WEEKBLAD VAN MET NEDERLANDSCH SYNOtCAUSTlSCM VAKVERBOND

Redactie: Albert de Jong, Hugo de Grootlaan 6 Heemstede, Telefoon 29262.

Administratie: J. Hillinga, Zwaagstraat 20huis, Am sterdam Noord, Postrekening 119609.

Secretaris Geschillencommissie: F. Spoor, Mercatorstraat 157m, Amsterdam West.

Abonnementsprijs: ƒ 1.— per kwartaal.

Colportageprijs: 5 cent.

Advertentieprijs: 20 cent per regel; voor aangesloten of sympathiserende organisaties T/2 cent.

ADRESSEN NSV.

Secretarissen: Albert de Jong en Jacques Rees. Adres secretariaat: J. Rees, Commelinstraat 81huis, Amsterdam Oost, Telefoon 50524.

Penningmeester: Otto Vonk, Joos de Moorstraat 171, Amsterdam West; Postrekening 119574.

NSV. OFFICIEEL

Willen de afdelingssecretarissen er hun leden op wijzen, dat zij de stembiljetten (Gedrukt Stuk no. 63) zo spoedig mogelijk invullen en per afdeling opzenden naar het secretariaat van het NSV.? Het is dus niet juist om, zoals door sommige leden werd gedaan, persoonlijk zijn stembiljet op te zenden. Men levere het in bij de secretaris van zijn afdeling, die voor tijdige opzending zorg zal dragen.

BOUWVAKKEN

AMSTERDAM

Huishoudelijke vergadering. De leden van afdeling Amsterdam worden er door deze op attent gemaakt, dat de eerstvolgende huishoudelijke vergadering gehouden wordt op Donderdag 24 Juni a.s. des avonds om 8 uur in gebouw De Leeuw, Valkenburgerstraat 147.

Verdér delen wij u mede, dat de vorige vergadering niet kon doorgaan wegens gebrek aan belangstelling; wil men er nu voor zorgen, dat het nu niet weer moet worden uitgesteld, of menen de syndicalistisch georganiseerden naar aanleiding van de laatst gehouden verkiezing ook al, dat Mussert verslagen is? Niet indommelen kameraden, het fascisme (het kapitalisme dus) is sterker dan ooit.

KLEDINGBEDRIJF

GRONINGEN

De afd. Groningen van de Fed. Bond in de Kledingindustrie houdt op Maandag 21 Juni a.s. 's avonds 8 uur, in het PAS.-gebouw, A. Kerkstraat 23, een belangrijke ledenvergadering.

Wij verzoeken de leden dringend op deze vergadering aanwezig te zijn, ernstige vraagstukken moeten met u besproken worden, o.m. aansluiting bij de werklozenkas. Daar het bijna zeker is, dat het volgend jaar de kas het gehele jaar functioneert, is het argument van „wij hebben toch niets aan de kas" vervallen.

Tevens moet ook de propaganda eens grondig besproken worden. Circulaires daarover zijn reeds in het bezit van het afdelingsbestuur. Toont dus het belang der organisatie, en der tijden te begrijpen, en bewijst dit door uwe aanwezigheid.

Het Federatiebestuur.

METAAL-NIJVERHEID

LANDELIJKE FEDERATIE

Kascontrole. Ondergetekenden verklaren kas, boeken en bescheiden van de secretaris-penningmeester der Landelijke Syndicalistische Federatie van Metaalbewerkers en W.L.K. in orde te hebben bevonden. Bovendien werden de onder zijn berusting zijnde saldo's voor afdeling Amsterdam en Maatschappelijk Hulpbetoon en Crisis gecontroleerd en in orde bevonden. — De controle-commissie: F. J. Quispel; B. A. Kamp.

Spanje. Voor ongeveer zes maanden heeft onze organisatie besloten, op voorstel van het Federatiebestuur, een bedrag van ƒ 1000.— beschikbaar te stellen, voor onze kameraden der CNT.-FAI., in hun strijd tegen het fascisme en voor de sociale revolutie.

