reeds door de Regeer ings-coanmissie is geschied, in het algemeen belang bij de Eegeering te moeten aandringen op eene spoedige beslissing over deze regeling, welke bij gedeelten ware in te voeren, aangezien een algelieele invoering te langen tijd van voorbereiding zon kosten en in deze tijden te kostbaar zou zijn.

Het georganiseerd overleg zonde maar ihe>t oordeel der schiakelcommissie voorloopig slechte een adviseeremd karakter moeten dragen en plaats vlndern middels een Centrale Commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers der Overhead en de algemeen© vakorganisaties onder een door den Volksraad aam te wijzen voorzitter. Tot de algemeen© vakorganisaties worden gerekend die, waarbij minstens 10 verschillende categorale vakorganisaties aangesloten zijn.

Met betrekking tot het „beroep" wordt de instelling bepleit van een Eaad van Beroep voor geheel Indië, in tegenstelling tot het voorstel der Eegeeringscommissie om Indië te verdeden in districten met evenzoovele distriotsgerechten, omdat verwacht wordt dat de werkwijze van en de behandeling van dezelfde zaken door de verschillende distriotsgerechten van sterk varieerenden aard zullen zijn. De samenstelling van den Raad van Beroep wordt gedacht uit door de Eegeering aan te wijzen leden ©enerzijds en uit vertrouwensmannen der vakvereenigingen anderzijds. Verder heeft de Schakel-commissie gemeend voor die takken van dienst waar omtrent het instellen van scheidsgerechten overeenstemming is bereikt tuisschen het diensthoofd en de betrokken vakorganisatie(s), en bij gebreke daarvan — de betrokken ambtenaren —, de mogelijkheid te moeten openen tot het in het leven roepen vain vermelde gerechten, waardoor geen beroep op den I!aad van Beroep voor de betrokken diensttakken zal kuinnen worden gedaan. Ten opzichte van de straffen werden door de Commissie bezwaren aangevoerd tegen het opleggen van geldboeten, omdat door die straf het gezin van den ambtenaar getroffen wordt; de voorkeur wordt gegeven aan het verrichten van extra-diensten. Ook het weigeren van een vacantieverlof wordt als straf afgekeurd, terwijl schorsing, als zijnde een maatregel van orde, door de Schakel-commissie .als straf werd geschrapt.

Voorts blijkt de commissie, zoolang de rechtspositie der ambtenaren nog niet geregeld is, geen voorstander van een stakimgsverbod voor ambtenaren, afgescheiden van de vraag of door zulk een verbod een eventueele staking zou kunnen worden voorkomen. De Schakel-commissie erkent echter dat er categorieën van ambtenaren zijn, waarvan de Eegeering nimmer staking zal kunnen tolereeren, t.w. die welke een aanmerkelijk deel van het Staatsgezag dragen.

Nog verschillende andere onderwerpen als de conduitestaten, de bezoldiging en pensioenen, het geconverteerd verlof, de zwangerschapsverloven zijn door de Schakel-commissie in haar rapport behandeld.

De raad van Departementshoofden besloot in zijn bijeenkomst van begin Mei, der Regeering te adviseeren, aan de offieieele rechtstoestandcommissie op te dragen, deze materie nog eens principieel na te gaan, terwijl enkele voorstellen definitief nader beliooren te worden geformiileercl met het o.og op het kenbaar gemaakte oordeel der ambtenaarsbonden. 1)

Door het V.V.L., waartoe na de toetreding van de Ver. van personeel bij 's Lands mijndiensten te Sawali-Loentoe „Ons Belang", thans 23 vakvereenigingen behooren, werd verder besloten aan de Regeering te verzoeken om voor de locale ambtenaren den tijd in gedwongen wachtgeld doorgebracht, te doen meetellen voor pensioen en voor de toekenning van periodieke traktementsverhoogingen. Voorts zal in samenwerking met de Ver. van Locale Ambtenaren en de Centrale van Hoogere Ambtenaren een Commissie worden benoemd tot het ontwerpen van een nieuwe pensioenwetgeving voor de Indische burgerlijke landsdienaren. 2)

Van de actie in de afzonderlijke ambtenaarsbonden valt nog te vermelden de pogingen van den Spoorbond om te geraken tot een federatief samenwerken niet de personeelsverenigingen bij de particuliere spoorwegmaatschappijen. Met betrekking tot de regeling der bedrijfspremie werd door den Spoorbond o.m. voorgesteld deze voor 1925 en volgende jaren in georganiseerd overleg tot stand te doen komen. Voorts zou de nieuwe dienst- en rusttijdenregeling in behandeling worden genomen. Verder besloot de Spoorbond zich terug te trekken uit den Verzoeningsraad voor de Spoorwegen, nadat het in bewerking zijnde rapport nopens de spoorwegstaking zou zijn gereed gekomen. 3)

') Indische Courant (W.J.E.), 10 Mei 1924.

I Indische Courant (W.J.E.), 26 Mei 1924.

P) Indische Courant (O.J.E,), 24 en 25 April 1924.