Oostenrijk.

(Autrirhe.)

Wetten op de ongevallen- en ziekteverzekering van zeelieden. ')

(Lois sur l'assurance des marins contre les accidents du travail et la maladie.)

De beide op 8 Maart 1911 ingediende wetsontwerpen resp. de ongevallenen de ziekteverzekering van zeelieden betreffende2) zijn den llen Februari 1913 wet geworden. Aan de in een overzeesche haven of een Europeesche haven van de Levant aan wal gezette zieke verzekerden zal het dubbele bedrag van (ontwerp: anderhalf maal) het gewone ziekengeld worden uitgekeerd, terwijl aan de in vreemde, niet-overzeesche havens ontscheepten anderhalf maal dat bedrag zal worden betaald. Overigens werd in de voornaamste eertijds medegedeelde bepalingen geen verandering aangebracht.

Wet op de bescherming van het leven en de gezondheid der arbeiders in de industrie. 3)

(Loi sur la protection de la vie et de la santé des omriers industriels.)

Het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van een bepaling der„Gewerbeordnung" nopens de bescherming van het leven en de gezondheid der arbeiders in de industrie 4) is 21 April 1.1. wet geworden. De wet zal 1 Augustus a.s. in werking treden.

Vereenigde Staten van Amerika.

(États-Unis.)

Landverhuizing naar Californië. 5)

(Émigration pour la Californië.)

Californië biedt ongetwijfeld veel ruimte voor nieuwe emigranten. Er is nog voldoende land te koop, doch uit den aard der zaak is niet al het land, dal aangeboden wordt, van goede hoedanigheid. Het is dus zaak, geen land te kiezen of te koopen, zonder zelf ter plaatse te zijn en vooral niet al te veel vertrouwen te schenken aan gedrukte of geïllustreerde vlugschriften of advertentiën, doch over te komen en zelf uit te zien.

Zweden.

(Suède,)

Wetsontwerp op de invaliditeits- en ouderdomsverzekering. 6)

(Projet de loi sur l'assurance contre l'invalidité et la vieillesse.)

Bij den Rijksdag is door de Regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij aan alle Zweedsche mannen en vrouwen, behalve de na te noemen uitzonderingen, tegen betaling van een jaarlijksche premie en met een toeslag uit de openbare kas een rente gewaarborgd wordt.

Het recht op rente ontstaat bij invaliditeit en bij het bereiken van den 67jarigen leeftijd. Invaliditeit wordt als bestaande aangenomen bij hen, die tengevolge van hun leeftijd, lichamelijke of psychische gebreken, verminking of andere

>) Soziale Rundschau van Maart 1913.

2) Zie afl. 6, 1911, bladz. 429.

3) Soziale Rundschau van Mei 1913.

4) Zie afl. 6, 1911, biadz. 430.

6) ..Handelsberichten" van 22 Mei 1913, no. 323.

6) Reichs-Arbeitsbiatt van Februari 1913.