DE NATIONALE WONINGBOUWLENINGEN

De hemel, die zich voor de woningbouw in ons land zo lange tijd somber en betrokken toonde, is aanzienlijk opgeklaard. De officiële mededelingen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten hebben immers duidelijk gemaakt, dat de Nationale Woningbouwleningen meer dan geslaagd mogen heten. De normale 4Vi %-lening is ver overtekend, doet thans op de beurs een alleszins gunstige koers, zulks in tegenstelling tot de van bepaalde zijde geuite voorspelling; de lening met uitgestelde rente kwam bijna geheel aan haar trek en de verkoop van de rentespaarbrieven gaat nog lustig door. Al met al is er door de leningen thans een bedrag van bijna 75 millioen gulden beschikbaar gekomen. Dat heeft bij de andere middelen, die er reeds waren de uitvoering van een flink bouwprogramma voor 1952 vrij zeker gemaakt.

Is er dus in het algemeen reden tot verheugenis over deze gunstige ontwikkeling; voor ons is er nog een extra-reden, omdat ons uit tal van voorbeelden gebleken is, dat onze woningbouwcorporaties met enthousiasme haar aandeel voor de acties ten behoeve van de nationale leningen hebben geleverd. Verschillende leden van de Nationale Woningraad vroegen ons om advies aangaande de mogelijkheid van belegging voor tot dusver renteloze gelden. Een belegging in stukken van de nationale leningen uiteraard. Wij hoorden van bestuurders en leden van woningbouwverenigingen, die aan huisbezoek deden om rentespaarbrieven kwijt te raken. Wij constateerden, dat in vele plaatselijke acties vertegenwoordigers van woningbouwcorporaties een belangrijke rol speelden.

Zonder alle anderen, die zich voor het welslagen van de leningen hebben ingespannen, iets te kort te doen, willen wij een aardig voorbeeld uit Rotterdam vermelden. Burgemeester Oud maakte in een vergadering van de Rotterdamse gemeenteraad van de gelegenheid gebruik om over de hoofden der raadsleden heen een opwekking tot zijn burgers te richten. Een opwekking om naar vermogen ten behoeve van de eigen stad deel te nemen aan de nationale leningen. De burgemeester had zijn toespraak nauwelijks beëindigd of één der raadsleden overhandigde hem met enkele woorden van verklaring een pakket „voorkeurs-uitingen”, afkomstig van 40 rente-spaarbrieven. Het was de Heer Frenkel, die behalve raadslid ook penningmeester van de Woningbouwvereniging ~Onze Woongemeenschap” is. Binnen 24 uur nadat de spaarbrieven verkrijgbaar waren gesteld had deze bouwvereniging uit daartoe door de leden ter beschikking gestelde gelden 40 spaarbrieven kunnen kopen. Het zouden er nog meer geweest zijn, ware het niet dat de Bank op dat ogenblik was uitverkocht. De leden van deze jonge bouwvereniging hebben in totaal £en ƒ voor rentespaarbrieven bijeengebracht. Het ~gebaar deed het natuurlijk uitstekend, hetgeen ook bleek uit de flink opgemaakte en vriendelijke aandacht, die de Rotterdamse pers er aan besteedde.

Laat ons hopen, dat de woningbouwcorporaties aan de thans weer groeiende woningbouw-activiteit evenzeer haar deel zullen hebben.

W. S.

alles In Het principe „alles in (M‘ stelt meer en andere technische eisen dan het «é»- zydig principe, dat aan het ontstaan van gewoon sanitair ten grondslag lag. VANDAAR: Een gepuntlaste bewapening De zuiver ronde vorm van de kom De stoomverharding in drie phasen Een drukvastheid van 600 kg cm’ Het dubbel-gepolijste oppervlak. ft Alleen het originele LAVET is bestand tegen een duizendvoudige wisseling van temperatuur (warm en koud water!) en biedt bovendien weerstand tegen de voortdurende inwerking van lichtelyk agressieve stoffen « OCRIET reinigen met VIM (fchieé OCRIETFABRIEK NV. BAARN K 2954-3641 g 4 lj|nen)