Borstelfabricage. Druk te 's-Heerenberg (overwerk), geregeld werk te Rotterdam en te Zuilen (op het einde van het kwartaal iets minder druk dan einde Maart). Toestand te 's-Heerenberg en Rotterdam dezelfde als in 1912; vraag en aanbod van werkkrachten gelijk en geen werkloosheid. Te Zuilen toestand iets gunstiger dan verleden jaar.

Rotterdam (1 K.). — 's-Heerenberg en Zuilen (2 P.).

VII. Kleeding en reiniging.

(Habillement et nettoyage-l

Heerenkleeding (maat en confectie; geen fabrieken van confectiegoederen).

Amsterdam (K). Juni. Druk, vooral in militaire kleermakerijen (nieuwe uniformen); tijdens een staking en uitsluiting had het werk zich opgehoopt. Toestand gunstiger dan in 1912. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Arnhem (K). Confectie. In April en Mei geregeld werk (in de laatste helft van Mei afnemend), in Juni slap. Toestand in April en Mei ongunstiger dan in 1912, in Juni dezelfde. Vraag en aanbod van werkkrachten gelijk. G. w.

Maatwerk. Zoowel in April en Mei als in Juni druk, evenals in 1912. Vraag en aanbod van werkkrachten gelijk. G. w.

Breda (1 P en 1 W). Drukte (nieuwe uniformen; langer werktijd voor de thuiswerkers), zoowel in April als in Mei en Juni. Volgens P toestand in Mei en Juni dezelfde als in 1912. Volgens W toestand in April en Mei gunstiger dan verleden jaar, in Juni voor burgerkleermakers iets ongunstiger. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Delft (K). Overstelpende drukte, zoowel in April (toenemende) als in Mei en Juni. In alle drie de maanden meer personeel, langere arbeidsduur en meer overwerk. Toestand dezelfde als in 1912. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Deventer (P). April en Juni. Seizoendrukte (lange arbeidsduur), evenals in 1912. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Groningen (K). In April druk in de confectie-en-gros en en-détail en zeer druk in het maatwerk; in Mei in alle branches groote drukte; in Juni druk, behalve in enkele maatzaken. Toestand iets gunstiger dan verleden jaar. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Haarlem c. a. (K). Druk, zoowel in April en Mei (meer personeel, langer arbeidsduur) als in Juni (in het laatste derde deel der maand afnemend, zoodat er ten slotte niet meer dan geregeld werk was). Toestand dezelfde als in 1912 (in April echter bij één firma ongunstiger, in Mei bij één en in Juni bij twee werkgevers gunstiger). Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod; tegen het einde van Juni verminderde de vraag. G. w.

's-Hertogenbosch (K). Door toeneming van werkzaamheden drukte aan het eind van April (overwerk; toestand gunstiger dan in 1912). In Mei en Juni eveneens druk; zoo goed als geen verschil met 1912. In April en Mei meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. In Juni vraag noch aanbod. G. w.

Leeuwarden (K). Zeer druk in April (vooral in de 2e helft) en Mei; langer arbeidsdagen, veel overwerk, meer vraag naar werkkrachten dan aanbod, vooral wat het meer bekwame personeel betreft. In Juni afneming van drukte; sporadisch overwerk, vraag en aanbod van werkkrachten gelijk. G. w. Toestand in Mei en Juni dezelfde als in 1912; in April iets gunstiger.

Leiden (K). Zeer druk in April (toeneming in den ioop der maand) en Mei; meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. In Juni afneming der drukte, zoodat er aan het einde der maand niet meer dan geregeld werk was en vraag en aanbod van werkkrachten weer gelijk waren. Toestand dezelfde als in 1912. G.w.

Maastricht (W). April. Seizoendrukte (overwerk). Iets meer vraag naar werkkrachten dan aanbod. G. w.

Mei en Juni. Geregeld werk. Vraag en aanbod van werkkrachten gelijk. G. w.

Nijmegen (K). Seizoendrukte, zoowel in April en Mei (langer arbeidsduur, meer loon) als in Juni (afnemend). Toestand vrijwel dezelfde als in 1912 Vraag en aanbod van werkkrachten vrijwel gelijk; in April en Mei de vraag echter eer grooter dan kleiner dan het aanbod. G. w.

Rotterdam (K). April. In confectiezaken geregeld werk, in maatzaken druk (toenemend, langer arbeidsduur). Toestand iets gunstiger dan in 1912. Meer vraag naar werkkrachten dan aanbod in het laatst der maand. G. w.