agrarische bedrijven in Duitsland en stipt ook de veranderingen van de | landejijke mens aan._ |

Die Vergrösserung landwirtschaftlicher Kleinbetriebe -- ein raumstrukturelles Problem, door Detlev Zollner. Een derde deel van de agrarische bevolking zal, ten einde de westduitse agrarische structuur te zuiveren, in beroepen ondergebracht Met |

Die "Skertalsperre im Harz landesplanerildb gesefcen, dpor IPrredrich Zimmermann. Schr. zet uiteen hoe de bouw van deze stuwdam allerlei ingrijpende gevolgen te weeg brengt in de omtrek: verplaatsing van dorpen en bedrijven, ontsluiting van nieuwe gebieden, landschappelijke deringen, stimulering van vreemdelingenbezoek, invloed van de gewijzigde, waterloop enz. Met afbb.

Der Stadtetag, No 9, September 1954

Die Verbesserung des Strassenverkehrs in den Stadten, door Dr I- W. Hollatz. Een commissie uit de Deutsche Stadtetag heeft een 20-tal richtlijnen opgesteld inzake de overwinning van de verkeersnood in de steden. In het artikel worden deze richtlijnen woordelijk afgedrukt en toegelicht. Een van de richtlijnen verlangt dat de uit verkeersoogpunt overbelaste stadskernen door de aanleg van omleidings- en tangentiaalstraten zonder bebouwing ontlast worden. Een andere richtlijn ■ bevat de eis van „verkeersontvlechting”, waaronder verstaan wordt scheiding van yerkeersrichtingen en verkeerssoorten Ook wordt aanbevolen een scheiding van het verkeer in beweging en in rust (laad- en losstraten, parkeerstroken in nevenstraten en overige parkeerterreinen). Aan de rand van de binnenstad moeten parkeerterreinen aangelegd worden; die in de binnenstad moeten bij voorkeur worden gebruikt voor garagegebouwen in meer verdiepingen. Winkelstraten moeten, waar mogelijk, geheel of op bepaalde tijden voor de voetganger gereserveerd worden. Met afbb.

Engeland

British Housing and Planning Review, No 4, Juli-Augustus 1954

A Town from the Desert, door Gorden V. Griffiths. In Port Talbot is een belanqriik deel van de woningbouw geleid naar een nieuwe wijk, ontworpen op een strook langs de kust. Deze wijk wordt systematisch beschreven: ze omvat 4700 woningen. Met finantiële gegevens en atbb. Vignette of Paris and Department of the Seine, door A. R. Kerrell-Vauqhan. Opmerkingen over de woningnood in Parijs, over de actie van de Abbé Pierre en de beweging, die daarvan het gevolg was; verder over de woningbouw ter plaatse. Ook Cbatenay Malabry en een andere kleinere tuinstad JML Rouaan worden genoemj. Met j

Housing Development in Walsall. Progress anf Troblems, door A. T. Parrott Zeer uitvoerig artikel, waarin de gehele bemoeiing met de volks-1 huisvesting in Walsall wordt geschetst, ook historisch. Met veel gegevens! '

The Relationship of Housing to Planning, door L. Abbott. Schr. gaat de verhouding tussen woningbouw en stedebouw na, gesplitst over de volgende onderdelen; de ligging van de terreinen, de aanleg van de terreinen, bet ontwerp van de woningen, de aantrekkelijkheden van de woonwijk de directe of indirecte invloed van de stedebouw op de kosten va* de woningen. Een en ander is vooral- gebaseerd op de ervaringen ifl Dorset. waar schr. als County Planning Otficer werkt.

Housing Centre Review, No 4, Juli-Augustus 1954

Planning a Programme for the Blighted Areas, door D. W. Riley. Dit en volgende artikelen geven de tekst en de daarop aansluitende discussie weer van lezingen voor het Housing Centre gehouden. Schr stelt geheel op de grondslag van de huidige feitelijke omstandigheden in Bnqeland Hij gaat na wat de componenten van de woningbehoefte zijn en leidt daaruit af dat de gemeentebesturen in de toekomst een deel van hun woningbouw op de krotopruiming kunnen richten. Ue verschuiving van de woningbouw in de richting van de particuliere bouw zal dit trouwens bevorderen. |

Methods of Slum Clearance and House Improvement, door Collin Brown. Enige toelichting op de regelingen inzake krotopruiming en woningverbetering. I

and Social Problems of Slum Clearance, door ]. L. Drewery. , Eniqe voorlopige opmerkingen. De sociaal moeilijke gezinnen kunnen alleen goed geholpen worden door teamwork van alle functionarissen die met de sociale en hygiënische zijde van het gezinsleven te maken hebben. Schr. acht de plaatsing van dergelijke gezinnen in een nieuwe woning een te abrupte overgang. Verspreiding van vroegere krotbewoners is beter dan het samenbrengen in .

Can private Enterprise help Local Authorities to carry out the New Housinq Policy? The architectural Aspect, door Clifford Culpm. Het, belangrijkste deel van dit artikel is dat, waarin schr. achtereenvolgens; enige etappes in de ontwikkeling van de verkaveling van woonwijken; nagaat, eerst de corridorstraat, dan de pogingen om de monotonie hiervan | te onderbreken met terugsprongen, culs de sac enz.; daarna het loslaten van elke symmetrie, door het aan elkaar verbinden van de open ruirnten tussen de bouwstroken; in een laatste stadium ze worden alle door tekeninaen leï]lustreerd is djt streven _nog meer geprononceerd, |

Ckn Private Enterprise help Local Authorïties to carry out tke'New Housing Policy? The Contractors Viewpoint, door Norman Wates. bchr verwacht dat de particuliere woningbouw zich in de toekomst meer zal richten op de middenstand en dus van beperkte omvang zal blijven.