Wij besloten toen dit geld beschikbaar te houden tot het tijdstip was aangebroken, dat onze kameraden op ons een beroep zouden doen. Na de gebeurtenissen van begin Mei, blijkt thans die tijd gekomen, daar wij dezer dagen een schrijven ontvingen, met het verzoek om dit geld over te maken. Onmiddellijk heeft het bestuur hieraan voldaan en deden wij den secretaris van onze Internationale, de IAA. een bedrag van ƒ 1000.— toekomen ten behoeve van de CNT.-FAI. met het verzoek dit geld zonder enig voorbehoud voor de Spaanse Revolutie te besteden, naar goeddunken der CNT.FAI.

Wij vertrouwen, dat dit blijk van solidariteit het zijne er toe mag bijdragen de activiteit voor Spanje, zowel in het inzamelen van steun, als bij de verdediging van de spaanse strijd in discussies met tegenstanders te doen stijgen.

Kameraden, week in week uit zien wij in burgerlijke, socialistische en bolsjewistisch-democratische bladen, de smerigste leugens verkondigen. Hiertegen kunt en moet gij stelling nemen met de argumenten en mededelingen van ons orgaan. Door dit te doen, kunt gij tevens medewerken aan de uitbouw van onze beweging, aan de propaganda voor ons beginsel.

Het federatiebestuur verzond naar enige afdelingen een aantal brochure-kranten en vertrouwt, dat deze daar met bekwame spoed aan de man zullen worden gebracht. Smeed het ijzer, terwijl het heet is. Laat juist nu ons woord over Spanje alom weerklinken.

AMSTERDAM

Huishoudelijke vergadering. Eerst een kleine correctie. In ons vorig nummer stond een agenda vermeld voor een vergadering, te houden op 9 Juli.

De lezers zullen wel begrepen hebben, dat hier bedoeld werd 11 Juni. Op 9 Juli zal inderdaad volgende maand een vergadering worden gehouden, doch de agenda zal nog nader worden bekend gemaakt.

Ingevolge het besluit van onze huishoudelijke vergadering van 14 Mei, heeft het bestuur het uitgetrokken bedrag voor steun Spanje op de volgende wijze besteed.

Aan levensmiddelen werden gekocht: 4800 busjes gecondenseerde melk en 4000 pak kindermeel,

welke reeds werden verzonden per s.s. „Pacheco". Het resterende bedrag van ƒ 2000.— werd overgemaakt aan het secretariaat der IAA., dat hierover beschikken kan ten gunste der CNT.-FAI. Wij hopen, dat dit voorbeeld ook voor de kameraden in het land een aansporing te meer moge zijn om met verdubbelde energie de solidariteit met Spanje op te voeren.

VROUWENRUBRIEK

AMSTERDAM

Huishoudelijke vergadering op 28 Juni 1937 des avonds 8 uur in gebouw De Leeuw, Valkenburgerstraat. Op de agenda staat vermeld:

I. Bestuursverkiezing. Aftredenden zijn: le voorzitster (niet herkiesbaar); le penningmeesteresse (herkiesbaar voor 1 jaar); le secretaresse (niet herkiesbaar); 1 commissaris. Onze leden gelieven namen van candidaten vóór 26 Juni a.s. in te sturen bij de secr. 1. Smael, Zwaagstraat 20, Noord.

II. Besproken zal worden een uitstapje naar de VAMi.-fabriek. Natuurlijk kan dit alleen doorgaan, als er voldoende deelname is.

III. Het is de bedoeling een dagje met elkaar uit te gaan, dit waarschijnlijk gezamenlijk met de Vrouwenbeweging uit Haarlem.

Voor Spanje. Wij plaatsen hier een oproep voor inzameling van levensmiddelen. Het kunnen natuurlijk alleen verduurzaamde artikelen zijn, o.a. chocolade, kindermeel, verpakte suiker, verpakte rijst enz. enz. Men onthoude de volgende adressen: Mevr. Südfeldt, Elzenstraat 10, Noord;

Mevr. v. d. Maas, v. d. Hoopstraat 51, West;

Mevr. Madlener, PI. Badlaan 21, Centrum;

Mevr. Smael, Vasco da Gamastraat 49huls, West. Daar kunnen de levensmiddelen heen gebracht worden en deze vrouwen zorgen dan voor verdere verzending. Iedere week eens een pakje rijst of chocolade bij onze boodschappen extra en we zijn al een heel eind op weg om veel levensmiddelen bij elkaar te krijgen. Vraagt het ook aan uw vrienden of kennissen. Met een beetje goede wil kunnen wij daarmede prachtige resultaten bereiken.

