blijkt uit het teruglopen van de vissersvloot, die in 1898 169 vaartuigen telde, in 1920 122 en nu nog slechts 9.

Paalwoningen, waarbij de ruimte onder de beganegrondvloeren met hout is gedicht, zodat zgn. onderhuizen ontstonden

Verder zijn de woningen onderling, als gevolg van de dunne houten wanden en tussenschotten, zeer gehorig, terwijl de hygiënische toestand meestal bedenkelijk is, waarin weliswaar de aanleg van de drinkwaterleiding in 1931-1932 verbetering bracht, doch waarmede de afvoer van huishoudwater en faecaliën niet werd opgelost. Zo zijn van de circa 450 woningen slechts ongeveer 225 van een closet voorzien, terwijl de overige nog zijn uitgerust met een privaatton e.d., waarvan de inhoud in de sloten wordt geleegd. Voorts komen ook nog gemeenschappelijke openbare privaten voor.

In de meeste huizen is bovendien geen gootsteen aanwezig, zodat het afwas- en huishoudwater in de straatkolken of sloten wordt gedeponeerd.

Vrij ruim beginnend, doch nauw toelopend ~straatje”

In verband met de evenbedoelde toestand wekt het wellicht verwondering dat de gezondheidstoestand van de bevolking over het geheel niet onbevredigend is, waartoe het sinds 1932 gevestigde medische centrum, dat modem is ingericht, ongetwijfeld het nodige heeft bijgedragen. Niettemin vormen de slechte toestanden een bedreiging voor de Marker gemeenschap, waartegen maatregelen zullen moeten worden genomen.

Voorlopig bereikte verbeteringen

Het gemeentebestuur van Marken streeft krachtig naar en werkt zoveel mogelijk mede aan het totstandkomen van de meest dringende verbeteringen.

Daartoe zijn geleidelijk verschillende straten en stegen van een riolering voorzien, terwijl na de tweede wereldoorlog met behulp van de ~Premieregeling woningverbetering en -splitsing” 32 woningen zijn verbeterd, 3 grotere woningen gesplitst en 4 privaattonnen door closets vervangen.

Een 9-tal woningen werd sinds 1946 onbewoonbaar verklaard en ontruimd.

Verder zijn sinds dat jaar 17 nieuwe woningen gebouwd, waaronder begrepen 2 boerderijen, 1 winkel-woonhuis, 1 woonhuis-postkantoor en 1 woning-postbureau rijkspolitie. Woningwetwoningen werden tot nu toe niet gebouwd.

Een tweetal paalwoningen waarvan het onderste gedeelte nog niet is dichtgemaakt

Een van de nauwe steegjes in de Kerkbuurt (aan het achtereinde raken de huizen elkaar bijna)