. G. w.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Yg), Delft (Vg), Dordrecht (Vg), 's-Gravenhage (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), 's-Hertogenbosch (Vg), Leiden (Vg), Maastricht (As), Rotterdam (Vg), Schiedam (Vg), Utrecht (Vg).

Azijnfabrieken. Seizoendrukte (te Amsterdam overwerk).

Vraag en aanbod waren gelijk, behalve te Amsterdam, waar het aanbod van losse werkkrachten de vraag overtrof. Geen werklooze vaklieden.

Amsterdam (Vg), Arnhem (Vg), Dordrecht (Vg), Groningen (Vg), Haarlem (Vg), Schiedam (Vg).

Drinkwaterleiding. Seizoendrukte. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Arnhem (B), Schiedam (Vg).

Tabaks- en sigarenindustrie. Slapte werd in Juni geconstateerd te 's-Hertogenbosch in de tabakskerverij (in de sigarenfabricage slechts matig werk), te Haarlem in één fabriek (enkelen ontslagen) en te Rotterdam (een weinig). Te Amsterdam werd de toestand thans vrijwel normaal genoemd, hoewel er aan het einde der maand nog een fabriek met 11 of 12 sigarenmakers en 5 of 6 bosjesmakers tijdelijk werd stopgezet wegens grooten voorraad. In de sigarettenbranche is te Amsterdam het handwerk langzamerhand bijna geheel verdrongen door de machine. Nog slechts 14 of 15 arbeiders zijn in dit vak werkzaam.

Tegenover de bovengeschetste slapte stond verlevendiging of drukte teAlfen (meer personeel), Arnhem, Dordrecht (druk, meer personeel), Eindhoven (als voren, ook langer werktijd), 's-Gravenhage (meer personeel), te Groningen in de sigarenfabricage, te Kampen (druk), Utrecht (druk, meer personeel) en Tilburg (meer personeel). Overal elders was de gang van zaken bevredigend.