zijn wallen te zijn volgebouwd. Wel wordt kort daarop aan de landzijde een gracht met moderne fortificaties aangelegd, maar dit betekent geen uitbreiding van het grondgebied, aangezien de oude muur gehandhaafd wordt. Eerst in 1924 worden negen rondelen opgeruimd en nog resteert er één en verscheidene stukken muur.

Lucht foto K. L. M.

Afb. 1. De oude stad Harderwijk, nagenoeg begrensd als in 1558. In het Noorden na-oorlogse woningbouw.

Harderwijk krijgt dan in 1603 van Prins ISdaurits een Gymnasium, dat in 1647 omgezet wordt in een Academie. Hier promoveert o.m. Linnaeus in 1735 tot Doctor in de Medische Wetenschappen. Talrijke huizen herinneren aan deze tijd als Universiteitsstad. |

Maar dan begint de ontwikkeling te stagneren. De schepen worden groter en krijgen te veel diepgang voor de Zuiderzee, de handel verdwijnt. Ook met de Academie gaat het niet goed. Het westen van het land trekt alle belangrijke functies tot zich. De Academie wordt in 1813 opgeheven, rekt nog enige jaren zijn bestaan, maar in 1828 sluit zij voorgoed. Nievmand hectt zich dat |aar laten inschrijven. |

Het met de*zee beperkt zich tot visvangst. Als in 1932 de afsluitdijk tot stand is gekomen, schijnt ook hieraan een einde in zicht.

van de Commissie voor het Streekplan van de Veluwe uitkomt voor Harderwijk geen groei van betekenis wordt voorjj'

Deze voorspelling schijnt snelde toeneming van de aanvankelijke tal zielen 8661, doch m 1948 reeds 11.248. De aanvaniceiijke groei is niet te verklaren, Achtentitgang ophelling van de opleiding voor „Kolonialen , waartegeno riauwelljks enige nieuwe bronnen van inkomsten staan, zoal, de eendenhouderijen e.d.

Dodr zoals het meer met voorspellingen gaat, ook die voor de visserij komt anders uit. Een gedeelte van de vissers maakt ■a de sluiting van de Zuiderzee gebruik van de geboden ■ilkssteun om een ander bestaan te beginnen. |

De blijvers echter „maken” goede jaren, speciaal m«t de palingvangst. Er worden enige kazernes bijgebouwd, er vestigen zich enige industrieën en dan opent het besluit van de zuidelijke polder in gedeelten uit te voeren, voor Harderwijk een nieuw perspectief. Het eerst uit te voeren deel zal bij Harderwijk met het vaste land worden verbonden. Het contact met het westen van het land zal dus gedurende lange tüd over deze stad lopen. |

Harderwijk, dat in de Veluwe nauwelijks een marktgebied van enige betekenis had, zal een, naar mag worden aangenomen, welvarend „achterland” vóór zich krijgen. Terwijl het door de deling ontworpen Centrum-dorp gedurende vele jaren aan de periferie zal liggen, komt Harderwijk met een vrij compleet stel inrichtingen op cultureel en technisch gebied in aanmerkelijk gunstiger conditie. »