PLAATSELIJK NIEUWS

AMSTERDAM

Syndicalistische Inkoop Coöperatie (Kantoor: Commelinstraat 81, Tel. 50524). Namens genoemde Inkoop Coöperatie, komen wij tot u, om uw aandacht op onze instelling te vestigen.

Het is een feit, dat de laatste jaren de arbeidersklasse ook in ons land, steeds meer het nut van gezamenlijk inkopen van goederen gaat inzien, waardoor meer producten en betere kwaliteiten binnen haar bereik komen.

Ook onze Inkoop Coöperatie bewees, dat in onze beweging deze behoefte gevoeld werd, en'mocht zich dan ook in een steeds stijgende lijn op dit terrein bewegen. Maar toch is onze Inkoop Coöperatie, trots haar succes, niet tevreden, omdat nog tal van onze geestverwanten nog steeds geen waren van ons betrekken, en ook velen hun bestellingen doen bij burgerlijke coöperaties.

Voor deze feiten vragen wij uw aandacht, niet uit concurrentie-oogpunt, doch uit principe. Onze Inkoop Coöperatie is niet opgericht, om ook op dat terrein iets te doen, doch omdat ons beginsel gegrondvest is op de Radengedachte, en een instelling als onze Inkoop Coöperatie reeds gelegenheid biedt om ons vertrouwd te maken met de arbeid, die in de toekomst de distributie-raden zullen moeten verrichten.

Dit nu vrienden, is heel goed mogelijk, als ook u van deze ernstige taak doordrongen bent, en ook gij uw schouders onder dit werk zet. De medewerking die wij van u vragen, kost u bovendien geen offers. Want wat onze Coöperatie u aanbiedt van haar te betrekken, kunt u bij burgerlijke instellingen niet beter en niet goedkoper betrekken. Thans is het de tijd dat velen brandstoffen opdoen, voor winterprovisie. Wij kunnen u inzake brandstoffen een zeer voordelige aartbieding doen, waarbij u geen angst behoeft te hebben, dat, omdat u niet direct bij een andere leverancier bestelt, er door u ook maar enig geldelijk nadeel zal worden geleden. Stelt u dus van onze aanbieding op de hoogte, door u aan ons kantoor te vervoegen, of onze colporteur-propagandist kam. J. Wolthuis, Kraaipanstraat 26huis, bij u aan huis te ontbieden, opdat u nadere toelichtingen omtrent onze prijzen en kwaliteiten gegeven kunnen worden, niet alleen, doch ook, omdat dit in uw eigen voordeel is.

Onze Coöperatie heeft ook een afdeling voor de verkoop van manufacturen. Vraagt aan onze colporteur een prijscourant. Ook deze artikelen liggen ver beneden de winkelprijs.

Wij roepen de vrouwen op, om bij ons in de Commelinstraat 81 eens te komen kijken.

Ontwikkelingswerk SAS. De excursie naar de hoogovens te IJmuiden zal plaats hebben op Donderdag 24 Juni a.s. Er is maar voor een zeer beperkt aantal personen plaats beschikbaar, zij die er dus prijs op stellen om deel te nemen, geven zich dus spoedig op. De deelnemers worden er aan herinnerd, dat wij op die dag een fietstocht houden. Wij vertrekken om elf uur van het FDN.-monument; ieder zorge aanwezig te zijn. De excursie vangt aan om 2 uur.

In overleg met de directie van de Fordfabrieken zijn wij overeengekomen, dat wij op 6 Juli ook haar bedrijf mogen bezichtigen. Willen de kameraden die daar belang in stellen zich even opgeven in de Commelinstraat of bij de Secretaris van de Ontwikkelingscommissie: M. Dijkstra? Ook deze rondleiding zal zeker de belangstelling waard zijn. Op 13 Juli gaan wij nu eens niet naar een'fabriek met zijn geweldig geraas en getimmer, maar dan

gaan wij naar het Amsterdamse Waterieiding-geDied. Daar kom ik nog wel later op terug. Op 25 Augustus zal er een excursie plaats vinden naar het Crematorium, doch dit is nog in voorbereiding.

