September 1950

31e Jaargang – No. 9 Maandblad

Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedehouvr

Orgaan van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedehouw en de Nationale Woningraad, Algemene Bond van Woningbouwverenigingen, waarin opgenomen de mededelingen van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, en tevens gewijd aan de Wederopbouw

Redactie: Mr. H. W. Bloemers, J. Boramer, Ir. H, M. Buskens, Jhr, M. J, I. de Jonge van Ellemeet, B. Merkelbach, Ir. L. S. P. Scheffer, Ir. P, Bakker Schut, Mr, J. Vink, Drs. H. van der Weijde

Adres voor Redactie en Abonnementen: Lange Voorhout 19, ’s Gravenhage, Telefoon 184225

Advertenties: Keizersgracht 188, Amstcrdam-C, Postgiro nummer 113028, Telefoon 49128 (’s avonds: Haarlem, Orionweg 119, Telefoon K 2500 25560)

Officiële mededelingen

Nederlands Instituut

Tentoonstelling Zuiderkerk Amsterdam

De tentoonstelling, die door de International Federation for Housing and Town Planning tijdens het congres te Amsterdam in de Zuiderkerk aldaar is gehouden, is na afloop daarvan, nog tijdens de maand September, voor het publiek opengesbeld, onder auspiciën van het Instituut. Aan de leden van het Instituut is hiervan afzonderlijk mededeling gedaan.

Rijksdienst voor het Nationale Plan

Besluiten

van de President van de Rijksdienst voor het Nationale Plan

Op grond van artikel 5, derde lid van het Besluit van 15 Mei 1941 betreffende de instelling van een Rijksdienst voor het Nationale Plan werden door de President van deze Dienst de volgende bezwaren gemaakt:

a. d.d. 21 Juli 1950, No. 43 P betreffende de voorgenomen verbouwing van een bunker tot een tweetal zomerhuisjes onder de gemeente Groede. Hiertegen is bezwaar gemaakt wegens strijd met het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een nationaal plan en van het streekplan Zeeuws-Vlaanderen.

b, d.d, 25 Juli 1950, No. 49 P betreffetide de voorgenomen oprichting van een landhuis onder de gemeente Ambt- Ommen, Hiertegen is bezwaar gemaakt wegens strijd met het in voorbereiding zijnde ontwerp voor een nationaal plan.

c. dd, 23 Augustus 1950, No. 58 P betreffende een voorgenomen ontginning van een perceel woeste grond onder de gemeente Tilburg.

Hiertegen is bezwaar gemaakt wegens strijd met het ontwerp van het in voorbereiding zijnde facetstreekplan ter bescherming van de waterwingebieden in Noordbrabant, dat een onderdeel vormt van de in voorbereiding zijnde streekplannen voor Oost-Noordbrabant en voor Midden- en West-Noordbrabant.

d. dd. 23 Augustus 1950, No. 59 Pen dd. 31 Augustus 1950, No. 60 P betreffende enige voorgenomen ontginningen in het natuurgebied ~de Lange Goren” onder de gemeente Zundert. Hiertegen is bezwaar gemaakt wegens strijd met een in voorbereiding zijnd ontwerp voor een nationaal plan.

Vierde Internationaal Bodemkundig Congres

Op het vierde Internationale Bodemkundig Congres, dat van 24 Juli t/m 1 Augustus 1950 te Amsterdam werd gehouden, was ook de Rijksdienst voor het Nationale Plan vertegenwoordigd.

Op Dinsdag 1 Augustus 1950 hield de chef van het Bureau voor Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het congres een inleiding getiteld: ..Topological inertia and Soil Science” (topologische traagheid en bodemkunde). Op de tentoonstelling van het congres was door de Rijksdienst een stand ingericht.

Brochure ~Ruimtelijke ordening in Nederland”

Ter gelegenheid van het door de „International Federation for Housing and Town Planning” georganiseerde 20ste internationale congres, gehouden te Amsterdam van 29 Augustus 1950 tot 2 September 1950 werd door de Regeringsvoorlichtingsdienst een Engelse brochure uitgegeven, getiteld: ~Physical Planning in the Netherlands” (ruimtelijke ordening in Nederland), samengesteld door de Rijksdienst voor het Nationale Plan en de Persdienst van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting.

Deze publicatie geeft een algemeen overzicht van de problemen, welke met betrekking tot de ruimtelijke ordening in Nederland de aandacht vragen, van de organisatie van het planologisch werk in Nederland en van de huidige stand der werkzaamheden. Een en ander wordt verduidelijkt door een aantal cartogrammen en grafieken.

Binnenkort zal ook een Nederlandse, Franse en Duitse tekst van deze brochure verschijnen.

Resumé van het plan in hoofdzaak van Oslo, 1950')

Inleiding

Het plan in hoofdzaak voor Oslo 1950 vormt een onderdeel van het plan voor Groot-Oslo, daterend van 1934, dat een plan was voor de stad en de twee aangrenzende districten Aker en Baerum. Oslo-Aker werd in 1948 tot één geheel. Het plan voor het nieuwe Oslo bestrijkt een gebied van ongeveer 178 vierkante mijl. Het is gebaseerd op een maximale bevolkingsgrootte van 700.000, bepaald door een gebied van ongeveer 55 vierkante mijl, dat geschikt is voor uitbreiding

Dit artikel bevat de vertaling van een in het Engels gestelde samenvatting van de inhoud van de publicatie, Generalplan for Oslo 1950.