Italië.

(Italië.)

Arbeidsraad. ')

(Conseil du travail.)

De Opperste Arbeidsraad behandelde in zijn zitting van 19 Juli 1.1. o. a. een onderzoek betreffende de visscherij en de toepassing van de wet op de rijstcultuur.

Arbeidswetgeving. ')

(.Législation ouvrière.)

Van de in het tijdvak Maart—Augustus 1912 tot stand gekomen wetten en ingediende wetsontwerpen zijn de volgende te vermelden:

a. de wet (no. 214), waarbij uitvoering gegeven wordt aan de Italiaansch— Fransche overeenkomst nopens de bescherming van jeugdige Italiaansche werklieden in Frankrijk en van jeugdige Fransche werklieden in Italië 2);

b. de wet van 28 Maart 1912, no. 304, ter bekrachtiging van de op 16 Juni 1911 met de instellingen, welke de nationale kas voor de verzekering tegen arbeidsongevallen in het leven riepen, gesloten overeenkomst nopens de oprichting van een kas voor de verzekering tegen ongevallen van de in het Rijk werkende arbeiders;

c. een op 30 Maart bij de'Kamer van Afgevaardigden door den Minister van Openbare Werken en den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingediend wetsontwerp (no. 1116), om aan het personeel der geconcessionneerde spoorwegmaatschappijen billijke arbeidsvoorwaarden te verzekeren;

d. een op 3 Juni bij de Kamer van Afgevaardigden door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en den Minister van Openbaar Onderwijs ingediend wetsontwerp (no. 1117) nopens het onderwijs, dat kinderen moeten genoten hebben, vóór zij in industrieele ondernemingen arbeid mogen verrichten.

Landverhuizing. ')

(Émigration.)

In verscheidene provincies van Venetië werden nieuwe landverhuizingssecretariaten gevestigd. Deze hebben ten doel den zedelijken en economischen toestand der emigranten te verbeteren, het verkeer te vergemakkelijken, verdwenen persone» op te sporen en meer en betrouwbaarder berichten omtrent de emigranten aan de betrokken families te verstrekken.

Vooral de „Unione emigranti vicentini" (Vereeniging voor emigranten in de provincie Vicenza) is bijzonder krachtig werkzaam geweest. Zij bevorderde in meer dan 50 plaatsen het houden van vergaderingen, richtte wintercursussen op, verkreeg voor de emigranten verlaagde vrachtprijzen bij de spoorwegen, stichtte een bureau voor de vertaling van buitenlandsche correspondentie en voor de plaatsing van werkloozen.

Het permanent vrouwensecretariaat voor de bescherming van vrouwelijke en jeugdige emigranten stelde ter plaatse een onderzoek in naar de oorzaken van de emigratie van vrouwen en zond inspectrices naar de voornaamste industrieele centra in het buitenland om op de hoogte te komen van de daar geldende arbeidsvoorwaarden voor vrouwen en kinderen. Zoodoende is men er in geslaagd vrouwelijke emigranten te beschermen' en verdwenen meisjes en heimelijk aangeworven kinderen terug te vinden. Verder werden zieke meisjes in staat gesteld naar haar land terug te keeren en nieuwe comités voor vrouwenarbeid opgericht om de emigratie te verminderen, terwijl voorts de instelling van nieuwe landbouwlaboratoria werd overwogen.

Twee jaar geleden werd een bond opgericht onder den naam van „Italica gens", welke ten doel heeft de emigranten in Amerika te steunen. Dank zij zijn actieve propaganda en zijn om de veertien dagen te Turijn verschijnend bulletin, werden met elkaar in verbinding staande vereenigingen en correspondentiebureaux opgericht. De vraagstukken, welke deze bond zich voorstelt op te lossen in het belang der emigratie, zijn onderwijs en kolonisatie.

Vooral in Friaul en de provincie Belluno nam de emigratie toe.

1) Mededeelingen van den Consul-Generaal te Venetië d.d. 6 September 1912.

2) Zie afl. 5, 1912, bladz. 358.