Houdt één van deze data vrij, neemt deel aan het werk, dat voor uw eigen ontwikkeling wordt georganiseerd. Het hangt van het slagen van deze eerste voorbereidingen af, of wij in de toekomst er mede door zullen gaan of niet. Nogmaals, meldt u spoedig aan. Leest De Syndicalist goed, wij houden u geregeld van deze plaats op de hoogte van de werkzaamheden. Secr.

GRONINGEN

Directe actie. Op Donderdag 8 Juni j.1. brak alhier een staking uit aan het graafwerk bij het nieuwe kanaal, dat in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Ongeveer 240 arbeiders weigerden spontaan om nog langer te werken voor ionen, die varieerden van ƒ 10.— tot ƒ 13.— per week (met een enkele uitzondering van ƒ 17.—). Reeds dezelfde avond was de plaatselijke pers er als de kippen bij om de bevolking van Groningen aangaande dit conflict geheel onjuist in te lichten en het te doen voorkomen, als zouden deze arbeiders geen enkel motief hebben om het werk neer te leggen. Het N. v. h. N. schreef boven zijn artikel: „Ontevreden Werklozen", en dat over mensen, die na een volle week van hard werken 's Zaterdags thuis kwamen met een loon, dat voor velen nog minder was dan hun steun, die ze anders ontvingen! Ook het Volksblad bleek in dit confiict in geen enkel opzicht voor het N. v. h. N. onder te doen, alhoewel zij zich de ontevredenheid van de arbeiders kon indenken, maar desondanks meende zij toch, dat deze arbeiders daarom nog niet het recht hadden om het werk te staken, want de moderne vakcentrale was er juist mee doende om betere arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders te verkrijgen. Deze zogenaamde verbetering was de arbeiders nu al reeds drie weken lang beloofd en op deze wijze had men de arbeiders nog steeds aan het werk gehouden. Eenmaal werd een verhoging ingevoerd van circa 18 pet., en desondanks bleven de lonen nog ongeveer gelijk. De stakers kwamen dan ook diezelfde dag nog bij elkaar en kozen zichzelf een leiding, die de volgende dag bij de betrokken instanties zou trachten verbetering te bepleiten om daarna het werk weer te hervatten. Dit is op een fiasco uitgelopen, daar ze de mededeling kregen dat ze Maandag weer voor dezelfde lonen als voorheen aan het werk konden gaan en indien zij daar niet toe overgingen, dat dan onherroepelijk hun schorsing zou volgen.

Toen de resp. instanties zagen, dat ook dit dreigement nog geen volledige garanties gaf, dat de arbeiders het werk zouden hervatten, zijn de christelijke en moderne organisaties aan het werk gegaan en hebben hun leden, die bij het conflict betrokken waren, geadviseerd om Maandag aan het werk te gaan en hun de belofte gedaan, dat, wanneer dan werkelijk bleek dat er geen behoorlijk loon verdiend kon worden, zij alles op alles zouden zetten om verbetering in te voeren. Tevens kregen Zaterdagmorgen verschillende van de stakende arbeiders bericht, dat ze naar een andere werkverschaffing waren overgeplaatst en een gedeelte kon Maandag gewoon gaan stempelen. Het doel was om de arbeiders uit elkaar te trekken, dit was dus volledig bereikt en het is des te treuriger te moeten constateren, dat in deze aangelegenheid de sociaaldemocratische wethouder Molendijk en de moderne organisatie de grootste en voornaamste rol hebben gespeeld. Toen dan ook de arbeiders zagen, dat ze op geen enkele steun van hun organisaties konden rekenen en dat deze er zelfs toe medewerkten om de bestaande toestanden te bestendigen, was de strijdlust al aardig geluwd en konden de heren sociaaldemocraten met het behaalde succes, waarvan de arbeiders weer de dupe zouden worden, tevreden zijn. Dezelfde sociaaldemocratische wethouder Molendijk schreef diezelfde dag een aanbeveling in het Volksblad om toch vooral de collecte voor het zwakke kind te steunen, om daarnaast zijn volle medewerking te verlenen om de arbeiders zo spoedig mogelijk weer aan het werk te zetten, voor lonen, die de oorzaak ervan zijn, dat het aantal ondervoede kinderen met de dag stijgt.

