Aanvangsloon Voll. loon per week. per week.

Algemeen controleur, met genot van vrije woning,

verwarming en verlichting f 19,— f 23,—

Straatcontroleur » 18,— » 21,

Portiers (49'/2 uur per week) » 13,— » 15,75

Timmerman-opzichter » 20,— » 21,—

Timmerlieden » 17,50 » 19,50

Chef-schoonmaker » 17,50 » 19,—

Schoonmakers » 14.— » 17,

Meesterbakker * 21,— » 26,—

» knechts » 19,— » 21,—

Ovenisten, deegmakers, Weenerbakkers en voormannen » 15,50 » 18,50

Overige bakkersgezellen » 14,50 « 17,50

Jonggezellen van 18—22 jaar » 8,50 » 14,—

Jongmaatjes tot 17 jaar — tot » 7,50

Chef-brooduitgever » 17,50 » 19,—

Brooduitgevers » 14,— » 17,—•

Molenaar » 17,50 » 20,—

Ovenstokers d 14,50 » 17,50

Zolderknecht » 14,— » 17,—

Kelderknecht » 15,— » 18,—

Bezorgers voor heele dagen » 14,— » 17,—

De overige bezorgers » 10,— » 13,—

Beschuitjuffrouwen (48 werkuren) » 12,75 » 15,25

Personen, die tijdelijk arbeid verrichten ter vervanging van een afwezige, tot een hoogere categorie behoorende, ontvangen een toeslag op het loon van 20 pCt. Loon en toeslag te zamen mogen nooit meer bedragen dan het salaris, dat de afwezige geniet. Deze bepalingen gelden alleen voor afwezigheid van ten minste één week en nooit bij vervanging vau hen, die gebruik maken van het jaarlijksch verlof.

De verhoogingen van loon gaan in bij het begin der week, volgende op die, waarin de betrokkene den vereischten leeftijd heeft bereikt of telkens als een jaar sedert zijne aanstelling is verloopen. Het uurloon der noodhulp-bakkers, -bezorgers, enz. zal bedragen '/m gedeelte van het gemiddelde weekloon der gewone bakkersgezellen. De loonen worden uitgekeerd ten kantore der Vereeniging op Vrijdag van elke week.

Jeugdige werkkrachten.

Art. 12. Op de 20 volwassen bakkers mogen niet meer dan 5 halfwassen en 2 jongens voorkomen. Voorts mag op elk volgend 5-tal bakkersgezellen niet meer dan 1 halfwas of 1 jongen in dienst zijn.

Vacantie.

Art. 13. a. Aan elk arbeider, die voor den len October van eenig boekjaar in tijdelijken of vasten dienst was, wordt in dat boekjaar een verlof van een week toegestaan; b. arbeiders die na 1 October van het boekjaar in dienst der Vereeniging zijn getreden, hebben recht op één verlofdag voor elke 2 maanden, welke zij, gerekend van den dag hunner indiensttreding tot 30 September van het loopende boekjaar, bij de Vereeniging werkzaam zijn; c. het verlof wordt uitsluitend verleend in de maanden Mei tot en met September, gaat in den eersten werkdag eener week en moet achtereenvolgens genoten worden. Het verlof wordt geregeld in ouderling overleg en onder goedkeuring van het .bestuur der Vereeniging of van zija plaatsvervanger. Het verlof kan in bijzondere gevallen onder goedkeuring van het bestuur in 2 gedeelten worden genomen; d. het loon over de verlofdagen wordt betaald op den laatsten betaaldag, voorafgegaan aan het verlof.

Verzuim en korte verloven.

Art. 14. Behalve de reden van verzuim, zonder inhouding van loon genoemd in art. 1638c van het B. W. kunnen korte verloven van enkele uren of van ten hoogsten één dag op gemotiveerd verzoek aan de arbeiders worden verleend. Een verzuim van ten hoogste een dag zonder dat loonaftrek plaats heeft, moet worden gegeven: a. bij huwelijk van den arbeider, of diens kinderen; b. bij bevalling zijner echtgenoote; c. bij sterfgeval van arbeiders, kinderen, echtgenoten, broeders, zusters, schoonbroeders, schoonzusters, groot- of schoonouders.

Uitbetaling van loon bij ziekte.

Art. 15. Indien een arbeider, in vasten of tijdelijken dienst der Vereeniging, door ziekte of ten gevolge van een hem overkomen ongeval, tijdelijk niet tot werken in staat is, zal hem gedurende 13 weken het volle loon worden uitgekeerd. Duurt de ongeschiktheid alsdan nog voort, dan zal hem gedurende nog 13 weken 70 pCt. van zijn volle weekloon worden uitgekeerd. De uitkeering zal niet meer bedragen dan 26 weken in 12 maanden. De arbeiders hebben voor deze uitkeering hunnerzijds geen bijdrage te storten. De Coöperatie is bevoegd om het weekloon te verminderen met het bedrag, dat de arbeiders op grond van de bepalingen der Ongevallenwet of eventueele wettelijke ziekteverzekering mochten ontvangen. De voorwaarden voor uitbetaling van loon bij ziekte en de wijze van uitbetaling zijn vastgesteld bij afzonderlijk reglement.