Journal of Planning and Property Law, Juli 1954

Compulsory Purchase. The Two Rates of Compensation, door Desmond fdeap. Schr. zet uiteen dat door de inwerkingtreding van de Town and Country Planning Act 1953 en straks door het van kracht worden van ■iet aanhangige wetsontwerp tweeërlei prijs voor de grond ontstaat, de volle marktwaarde bij particuliere transacties en de gebruikswaarde, vermeerderd met het bedrag van een erkende aanspraak op uitkering uit het bekende fonds van £ 300 millioen en nog een bepaalde toeslag bij onteigening. Voor een na 1947 ontstane ontwikkelingswaarde zal de eigenaar bij onteigening geen vergoeding krijgen. Het wetsontwerp voorziet hier enigszins in door te bepalen dat een candidaat-koper, die zich officieel vergewist heeft dat onteigening niet in de bedoeling ligt, in geval deze toch binnen vijf jaar daarna plaats heeft, een hogere waarde uitgekeerd krijgt.

, September 1954

The Landlord and Tenant Act 1954, door R. E. Megarry. Toelichting op deze nieuwe huurwet. De Redactie noemt haar zeer ingewikkeld. Wordt vervolgd. _ |

Town and'Country Planning Bill, Progress Report, door Desmond Heap. Overzicht over de vordering van dit aanhangige wetsontwerp en ovel de inmiddels aangebrachte wijzigingen.

The Journal of the Royal Institute of British Architects. No 9. Juli 1954

Award of Housing Medals 1954. Verslag van de uitreiking van deze officiële medailles, met afbeeldingen van de bekroonde woningen. A Discussion on Building Bye-laws. Een verslag van een vergadering, gewijd aan de Engelse bouwverordeningen, met een korte inleicüng. De inleider, die verbonden is aan het Building Research Station, wijst erop dat deze instelling al in 1936, toen het Ministerie bezig was met de herziening van zijn model-bouwverordening, betoogd heeft dat de eisen in bouwverordeningen een functioneel karakter moeten hebben. Daarmee is toen een begin gemaakt, later na de oorlog uitgebreid. In de bouwwet van Hammurabi was hetzelfde beginsel al toegepast.

, No 10, Augustus 1954

Festival Flats in York. In York is in verband met het Festival of Britain een prijsvraag uitgeschreven voor étagewoningbouw, waarvan thans het resultaat bekend is gemaakt. Het ontwerp van de winnaar wordt behandeld. Met afbb. Opmerkelijk is de sterke schakering van woningen voor één persoon tot woningen voor acht personen.

Journal of the Town Planning Institute, No 8, Juli-Augustus 1954

The Planners and the Planned. Local Affairs, door James E. MacColl. Lezing, deel uitmakende van een serie over hetzelfde onderwerp, de verhouding van de stedebouwers tot degenen, tot wie hun plannen zich richten. Ook hier is een spreker aan het woord geweest, die de stedebow in Engeland onder de werking van de wet van 1947 sterk Ze heeft bij het publiek sterk het besef doen ontstaan dat de stedebouw iets geheimzinnigs is, niet voor de leek te begrijpen, een esoterisch mysteriespel, dat door langharige artisten beoefend wordt en dat als een verontschuldiging moet dienen om de mensen te verbieden datgene te doen wat zij graag willen. |

County DeveTopnTent Flanst Their Implementation and Purpose as a i Basis for Future Development, dcx>r ]. Henry Barratt. Een stelselmatig overzicht, waarbij het aandeel van de gemeentebesturen in de uitvoering van de stedebouwkundige plannen, dat van Rijksdiensten en geconcessioneerde bedrijven en ten slotte van particuliere bedrijven wordt nagegaan. Met betrekking tot de woningbouw werpt schr. de vraag op ot de huidige Develapment Plans wel voldoende_ zijn. |

National Parks' and the Preservation ot the Landscape, door Geoffrey Clark. Een principieel betoog over allerlei vormen van bebouwing en andere elementen en hun in het

Exeter: Reconstruction —' A Retrospect, door H. De wijze van uitvoering van het bekende plan voor Exeter van Thomas Sharp wordt geschetst. Aan aandrang van winkeliers om tijdelijke winkels te mogen oprichten op hun vroeger terrein, werd door de gemeenteraad he hoofd geboden. Wel zijn op ander terrein op beperkte schaal noodwinkels gesticht. Allerlei moeilijkheden bij de handhaving van het plan worden aangeroerd. Met afbb.

Town and Country Planning, No 122, Juni 1954 .1 H? T

Skvscraper Housing, Ulasgow s reaeveiopmeni uuemma, . ;• born. Critische bespreking van een reconstructieplan voor een gebied m Glasqow met woningbouw volgens het nieuwe plan in 10 en 15 woon age (dichtheid 192 vertrekken per acre) of als alternatief in vier woonlagen (dichtheid 109 vertrekken per acre). Schr. ontwikkelt hier opnieuw de voordelen van een groot percentage eengezinshuizen, met name het voor-1 1 Kactiarinn r»n lrfv<!ften. Met éen arb.

aeei van aaumca _ rz t -n. i .. • _ The Exmoor National Park, door ]. D. U. Ward. Beschrijving van een gebied van 265 vierkante mijl in Devon en Somerset, waarvan de aanwijzing tot Nationaal Park ingevolge de desbetreffende wet aanhangig is. en fotO S.

... ~-i Planning in East Africa, door H. Kendall. lets over de ruimtelijke orde-