En achter dergelijke karakterloze leiders lopen de arbeiders steeds nog aan, ondanks de bittere ervaring, die ze er dag in dag uit mee opdoen. Maandagmorgen stond dan ook een groep twijfelende arbeiders, die zelf eigenlijk niet wisten, wat ze moesten doen na de verraderstactiek van hun leiders, bij het werk.

Zoals gewoonlijk, was er natuurlijk ook een geweldige politiemacht op de been om de mensen nog wat meer angst aan te jagen. Om de arbeiders echter nog meer een rad voor de ogen te draaien en hun eigen verraderlijke tactiek zoveel mogelijk te verbloemen, heeft men ook nog de brutaliteit om de schuld van dit conflict te schuiven op de communisten en syndicalisten, die, zoals zij woordelijk schrijven „nooit iets anders gedaan hebben dan onrust verwekken en de arbeiders in het verderf te storten". Dit is nu reeds de tweede maal, dat hier ter stede een dergelijke beschuldiging geuit wordt en wij zullen dan ook niet nalaten, om door middel van een manifest de arbeiders te wijzen op deze smerige tactiek.

Mokkende en geheel terneergeslagen togen de arbeiders weer aan het werk, terwijl de heren leiders in hun vuistje lachen, omdat ze op deze wijze het conflict tot een goed einde hebben weten te brengen. Een dergelijk conflict kwam dan ook zeer ongelegen, daar we deze week een bezoek zouden ontvangen van de prinses en er voor het college van B. en W. voornamer en belangrijker dingen op de agenda stonden.

Op een vergadering van de stakers werd het besluit genomen om een uurloon te eisen van 35 cent en ook hierop geeft het Volksblad een commentaar, dat een liberaal blad eer aan zou doen. Woordelijk schrijft dit arbeidersblad dat een dergelijke eis niet zal en ook niet kan worden ingewilligd, omdat dan alle arbeiders ongeacht hun prestatie een loon van ƒ 17.50 per week zouden verdienen.

't Zou ook een sóhande zijn, als in een land, waar de bevolking, zoals net Volksblad schreef, voor 97 pet. democratisch is, arbeiders na een volle week

van hard werken met een dergelijk hoog loon thuis zouden komen, een bedrag, dat ongeveer een vierde bedraagt van datgene, wat de heren leiders zelf wekelijks verdienen.

Ook over de inmenging van de vrouwen, die in dit conflict een rol van betekenis hebben gespeeld, daar zij het voor een gedeelte zijn geweest, die hunne mannen hebben aangespoord om niet langer aan het werk te blijven voor een dergelijk loon, is het Volksblad niet bijster te spreken, en men laat het zo voorkomen alsof, wanneer zij er niet geweest waren, de mannen rustig aan het werk gebleven zouden zijn. Men schrijft zelfs, dat verscheidene mannen hun vrouwen deze inmenging zouden hebben verweten. Wanneer dit werkelijk het geval zou zijn, dan kunnen wij niets anders doen dan minachtend onze schouders ophalen voor dergelijke laffe elementen, die dit hun vrouwen kwalijk zouden nemen. Het zogenaamde arbeidersblad neemt het niet zo nauw met de waarheid en het deinst er niet voor terug om met de smerigste leugens de bevolking van Groningen aangaande de toestanden, die er in de werkverschaffing heersen, geheel onjuist voor te lichten. Wij vragen ons dan ook alle dagen af, hoe het mogelijk is, dat de arbeiders nog steeds achter deze leiders aan blijven lopen, ondanks de bittere ervaring, die ze er herhaaldelijk mee opdoen. Corr.

DEN HAAG

MalÊebaan-propaganda. Welke sprekers zijn bereid om, tegen vergoeding van reiskosten, een spreekbeurt te vervullen op een openluchtmeeting in de Maliebaan? Iedere tweede helft van de maand beschikken wij over een Zondagmiddag (van half vieir tot vijf uur). Opgaven aan Vrije Soc. Ver. Den Haag: J. C. Hoogduin, Vinkensteynstraat 10211.

