Dat door de statistiek der arbeidsbeurzen aan deze eischen kan worden beantwoord, zonder dat hare samenstelling te groote practische bezwaren oplevert, blijkt wel hieruit, dat in verscheidene vreemde landen (zooals Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland en Engeland) de statistiek der arbeidsbeurzen overeenkomstig deze eischen ingericht is en dat ook de statistieken der beurzen te Amsterdam en te Hilversum eraan voldoen. De gemeentelijke arbeidsbeurs te Hilversum volgde van hare oprichting af het statistisch stelsel der Amsterdamsche arbeidsbeurs na.

Nauwkeurige beschouwing en ampele bespreking van de verschillende statistische methoden en van de voorstellen, te dezer zake door het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds in den aanvang des jaars tot de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen gericht, bracht de Commissie eenstemmig tot de slotsom, dat voor de Nederlandsche arbeidsbeurzen moet worden aanbevolen een inrichting der statistische tabellen op den grondslag van die te Amsterdam en van de overeenkomstige voorstellen van het Centraal Bureau voor de Statistiek volgens onderstaand schema:

Kolom no.

Nummer en naam der beroepsgroep I

Beroepen 2

overgebleven van de vorige maand 3

ingeschreven gedurende de verslagmaand 4

totaal 5

Aanbiedingen van geplaatst door de eigen beurs 0

werkzoekenden » » andere beurzen 7

daarvan zijn teruggetrokken 8

vervallen 9

overgebleven 10

overgebleven van de vorige maand 11

ingeschreven gedurende de verslagmaand 12

totaal 13

Aanvragen van voldaan door de eigen beurs 14

werkgevers » » andere beurzen 15

daarvan zijn teruggetrokken 10

vervallen 17

overgebleven 18

Opmerkingen 19

Door de Commissie werd aanbevolen het gebruik voor afzonderlijke formulieren voor mannen en vrouwen, volwassenen en jeugdigen.

Het bleek der Commissie niet mogelijk en niet wenschelijk voor de statistiek der arbeidsbeurzen nauwkeurig over te nemen de indeeling der beroepen, welke aangenomen is voor de verwerking van de uitkomsten der volkstelling 1909. Het Centraal Bureau voor de Statistiek slaagde er evenwel in uit deze indeeling eene af te leiden, die voor de arbeidsbeurzen bruikbaar zal zijn en die beheerscht kan worden door een beroepsklapper, welke door het genoemde bureau voor de arbeidsbeurzen bereids werd ontworpen.

Het komt der Commissie ten slotte wenschelijk voor, dat de cijfers betreffende de arbeidsbemiddeling door de arbeidsbeurzen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek opgegeven, beter dan tot nog toe — d. w. z. meer gespecificeerd — in het Maandschrift worden opgenomen. Is het uit zuinigheidsoverwegingen niet mogelijk, om — zooals met die van de beurzen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam geschiedt — de opgaven der beurzen in extenso op te nemen, de Commissie acht het toch zeer gewenscht, dat althans de getallen, welke betrekking hebben op elk der beide geslachten, op de volwassenen en op de jeugdigen naar deze onderscheiding voor elke beurs afzonderlijk in het Maandschrift tot uitdrukking komen.

De Commissie meent, dat haar taak met de indiening en toelichting van deze voorstellen niet ten volle als geëindigd kan worden beschouwd. Zij acht het ten zeerste wenschelijk, dat haar door het Bestuur worde opgedragen, wanneer de Vereeniging zich met hare voorstellen vereenigd zal hebben, de verschillende beurzen behulpzaam te zijn bij de dienovereenkomstige inrichting van administratie en statistiek.

Het komt haar voorts wenschelijk voor, dat zij, of een nieuw aan te wijzen Commissie, een blijvende instelling zal vormen, welke alle beurzen, in 't bijzonder die welke worden opgericht of tot de Vereeniging toetreden, met voorlichting en hulp zal dienen bij de inrichting harer administratie.