Grondwerkers, heiers en baggerlieden. Het was slap te Enschede en 's-Hertogenbosch en er was slechts matig werk te Vlissingen. Daarentegen was het druk te Ainmerstol, te Dordrecht bij heiers, te Gouda (aanleg van de spoorbaan Gouda-Schoonhoven), Hilversum en Bussum. Voorts was er gewoon of redelijk werk te Amersfoort, te Dordrecht bij aardwerkers, te Groningen, Haarlem, Leiden, Nijmegen en Schiedam.

Te Enschede, Groningen en Schiedam was meer aanbod dan vraag. Overigens waren beide gelijk. Alleen te Groningen werden nog eenige werkloozen aangetroffen.

Amersfoort (B), Aramerstol (Vb), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (B), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Bussum (Hilv. B), Leiden (B), Nijmegen (B), Schiedam (B), Vlissingen (B).

Steenhouwers. Slapte werd waargenomen te Delft, terwijl er te Breda en Leeuwarden slechts matig werk was Daarentegen werd van verlevendiging of drukte gesproken te Alfen, Dordrecht, Gouda, Hilversum, Bussum, Nijmegen en Rotterdam. Overal elders was normaal, voldoende werk (te Den Helder en Maastricht flink werk).

Vraag en aanbod waren vrijwel gelijk. Alleen te Delft was één werklooze.

Alfen (B), Amersfoort (B), Arnhem (B), Breda (B), Delft (B), Dordrecht (B), Gouda (B), Groningen (B;, Haarlem (B), Den Helder (B), Helmond (KF), 's-Hertogenbosch (B), Hilversum (B), Bussum (Hilversum B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Maastricht (As), Nijmegen (B), Rotterdam (B), Schiedam (B).

Straatmakers. Drukte werd waargenomen te Enschede (meer personeel), Gouda en Nijmegen, terwijl overal elders normaal, geregeld werk was.

Vraag en aanbod waren vrijwel gelijk, behalve te Enschede, waar de vraag grooter was. G. w.

Amersfoort (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Gouda (B), Groningen (B), Haarlem (B), Leiden (B), Nijmegen (B), Schiedam (B), Vlissingen (B).

Opzichters en teekenaars. Groote slapte kwam alleen voor bij de meeste patroons te Breda. Daarentegen was het druk te Dordrecht, Haarlem (langer arbeidsduur, meer overwerk) en bij enkele patroons te Breda. Overal elders was normaal, geregeld werk (te Leeuwarden slechts vrij kalm).

Tusschen vraag en aanbod van werkkrachten was vrijwel evenwicht, behalve te Breda, waar het aanbod de vraag overtrof, en te Enschede, waar de verhouding

omgekeerd was. G. w.

Breda (B), Dordrecht (B), Enschede (B), Groningen (B), Haarlem (B), Leeuwarden (K), Leiden (B), Nijmegen (B).

V. Chemische nijverheid.

(Industrie chimique.)

Kaarsenfabricage. Slapte. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Schiedam (Vg).

Kunstmeststoffenfabricage. Drukte (enkele losse werklieden aangenomen). Meer vraag dan aanbod van werkkrachten. G. w.

Dordrecht (Vg).

Verfwarenfabricage. Te Schiedam slapte, doch te Delft toenemende drukte (overwerk). Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Delft (Vg), Schiedam (B).

Lijm- en beenzwartfabricage Geregeld werk. Meer aanbod dan vraag. G. w.

Utrecht (Vg).

Lijm- en gelatinefabriek. Slapte (los personeel ontslagen). Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Delft (Vg).

Oliefabriek. Slapte (los personeel ontslagen). Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Delft (Vg).

Olieslagerijen. Te Alfen en Leeuwarden de gewone seizoenslapte, te Dordrecht middelmatige drukte. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Alfen (Vg), Dordrecht (Vg), Leeuwarden (K).

Waterstof- en zuurstofgasfabrieken. Druk werk. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Schiedam (Vg).

Zeepfabrieken. Druk te Delft (overwerk) en Nijmegen, normaal te Arnhem. Vraag en aanbod gelijk. G. w.

Arnhem (Vg), Delft (Vg), Nijmegen (Vg).