zullen verschijnen. Is het aantal ondernemers of arbeiders niet meer dan 15, dan verschijnen zij persoonlijk; in het tegenovergestelde geval kiezen zij afgevaardigden. Hun aantal wordt bepaald door den voorzitter, die daarbij zoo noodig voor eene afzonderlijke vertegenwoordiging van de verschillende beroepsgroepen kan zorgen.

Het deelnemen aan de verkiezing van afgevaardigden verhindert den betrokken werklieden echter niet om te stemmen vóór intrekking van den in hun naam gestelden eisch of ingeval van staking vóór hervatting van het werk, noch de betrokken werkgevers om te stemmen vóór inwilliging van de eischen der werklieden. Is het geschil niet geëindigd door de gehouden stemming, dan maakt de voorzitter het geschil bij de commissie aanhangig. Deze hoort eerst de(n) ondernemers) en de afgevaardigden der arbeiders afzonderlijk, beraadslaagt zonder dat partijen aanwezig zijn over de aan te wenden middelen tot verzoening en tracht eene verzoening tusschen partijen tot stand te brengen.

Indien zij daarin slaagt, wordt een verslag opgemaakt dat door beide partijen wordt onderteekend. Vóór de onderteekening kunnen echter een of meer afgevaardigden, die tot de overeenkomst zijn toegetreden, om een referendum verzoeken. Is de overeenkomst tot stand gekomen tusschen de(n) ondernemer(s) en de minderheid der afgevaardigden, dan komt dit recht ook toe aan de minderheid, mits zij bestaat uit ten minste één vierde der afgevaardigden. Indien de poging tot verzoening mislukt, kunnen de ondernemer en de meerderheid der afgevaardigden overeenkomen zich te onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke uitspraak van de commissie Echter kunnen een of meer afgevaardigden verzoeken hierover eerst een referendum te houden. Aan het verzoek om eene scheidsrechterlijke uitspraak geeft de commissie in geval van staking of collectief ontslag eerst gevolg, nadat het werk in verband daarmede hervat is. De uitspraak wordt binnen een maand gegeven — welke termijn echter met toestemming van partijen kan verlengd worden — en aan de(n) ondernemer(s) en elk der afgevaardigden medegedeeld.

Indien na het mislukken der poging tot verzoening partijen geen scheidsrechterlijke uitspraak hebben verzocht, brengt de commissie een met redenen omkleed advies uit, dat zij binnen 24 uur meedeelt aan de(n) ondernemer(s) en aan eiken afgevaardigde en waarin zij voor de verschillende punten van geschil de aan elke partij opgelegde verplichtingen vermeldt en den termijn bepaalt, gedurende welken het van kracht is. De partij tegenover welke een ongunstig advies uitgebracht is, kan binnen 3 dagen in beroep gaan bij de centrale commissie.

Indien een geschil geleid heeft tot staking of collectief ontslag doet de Minister van Nijverheid en Arbeid in uittreksel in de Staatscourant opnemen het tot de commissie door beide partijen of door eene partij gericht verzoek tot tusschenkomst, en in het laatste geval de al of niet-aanneming der tusschenkomst door de andere partij; het aanteekenen van hooger beroep en het al of niet daarin toestemmen; de mededeeling door de provinciale of de centrale commissie, dat een der partijen weigert zich geheel te gedragen naar de processueele voorschriften benevens de tusschen partijen gesloten overeenkomst, de scheidsrechterlijke uitspraak of het advies der commissie.

Met een boete van 26—500 fr. wordt gestraft elke derde persoon die door gift, leening of voorschot partij kiest: 1°. voor de "stakers of-voor hen die het collectief ontslag hebben veroorzaakt, zoolang zij het geschil niet voor de provinciale commissie hebben gebracht of zich niet geheel aan de procedure inzake arbeidsgeschillen onderwerpen; 2°. voor de werkgevers bij wie eene staking of collectief ontslag heeft plaats gehad, indien zij weigeren toe te stemmen in de tusschenkomst der provinciale commissie; 3°. voor de partij tegenover welke de commissie een ongunstig advies uitgebracht heeft, tenzij die partij in hooger beroep is gekomen; 4°. voor de partij, die weigert in het hooger beroep toe te stemmen of zich naar het advies der centrale commissie te gedragen. Dit verbod geldt ook, indien de ondersteuning is verleend door middel van vereenigingen of langs anderen indirecten weg. In dat geval zijn zoowel de tusschenpersonen als degenen, die geldelijken steun hebben verleend, strafbaar. Als tusschenpersonen worden niet beschouwd erkende vakvereenigingen, waarvan de betrokken arbeiders of ondernemers lid zijn, noch de erkende bonden waartoe deze vakvereenigingen behooren. Met erkende vakvereenigingen en bonden worden gelijkgesteld die, welke alleen ondernemers of arbeiders in dezelfde tak van industrie omvatten, in België gevestigd zijn en elk jaar aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid opgeven v het aantal en beroep der leden, de samenstelling van het bestuur en de geldelijke ondersteuning die zij bij elke staking of collectief ontslag hebben verleend.

c*