Berichten

Gunstiger ontwikkeling van de verfpositie

Aankoopmogelijkheden van lijnolie en lijnzaad verbeterd. Na de tamelijk alarmerende berichten, enkele maanden geleden, inzake de verfpositie in het algemeen en de lijnoliepositie in het bijzonder, is het verheugend, thans meer hoopvolle geluiden te kunnen laten horen. In een onderhoud, dat wij met Ir. O. E. V. Dingemans, secretaris van de Vakgroep Verf en Inkt, hadden, kon deze ons de mededeling doen, dat de verfpositie door verschillende factoren thans wat gunstiger kan worden beoordeeld dan enige maanden geleden. De toestand is van dien aard, dat natuurlijk onvoorziene omstandigheden voorbehouden verwacht kan worden, dat het huidige voorzieningspeil gedurende de eerstkomende maanden kan worden gehandhaafd, of misschien zelfs nog iets opgevoerd.

Lijnolie

Was de lijnolie het voornaamste Struikelblok voor de verfproductie, door nieuwe aankopen van zaad en olie, waarvan reeds hoeveelheden in Nederland zijn aangekomen, of varende zijn, is voor de eerstvolgende maanden ■— ook nu weer onder voorbehoud van onvoorziene omstandigheden een handhaving van het huidige toewijzingspercentage voor de verfindustrie verzekerd te achten. Een en ander vindt zijn oorzaak in het feit, dat de aankoopmogelijkheden van lijnolie en lijnzaad wat verbeterd zijn. Was tot voor kort lijnolie practisch niet te kopen, thans bestaat weer enig- aanbod, hetgeen naar het zich laat aanzien, voorlopig zal worden gehandhaafd. Aan dit ruimere aanbod zal ongetwijfeld niet vreemd zijn het feit, dat de Verenigde Staten de aanplant van lijnzaad hebben opgevoerd, terwijl ook Canada een welkome bijdrage aan de lijnzaadpositie zal leveren.

Voorts is het een verheugend feit, dat de Nederlandse industrie thans beschikt over een vrij aanzienlijke capaciteit voor de bereiding van ricineenolie. Mocht dan ook onverhoopt weer stagnatie in de lijnolie- of lijnzaadaanvoer plaats vinden, dan kan door opvoering van de productie van ricineenolie worden gepoogd een gedeelte van de dan optredende lijnolieschaarste op te vangen. De mogelijkheden daartoe zijn thans aanzienlijk beter dan enige tijd geleden het geval was, terwijl bovendien de ricinusoliepositie (ricinusolie is de grondstof voor de ricineenoliebereiding) vrij gunstig is.

Zinkwit

De import van zinkwit is op het ogenblik reeds zodanig geworden, dat de voorziening van dit pigment, de positie van de overige grondstoffen in aanmerking genomen, gunstig geacht moet worden. De zinkwitfabriek te Maastricht zal binnenkort een tweede oven in gebruik stellen, waardoor de binnenlandse productie beduidend zal kunnen worden opge-i voerd. Het buitenlands aanbod is thans van dien aard, dat de kans op ernstige schaarste in de eerstkomende maanden niet groot behoeft te worden geacht.

Loodwit en Lithopoon

De positie van loodwit en lithopoon is nog steeds zeer slecht, met dien verstande, dat het zich ten aanzien van het eerstgenoemde product laat aanzien, dat in de naaste toekomst een verbetering zal optreden. Bijzondere verwachtingen omtrent beide producten mogen ten enenmale niet wo'rden gekoesterd.

Voor het schildersbedrijf is er dus alleszins reden de naaste toekomst met iets meer optimisme tegemoet te treden, dan gedurende lange tijd het geval is geweest.

(Overgenomen uit ~Bouwcentrum” d.d. 4 October '47)

Bijeenkomsten

Voorburgsche Woningbouwvereniging ~De Goede Woning” te Voorburg

Zaterdag 25 'October 1947 was voor deze vereniging een gewichtige dag. Het bestuur dezer in 1919 reeds opgerichte vereniging zag door de eerste steenlegging voor een complex van 10 woningen, een begin gemaakt aan haar doel : het werkzaam zijn in het belang der verbetering van de Volkshuisvesting.

Het was te begrijpen dat het bestuur, dat in de loop der jaren zoveel moeilijkheden en tegenwerking ondervond, deze gelegenheid niet ongemerkt liet voorbijgaan doch, zij het in gepaste soberheid, hieraan ruchtbaarheid aeaeven had.

De Voorzitter, de Heer Slappendel, sprak een woord van welkom tot de genodigden en sprak zijn blijdschap uit dat het dan nu toch zover gekomen was dat, na jaren van moeizame arbeid, heden de eerste steen gelegd kon worden voor een tiental woningen. Getracht zal worden dit aantal in de komende jaren, zij het spoedig te vergroten. Het jongste dochtertje van de voorzitter verrichtte hierna de gerste steenlegging. |

De burgemeester, vergezeld van een der wethouders, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over.

Namens de Nationale Woningraad sprak de voorzitter van de Afdeling Zuid-Holland, namens JHoofdbestuur en Afdeling. De architect, de Heer Versteeg uit Voorburg, releveerde de moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden, voor men tot de bouw kon overgaan en bracht dank aan de verschillende instanties, waarmede hij te maken had, voor de vlotte medewerking hem verleend. Hij kon tot zijn grote blijdschap mededelen dat de prestatie der arbeiders hier niets te wensen liet en zei dat de arbeidsprestatie, welke gemiddeld, volgens gegevens, 76 % van voor de oorlog bedroeg, hier 100 Yi bedroeg en wekte de arbeiders op zo voort te gaan opdat zij en hun collega’s in den lande op deze wijze medewerkten de verschrikkelijke woningnood zoveel mogelijk te verzachten en, zij het spoedig, deze overwonnen zou kunnen worden.

Het is een eminent arbeiders-, docb bovenal een volksbelang. Hierna voerden nog de aannemer, de Heer Schouwenburg uit Scheveningen; de Heer Rimmelzwaan uit Voorburg en een oud-bestuurder, de Heer Mol, het woord. Laatstgenoemde sprak er zijn grote blijdschap over uit, dat hij op deze dag een begin zag gemaakt met de uitvoering van een werk waarvoor hij lange jaren, met inzet van al zijn kracht, had geijverd. De Heer Slappendel sprak namens het bestuur woorden van dank tot allen die van hun belangstelling hadden doen blijken en sprak de wens uit dat de bouw voorspoedig mocht voortgaan, waarmede de plechtigheid werd beëindigd.

De verhouding tussen inkomen en huishuur 65 Luctor et Emergo 66

Verslag van de negen en twintigste jaarlijkse ledenvergadering van de Nationale Woningraad te Leeuwarden . . 67

Berichten 72 Bijeenkomsten 72

Dit orgaan wordt gezonden aan alle lezers van het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw. Leden van de Nationalh Woningraad en van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw kunnen extra abonnementen nemen tegen de prijs van f. I.^ per jaar. Voor hen, die niet zijn aangesloten bij Woningraad of Instituut voor Volkshuisvesting, bedraagt de abonnementsprijs f. 5.