I

Art. 9. Geschillen, voortspruitende uit liet bepaalde in de eerste clausule van artikel 3 van deze overeenkomst, zullen aan liet oordeel worden onderworpen van eene commissie van zeven leden, die op de volgende wijze wordt geformeerd. Drie leden door de partij ter eener zijde, drie door de partij ter andere zijde. De zes door partijen gekozen leden der scheidscommissie kiezen een technisch onderlegd onpartijdig voorzitter. De uitspraak dezer commissie is bindend. Mocht een der partijen in gebreke blijven hare medewerking te verleeuen tot het forineeren der scheidscommissie, zoo geschiedt de aanwijzing (iia daartoe per aangeteekend schrijven gesommeerd te zijn) door den Edelachtbaren Heer Kantonrechter te Amsterdam.

Art. 10. Geschillen, voortspruitende uit deze overeenkomst, met uitzondering van het bepaalde in de eerste clausule van artikel 3, worden onderworpen aan hét oordee? van den Edelachtbaren fleer Kantonrechter te Amsterdam.

Art. 11. Het blijft de partij ter eener zijde geoorloofd van deze voorwaarden in Voor de werklieden gunstigen zin af te wijken.

Art. 12. Deze overeenkomst is aangegaan tot en met 30 April 191G. Bij'het verstrijken van den in de vorige clausule genoemden termijn wordt de duur met eeh jaar verlengd, indien niet uiterlijk drie maanden voor het verstrijken van dien termijn opzegging dezer overeenkomst is geschied of wijzigingen bij de wederpartij zijn ingediend.

Aldus opgemaakt en geteekend te Amsterdam op den 9en Januari 1913.

Vervoerders van Bouwmaterialen. Na een staking, welke Juni 1912 eindigde, werd door de Amsterdamsche Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen eenerzijds en de Vereeniging van Vervoerders van Bouwmaterialen „Loon naar Werk" anderzijds een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten. Aangezien de vereeniging der werkgevers eerst bij K.B. van 14 September 1912 No. 67 werd goedgekeurd, werd het contract aanvankelijk door de drie namens de vereeniging onderhandelende werkgevers geteekend. In den aanvang van December 1912 had de definitieve onderteekening plaats. Het contract luidt als volgt:

Het loon voor het vaste personeel zal onmiddellijk na afloop der staking worden gebracht op f 13,— per week en twee maanden daarna op f 14,— per week worden gebracht.

Het uurloon voor losse werklieden zal onmiddellijk na opheffing der staking worden gebracht op f 0,25 per uur en twee maanden daarna worden verhoogd tot f 0,28 per°uur.

De arbeidstijd zal normaal zijn : voor vaste arbeiders van 6 uur v.m. tot 7 uur n.m. met 2 uur schafttijd; voor losse werklieden van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m. met 2 uur schafttijd.

Eene verhooging van 50 pCt. van het uurloon zal ingaan één uur na afloop van den normalen werktijd.

Voor de berekening van het overgeld wordt het uurloon der vaste arbeiders geacht te zijn f 0,25 per uur.

Aangenomen werk zal worden betaald volgens de volgende tarieven:

Kluitkalk lossen uit het schip op de kar of in magazijn: bij de firma's Gebr. Diserv en van Rouendal & Co.: 5^ et. per H.L.; bij de firma's Folkers & Co. en v. d. Wallen & Co • 5 et. per H.L.

Schelpkalk lossen (met behulp van den schipper): bij de firma Rouendal & Co.: 3.L ct. per H.L.; bij de overige firma's: 3 ct. per H.L.

Portland-cement uit het schip in het hok: bij de firma A. E. Braat: f 1 75 per 100 zakbij de firma van Tubergen & Zoon: f 1,25 per 100 zak.

Portland-cement lossen van de dekschuit in het hok: volgens de bij de verschillende firma's bestaande tarieven.

Tras lossen uit het schip in liet hok: per last f 1,10 (5^ ct. per H.L.).

Overschepen van kluitkalk in schip of schuit: 4 ct. per H.L.

Lossen van cement naar hooger gelegen bergplaats: f 2,25 per 100 zak.

Steenwerk volgens tot nu bij de diverse patroons bestaande tarieven.

Het lossen van buizen of potten tot 15 c.M. diameter: 1 ct. per stuk, grootere maten2 ct. per stuk.

Het overschepen van portland-cement: 1 cent per zak.

Het bezorgen naar de werken per handkar: cement: 5 ct. per zak, voor werken buiten Muiderpoort erover het Y: 7{ ct.; tras: 12 ct. per H.L ; schelpkalk: <3£ ct. per H.L.; potten ol buizen tot 15 c.M. diameter: 2 ct. per stuk, grootere maten: 3 ct. per stuk.

Het vervoeren van vaten cement, volgens tot nu geldende tarieven.

Bezorgen naar de werken per schuit, met inbegrip van laden: tras: 10 ct. per H L • kluitkalk, draagwerk: 10 ct. per H.L. bij 50 M., elke 25 M. meer 1 ct. verhooging.

Schelp- of steenkalk, draagwerk: bij de firma Folkers & Co.: 5 ct. per hTl. bij 50 M.bij de firma v. d. Wallen & Co.: 5^ ct. per H.L. bij 50 M.; in beide gevallen elke 25 M meer 1 ct. verhooging.

Kluitkalk, schelp- of steenkalk, karwerk, volgens van te voren te maken afspraak

Gegoten kalk: f 1,75 per M3.

-Portland-cement: tot 30 zak: 5 ct. per zak, 31—50 zak: 4 ct. per zak (draagwerk), , za*: ® Per zak (karwerk), boven 50 zak: 3 ct. per zak (draagwerk), boven 50 zak •

4 ct. per zak (karwerk).

Schelp- of steenkalk, gehaald met de handkar: 7.1 ct. per H.L.; gehaald per schuitG ct. per H.L. r