Langs deze weg tracht de Vrij Socialistische Liedertafel Libertas tot uitbouw te komen van haar arbeidsveld. Haar bibliotheek bevat tal van composities van hoge culturele en kunstzinnige waarde, welke zij noodwendig moet laten rusten door een te kleine bezetting. Zij meent dan ook het recht te hebben een dringend beroep te doen, op diegenen in de haagse libertaire beweging, die over een stem beschikken, deel te nemen aan dit stuk propagandawerk. Een groot en sterk koor is een niet te onderschatten propagandamiddel in de verbreiding van onze ideeën, wat Libertas tijdens haar 4-jarig bestaan ruimschoots heeft bewezen. Secr.: Pasteurstraat 126.

LAREN

GSV. Na een door kam. Jacques Rees uitgesproken inleiding werd hier ter plaatse een Gemengde Syndicalistische Vereniging, afd. Het Gooi, opgericht met aanvankelijk 9 leden. Besloten werd de colportage met onze lectuur flink ter haAd te nemen. Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door mevr. Cor Schnitzler, Zijtak 38, Laren.

FIS. NEDERLAND

Kameraden. Wanneer ieder zijn plicht als socialist zou vervullen, wij hadden gemakkelijker werken en onze vervolgde en gevluchte makkers, welke op de solidariteit zijn aangewezen, waren er mede gebaat. Wanneer allen een regelmatige bijdrage storten op onze postrekening en werken met het steunmateriaal van het FIS., dan behoeven wij ons geen zorgen te maken, wanneer een geestverwant bij het FIS. aanklopt om steun. Want, weet ge wat het zeggen wil een eerlijk kameraad te moeten afwijzen? Ge moet u zulks eens even indenken en wij zijn er van overtuigd, dat u een werker zult worden voor het FIS., waar de gelegenheid zich ook maar voordoet.

Kameraden, wij hebben geld, véél geld nodig. Solidariteit goed, doch de daad nu! Stort omgaande een bijdrage op postrekening 205330 van G. Haan, Eelderwolde 33, Groningen.

Verantwoording tot 12 Juni 1937. — Vriendengroep Groningen ƒ 10.—; Synd. vrouwenorg. A'dam ƒ 2.60; B. J. M. te R'dam ƒ 3.—; Uit de kas bouwv. W'veer ƒ 5.—; Afd. Zaanstreek ƒ 10.80; Afd. R'dam ƒ 14.—; Afd. Den Haag ƒ 40.37. Totaal ƒ 85.77. G. HAAN.

DIENSTWEIGERAARS

Te Veenhuizen Rijkswerkinrichting:

Jan Raspe uit Hoogezand, ontslag 1 Juli.

Henk Vroom uit Rotterdam, ontslag 3 Augustus. Jan Dekker uit Amsterdam, ontslag 30 September.

Kryn Hamelink uit Amsterdam, ontslag 30 September. Marinus Leeuwerink uit Enschede, ontslag 30 September. Casper Speksnijder uit Rotterdam, ontslag 2 October.

Jeen Hielkema uit Oosterwolde, ontslag 17 Januari.

Jan de Jong uit Wyntjetjerp, ontslag 18 Maart.

Gerbrand Stam uit Valthermond, ontslag 18 Maart. Wim Laman uit IJmuiden, ontslag 27 Maart.

Laurens van Woezik uit Rotterdam, ontslag 27 Maart. Jacob Meulenkamp uit Finsterwolde, ontslag

In Harderwijk Oranje Nassaukazerne:

Henny Overbeek uit Amsterdam.

In Den Haag, Huis van Bewaring:

Jelle de Vries uit IJmuiden. Hij heeft 15 maanden gekregen

en is in hoger beroep gegaan.

Aan Ouders en vrienden der dienstweigeraars wordt verzocht alle berichten, zo mogelijk per adresveranderingskaart, zo spoedig mogelijk te zenden aan: S. van Mierlo, Beetsstraat 276, Den Haag, Giro 141144.

Steunt het Cantinefonds voor de Dienstweigeraars.

Syndicalistisch Arbeids-Secretariaat - A'dam

Kantoor: Commelinstraat 81 — Telefoon 50524

EXCURSIE

0(3 DONDERDAG 24 JUN! a.s. des middags om 2 uur vindt er een grote excursie plaats naar het Hoogovenbedrijf te IJmuiden.

Samenkomst van de deelnemers bij het F.D.N. monument, Nassaupiein.

De fietsers vertrekken 's morgens om 11 uur. Noteert deze datum.

De Ontwikkelings-Commissie