voordeur is een ruimer portaal als voorheen, tevens afsluitbaar. Een gootsteen met waterkraan en een granito blad, waarop het gasstel kan worden geplaatst,vinden er een plaats.

Waar voorheen de trap was, is thans de W.C.

In de kamer is een deur, welke toegang geeft tot het trapportaal. Hierin is ruimte voor emmers en derg. zaken en op planken voor ander huishoudelijk gerei. De eerder genoemde stookplaats en een kast zijn de overige nieuwigheden in de woonkamer. De wandverdeeling is zoodanig, dat eventueel een éénpersoonsledikant een plaats kan vinden.

Op zolder is het slaapvertrek groot genoeg voor het plaatsen van twee éénpersoons ledikanten en het meest noodzakelijke meubilair.

Wanden en plafond van deze kamer zijn van gewapend cellenbeton. Het dakbeschot is eveneens extra geïsoleerd. Op zolder is een brandstoffenbergplaats nabij het raam, waardoor deze worden binnengebracht. Er is voorzien in de mogelijkheid de wasch te drogen. Eveneens is hier een gootsteen met waterkraan aangebracht.

Voor deze woningen voor vrouwen op leeftijd was bij de keus der materialen en bij de vormgeving het gemakkelijk kunnen rein houden een beslissend argument. Voor de goedkeuring van het project was wijziging der bouwverordening noodig. De Raad maakte daartegen geen bezwaar; B. en W. waren bereid de noodige vrijstellingen te verleenen.

De uitvoering van het project bood de gelegenheid om ambachtskennis ten toon te spreiden. Daardoor was op dit bouwwerk arbeidsvreugd niet onbekend. Gaarne memoreer ik de kloeke handarbeiders en degenen, die met het toezicht waren belast, die tezamen een werk, getuigend van vakmanschap, hebben volbracht.

Terwijl, als boven omschreven, verbetering van volkshuisvesting is verkregen, tegelijk met verlenging van den levensduur van een bouwkunstig monument, is het voortbestaan eveneens waardevol uit stedebouwkundig oogpunt.

Deze bebouwing zou te rubriceeren zijn bij de groenplaatsen in de stad, met het oog op licht en lucht, dat zij in de stadskern brengt. De hoogte van het complex over een lengte aan de Paviljoensgracht van totaal 53 m is, uitgezonderd het poortgebouw, gemiddeld, gemeten tot aan de goot, niet meer dan 3.50 m. Aan de Rozemarijnstraat is over gelijke lengte de hoogte slechts 3 m.

Temidden van de haastige jacht en luidruchtigheid van de moderne stad woont hier sterkende rust.

Uiteraard niet massaal te genieten gelijk de felle schijn der warenhuizen en magazijnen in de nabije winkelstraten.

Grijpbaar echter voor ieder, die de poort ontsluit en, hetzij in den winteravond of op den feilen zomerdag, den hof bezoekt.

Als er om heen alles is weggedreven op den vlietenden stroom der jaren, rijzen de Heilige Geest Gameren opnieuw en staan gereed den avond van vele levens te verblijden.

's Gravenhage, Januari 1936

B. VAN Heyningen