Slotermeer, wegens den groeten afstand tot de bestaande stad, een snelweg moest worden ontworpen, vereischte ook het winkelvraagstuk dientengevolge nadere overweging. Langs dezen snelweg is de bebouwing namelijk zoodanig ontworpen, dat zij slechts uitgang krijgt op parallel aan den snelweg ontworpen nevenwegen. Dit gaf aanleiding om ongeveer midden door de ter weerszijden van den snelweg in de Zuidelijke buurt gelegen complexen secundaire buurtwegen te ontwerpen en deze tot winkelstraten in te richten. Op die wijze ontstonden i buiten het hoofdverkeer gelegen winkelcentra, welke met den snelweg verbonden worden door de Noord^—Zuid gerichte straten, die van de tram- of bushalten af de buurten invoeren en die daardoor ook voor winkelstraten gefchikt zullen zijn, omdat het locale verkeer er steeds gebruik van zal maken.

In de Noordelijke buurt is de hoofdverkeersweg wel als winkelstraat aangewezen, omdat de verkeersfunctie van dezen weg minder belangrijk is dan die van den snelweg in de Zuidelijke buurt.

Gedeelte maquette, gezien van Noord-West naar Zuid-Oost. Afb. 10

Uit den aard der zaak werden de winkelcentra geprojecteerd in de buurt van de hooge bebouwing, waar natuurlijk de grootste bevolkingsdichtheid zal voorkomen. In samenhang met deze winkelcentra zijn tevens de plaatsen voor de reeds genoemde bedrijfsruimten aangewezen.

Afbeelding 6 geeft een duidelijk beeld van het systeem van winkelstraten en -centra, dat op deze wijze is ontstaan.

~De verder nog benoodigde winkels zijn op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen, als verspreide winkels, in de wijk aangewezen.

Daar ook winkels vaak behoefte blijken te hebben aan uitbreiding door achteruitbouw, is in het plan op meerdere plaatsen gelegenheid hiertoe gegeven, waarbij dan tevens, evenals bij de bedrijfsruimten, een achterstraat ontworpen is.

Bijzondere gebouwen

In het plan, dat ongeveer 40.000 personen zal huisvesten, is, wat bijzondere gebouwen aangaat, in de eerste plaats een groot aantal scholen noodig. Een H. 8.5., een ambachtsschool en een huishoudschool moesten erin worden opgenomen, benevens ruim veertig scholen, in hoofdzaak voor voorbereidend en gewoon lager onderwijs en verder voor onderwijs van anderen aard. De scholen zijn zooveel mogelijk in complexen bijeengebracht, waarbij ervan is uitgegaan, dat haar aantal in elke, door hoofdverkeerswegen omgeven, wijk voldoende moet zijn. Deze complexen zijn in samenhang met de plantsoenstrooken ontworpen, wat eenerzijds de ligging der scholen ten goede komt, anderzijds het aspect van de wijk verlevendigt, doordat de in schaal en vorm van de gewone bebouwing afwijkende bouwwerken op de

meest markante punten zullen komen. (Zie perspectiefteekening afb. 7). Overigens is nog voorzien in de behoefte aan kerkgebouwen, waarvoor eenige terreinen zijn aangewezen.

Ontspanning

de recreatie-terreinen aangaat, is in de eerste plaats te noemen het Sloterdijkermeer met het daaraan gelegen strandbad en het daarbij ontworpen park. Het meer heeft een aanmerkelijk grooter oppervlak dan het Nieuwe Meer en het zal door zijn grootere diepte en zijn betere bodemgesteldheid zuiverder water bevatten dan het Nieuwe Meer, dat buiten de vaargeul zeer ondiep is en waarvan de bodem uit veen bestaat. Verontreiniging kan overigens worden voorkomen, door motorbooten niet toe te laten en de toegangen tot de bevaren stadswateren als regel gesloten te houden.

Het Slotermeer, gezien van Zuid naar Noord. \\