Vil,

> 837.

Federation of Labor in de Vereenigde Staten terugliep van 2,9 tot 2,7 millioen.

Op het congres van liet I.Y.V., dat begin Juni te Weenen gehouden werd, kwamen een tweetal voor de verdere ontwikkeling der vakbeweging belangrijke kwesties aan de orde, le. de organisatorische verhouding van het I.V.V. tot de daaraan verwante beroeps-secretariaten en 2e. de vraag of tot deze secretariaten met de E.V.I. van Moskou in betrekking staande vakbonden zullen worden toegelaten. Tot dusverre waren de secretariaten organisatorisch geheel ondergeschikt aan het I.V.V. De vakcentralen der verschillende landen beslisten over leiding en richting van het Verbond; de secretariaten hadden hierin geen stem. De toenemende omvang en werkzaamheid van sommige, o.a. de transportarbeiders, die thans betrekkingen hebben over vrijwel de geheele wereld, maakte echter zeggingschap noodzakelijk. Dit deed het congres besluiten de secretariaten drie vertegenwoordigers in het bestuur te geven. Naar de opvatting van Fimmen, secretaris van de Internationale van Transportarbeiders, staan we hiermede, wat den invloed der secretariaten op de leiding betreft, aan een begin. Hij toch verwacht, dat met het oog op de toenemende internationaliseering van het kapitaal de taak van de landelijke centralen in den vakstrijd meer en meer zal overgaan op de internationale secretariaten. 2)

Met deze organisatorische kwestie hangt de vraag van de toelating der communistische vakbonden onmiddellijk samen. Sommige secretariaten meenden in het belang' van hunne werkzaamheden de Russische organisaties, waarvan vele van grooten omvang zijn, niet te kunnen afwijzen. Het bestuur van het I.V.V. en ook de meerderheid der secretariaten namen echter het standpunt in, dat de Russische bonden niet konden; worden toegelaten, zoolang zij in betrekking stonden tot de E.V.I. 3) van Moskou, in wier statuten bestrijding van het I.V.V. als doel wordt genoemd. Het congres kwam tot een compromis, inhoudende, dat communistische organisaties alleen kunnen worden opgenomen in dringend noodige gevallen en na overleg met het bestuur van het I.V.V.

In nog ander opzicht toonde men toenadering tot de Russen te willen. Van de zijde van het Engelsche Vakverbond werd n.1. kritiek geoefend op het bestuursbesluit om met het Russische Vakverbond geen nieuwe onderhandelingen over samenwerking aan te knoopen. In een daarna aangenomen resolutie werd het betreurd, dat het Russische Vakverbond weigert de grondslagen van het I.V.V. als juist te erkennen, terwijl het Bestuur werd verzocht met inachtneming van deze grondslagen voort te gaan met zijn pogingen om samenwerking te verkrijgen.

Het bestuur van liet I.V.V. had het Amerikaansche Vakverbond, dat naar men hoopt zich in de toekomst weder bij de Internationale zal aansluiten, uitgenoodigd als gast aan het congres deel te nemen. Deze uitnoodiging werd echter afgewezen, evenals het verzoek om mede te demonstreeren op den tegen 21 September belegden internationalen antioorlogsdag. 4)

Met den Internationalen Coöperatieven Bond werkt het I.V.V. regelmatig samen. Onlangs werden de betrekkingen tusschen beide organisaties definitief geregeld. Een voorstel om ook de Socialistische Arbeiders-Internationale (politiek) in de samenwerking te betrekken werd dooiden Coöperatieven Bond afgewezen met een beroep op het politiek neutrale standpunt der coöperaties. 5)

De Derde Internationale, de centrale der communistische politieke Partijen, hield eveneens in Juni een congres. De groote tegenstelling in 01'ganisatorischen opbouw tusschen de communistische en de socialistische internationale kwam ook op dit congres weder aan het licht. Terwijl de laatste een federatie is van politieke partijen, die nationaal elk voor zich haar taktiek bepalen, zijn bij de eerste de aangesloten partijen feitelijk filialen, die gebonden zijn aan de voorschriften van congres en

') De Vakstrijd van 26 April 1924.

Jnni 1994 teiIungsbIatt Internationale Federatie van Transportarbeiders, Januari en

Ü! ?00(^e Vakvereenigings-Internationale.

J) Communiqués de presse I.V.Y., 18 Juni 1924.

) Industrial and Labour Information, 23 Juni 1924.

"Vereenigde Staten. Koersverandering der Vakbeweging in Japan.