q

voor kosten, noodig voor het bevorderen van de invoering van loodvrije glazuren in aardewerkfabrieken f 1700;

voor kosten, vallende op een onderzoek naar de arbeidsverhoudingen in het havenbedrijf en bij de uitvoering van bagger werken f 13 600;

voor subsidie ten behoeve van het oprichten van doelmatige vlasbraakhokken f 2000. De zeer onhygiënische toestanden in de localiteiten waarin, vooral in Friesland, door arbeiders met de hand vlas gebraakt en gezwingeld wordt, is meermalen onder de aandacht der Begeering gebracht. De noodzakelijkheid van verbetering wordt wel erkend, doch de omstandigheden, waaronder het vlassersbedrijf in sommige deelen des lands wordt uitgeoefend zijn van dien aard, dat de uitgaven die daarvoor noodzakelijk zijn niet geheel door het bedrijf zelf kunnen worden gedragen. Het ligt in de bedoeling om door het in uitzicht stellen van Bijkssubsidie het particulier initiatief te prikkelen, doch geen subsidie zal worden toegekend, tenzij particulieren erin geslaagd zullen zijn zelf op zeer ruime schaal geld bijeen te brengen tot het stichten der gewenschte inrichtingen.

Verzekering; tegen beroepsziekten. (Assurance contre les maladies professionnelles.) Blijkens desbetreffende mededeelingen van de Eegeering, voorkomende in het verslag der Commissie van Voorbereiding in zake het ontwerp-Invaliditeitswet, zal een wetsontwerp tot verzekering van arbeiders tegen de gevolgen van beroepsziekten') spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend. Krachtens de ontworpen regeling zullen de kosten dezer voorziening aan de werkgevers opgelegd worden. Hoogstwaarschijnlijk zal de bedoelde regeling een zeer geringen invloed hebben op het bedrag der premie voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering.

"Ver<lrag tusschen Nederland en België in zake dubbele ongevallenverzekering 2).

(Traité entre les Pays-Bas et la Belgique concernant l'assurance doublé contre les accidents du travaü.) In het onlangs verschenen „Oranjeboek" wordt medegedeeld, dat een ontwerp-verdrag aan het oordeel der Belgische regeering is onderworpen. Over dit ontwerp zullen te 's-Gravenhage tusschen eenige Belgische en Neder landsche ambtenaren besprekingen worden gehouden.

1) Zie afl. 11, 1911, bladz. s.

2) Zie afl. 10, 1911, bladz. r.