Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedehouw

December 1941 22e Jaargang No. 12 Maandblad

Orgaan van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedehouw en den Nationalen Woningraad, Algemeenen Bond van Woningbouwvereenigingen, waarin opgenomen de mededeelingen van den Rijksdienst voor het Nationale Plan, en tevens gewijd aan den Wederopbouw

Redactie i H. P. J. Bloemers, J. Bommer, Jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeel, Ir. L. S. P. Scheffer, Ir. P. Bakker Schut, Mr. J. Vink, Ir. J. M. A. Zoetmulder

Medewerker voor den Wederopbouw: Dr. Ir. Z.Y. van der Meer, Algemeen Secretaris van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en de Bouwnijverheid.

Adres voor Redactie en Abonnementen: Lange Voorhout 19, ’s-Gravenhage, Telefoon 115720, 115721 en 115722 Advertenties: Keizersgracht 188, Amsterdam C, Telefoon 49128

OfHcieele mededeelingen

Nederlandsch Instituut

Administratief-stedebouwkundige kring

Op 28 November is deze kring in vergadering bijeen geweest in het Gemeente-Museum te Den Haag tot het aanhooren van een inleiding van den Heer Dr. Ir. F. Bakker Schut over het onderwerp ~Nieuwe vormen van planologische organisatie”. Zooals te verwachten was, waren vele leden opgekomen om deze toelichting van de inrichting en de taak van den Rijksdienst voor het Nationale Plan aan te hooren. Een levendige gedachtenwisseling volgde op de inleiding.

Adres van het bureau

Nog telkens komen op het bureau van het Instituut brieven en drukwerken in, die naar het oude adres in Amsterdam zijn gezonden. Daarom moge nog eens in herinnering worden gebracht dat het bureau thans gevestigd is Lange Voorhout 19, ’s Gravenha ge Telefoonnummers 115720, 115721, 115722.

Rijksdienst voor het Nationale Plan

Samenstelling van den Rijksdienst President: Mr. Dr. K. J. Frederiks.

Vaste Commissie: Ir. H. van der Kaa, voorzitter; Mr. P.

A. van der Drift, ondervoorzitter: Dr. Ir. F. Bakker

Schut, lid-secretaris; Mr. J. K. van der Haagen; Ir. C.

T. C. Heyning: Dr. Ph. J. Idenburg; Prof. Mr. J. van Loon; Dr. Ir. Z. Y. van der Meer; Ir. F. P. Mesu: F. L.

Rambonnet; Ir. L. S. P. Scheffer; Dr. ƒ. A. van Steyn.

Bureau: Dr. Ir. F. Bakker Schut, Directeur.

Mr. C. A. van Gorcum, Hoofd van het Secretariaat. Dr. Ir. W. B. Kloos, Hoofd van de Planologische afdeeling. Drs. G. H. L. Zeegers, Hoofd van de afdeeling voor sociaal-economisch en economisch-geografisch onderzoek.

De wederopbouw van stad en land

Gedurende October vond de onteigening in het belang van den wederopbouw en ook de toewijzing van gronden aan onteigenden verder voortgang. Aanvullende onteigeningen vonden bijv. plaats in de gemeenten dam, Rhenen en Rotterdam. In Hougwoud, Winkel en Oude Niedorp werden de onteigeningsstukken ter visie gelegd, verband houdende met de onteigening ten behoeve van Heldersche vluchtelingen. I

Uit Rotterdam valt te vermelden de tentoonstelling in het Museum Boymans, sedert 25 October, van de groote maquette van de nieuwe binnenstad benevens een aantal plattegronden, welke een duidelijk beeld geven van den opzet van het plan. |

DC uitvoering van verscheidene woningcomplexen in Rotterdam schreed voort. Dit geldt de projecten Vreewijk XVI (578 eengezinshuizen) en Vreewijk XVII (914 eengezinshuizen), verder de complexen Varkenoord I en II (493 eengezinshuizen). Patrimonium (162 meergezinshuizen) en Goudschesingel (48 meergezinshuizen) benevens, wat den particulieren bouw betreft, een_ groep van 1372 woningen in de Carnissebuurt.

In Middelburg waren in de verwoeste binnenstad einde jOctober 73 panden in voorbereiding, 55 in uitvoering en 1 gereed. Van het in uitvoering zijnde woningcomplex t Zand kwamen 5 blokken, welke samen 20 woningen tellen, onder de kap en glasdicht, terwijl 10 bouwblokken, t»elke 45 woningen tellen, tot en met de kap gereed' ipifamen. De nieuwe rioleerin|j in het verwoeste stadscen-