No. 19.

Zaterdag 7 April 1894.

Prijs 3 cent.

IE BHMMEIER.

Socialistisch Volksblad voor de Provincie Utrecht.

Voor 15 ct. per maand of 45 ct. per kwartaal wordt dit blad elke week aan huis bezorgd op plaatsen waar agenten zijn gevestigd. Postabonné's 45 ct. per kwartaal.

Alles bij vooruitbetaling.

Redacteur: Mr. P. J. TROELSTRA. Uitgever: H. KENTHER.

Bureau: Leidsclie Straatweg 17c, Utrecht.

Verschijnt eiken Zaterdag.

Prys der Advertentiën: 5 regels 35 ct., elke regel meer 4 ct. Voor abonnementen en advertentiën wende men zich tot de Agenten of den Uitgever.

im-~ MANIFEST AAN DE KIEZERS!

De Soeiaal&emokratisclie Kiesvereniging „Utrecht"

heeft voor de verkiezingen op 10 April een eigen kandidaat gesteld,

om aldus door de daad te toonen, dat zij die verkiezingen van zeer groot gewicht acht voor de Nederlandsclie arbeiderspartij.

Haar kandidaat is

de voorvechter in den strijd voor de vrijmaking der arbeidersklasse in deze provincie:

Mr. P. J. TROELSTRA, te Utrecht.

Kiezers die wilt medewerken, dat er een macht ontsta in den Staat tegen de duldelooze overmacht der kapitalisten en groot-grondbezitters •

die gevoelt, dat de arbeidersklasse geroepen is, die macht te vormen;

brengt uwe stem uit op den kandidaat der Arbeiderspartij: Mr. P. J. TROELSTRA.

Demokraten! bedenkt dat de eischen der demokratie nimmer worden ingewilligd, zoolang de arbeiders geene macht bezitten. Bedenkt, dat de eenige groote stuwkracht voor alle sociale en politieke hervormingen steeds was en zal zijn: de machtsontwikkeling van het arbeidende volk.

Wie dus aan onzen kandidaat zijne stem onthoudt, omdat deze sociaaldemokraat is, met diens demokratische gezindheid is het wel pover gesteld, daar juist de sociaaldemokratie de machtigste arbeiderspartij over geheel de beschaafde wereld is.

Wat wil onze kandidaat?

In het algemeen is hij overtuigd, dat geene duurzame verbetering in den maatschappelijken toestand is te verkrijgen, zoolang enkelen door hun bezit de macht hebben over velen.

Hij is evenwel niet van meening, dat die grondige omvorming der maatschappelijke inrichting, noodig om tot een menschwaardigen toestand voor allen te komen, in het parlement kan worden tot stand gebracht.

Bij deze verkiezingen is het trouwens uitsluitend de vraag, welk standpunt de kandidaten innemen ten opzichte van het kiesrechtvraagstuk.

Immers zoodra de Kieswet is aangenomen, worden de Kamers weer ontbonden.

Onze Kandidaat

is een voorstander van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen.

Hij weet evenwel, dat dit met de bestaande grondwet niet is te verkrijgen en zou dus, indien hij gekozen werd, in de Tweede Kamer ijveren vóór:

het kiesrecht voor ieder, die door de Grondwet niet uitdrukkelijk en ondubbelzinnig wordt uitgesloten Daar diegene, die in de volgende Kamer iets wil tot stand brengen, zich in hoofdzaak bij 't kieswet-ontwerp van Minister Tak moet aansluiten, ook al gaat hem dit niet ver genoeg, zou onze kandidaat zich vereenigen met eene kiesrecht-uitbreiding, waarbij het getal kiezers tot 80 0.0 00 wordt vermeerderd.

Hij zou willen medewerken om het kiesrecht onafhankelijk temaken van schrijfproef, belastingbetaling en huisvesting Hij zou het begrip „onderstand" zoo eng mogelijk willen nemen.

Geen uitsluiting van hen, die kosteloos geneeskundige hulp van gemeentewege enz. genieten.

Geen uitsluiting van militairen beneden den rang van onderofficier.

Geen hooger leeft ij d voor de Kiesbevoegdheid dan 2 3 jaar.

Openstelling der stembureaux op zulke plaatsen en tijden, dat de werklieden, óók op het platte land, tijd en gelegenheid hebben van hun kiesrecht gebruik te maken.

Kostelooze verschaffing van gemeentewege van voldoende localen aan eiken kandidaat, om voor de kiezers in de gemeenten van het district zijn standpunt uiteen te zetten.

Kostelooze verstrekking van strooibiljetten door den drukker der Gemeente en plaatsing van verkiezings-advertentiën op kosten der

Gemeente.

Hieruit kunt gij, Kiezers, dus precies opmaken, welke eischen onze kandidaat stelt aan de Kiesrecht-uitbreiding.

Daar hij staat in het kamp der arbeiders, is hij de meest aangewezen man, om voor een zoo ruim mogelijke uitbreiding te strijden.

Laat u niet verlokken door schoon klinkende leuzen, als „demokratisch" en „arbeidersvriend" in den mond van personen, die rijk zijn geworden van den arbeid der werklieden; neen, wilt gij een waarachtig demokraat in de Kamer brengen, stemt dan op 10 April den Sociaal-

rlpTnAVvflüf •

Hamens het Bestuur Her Sou. Hem. KiesYereenigliw „UTRECHT."

J. P. VAN DER WALLEN, Voorzitter.

H. KENTHER, Secretaris.