de man laf vraagt of zjj het werkelijk hebben verdiend, dan is hun antwoord, neen, dat hebben wij aan de opzichters te danken.

De tactiek van gunsten en gaven, verdeel en heersch, ook in de werkverschaffing? Wij wisten het, echter vuil is het, dat een arbeidersbeweging daarvan gébruik maakt om een staking tegen te werken.

De staking, het verzet der minst-bedeelden in geeindigd. Voor hoelang is vooruit niet te zeggen, echter voor ons staat vast, dat deze strijd binnenkort weer los zal breken. Hopen wij dat het slagen dan beter is en laten wij vertrouwen, dat ook onze beweging zich dan bij dit verzet zal aansluiten, tenmiste onze ideën onder deze arbeiders zal brengen.

B.M.

Zie de mensch.

Het fanatisme leent zich van alle levens hartstochten het best voor organisatie, want alle fanatici beloeren elkander onder de golven van een gemeenschappelijk loflied. Georganiseerd fanatisme is het machtigste in de wereld, misschien nog machtiger dan georganiseerde belangenzucht.

* * *

De roep om' Musolini, die in alle spelonken van onze samenleving weerklinkt, is de roep om ons zelf. De innigste hunkering in de gemeenschapsdagen, is het terugverlangen naar de vervluchtigde persoonlijkheid, vandaar dat deze tijden vol jzijn van geurulantisme, dat is: van den dorst der onmachtigen naar de individua¬

liteit.

# * *

Want het zonderlinge aan den zondering is niet, dat hij de menschen, maar, dat het leven hem verbaast. De wereld, waarin wij allen verkeeren met een geroutineerde gemakkelijkheid is hem een voortdurende verwondering ,want hij vertoeft in den duurzamen waan, dat alles beteekenis heeft.

♦ ♦ *

Sedert in onze moderne maatschappij, die bijna geen persoonlijkheden tot heerschen bij machte te voorschijn brengt, de ambitie is vervallen en versukkeld tot kleine ijdelheid, heet zich de eerzucht van iederen iets dieper levenden mensch geworpen op het martelaarschap. — Nu er geen Napoleons meer oprijzen, gaan onze gevangenen zich met Groenendaals, omdat een wijze voorzienigheid het menschenhart niet zonder heldenvereering laten wil en een hongerstaking gemakkelijker te verwezenlijken is dan de stichting van een wereldrijk.

* * *

Dit is het onderscheid tusschen den grooten staatsman en den kleinen politicus, — dat de eerste werkelijk gelooven gaat in wat hij voorwendt, dat hij het belang weet te styleeren tot de schoone verbeelding eener overtuiging, waardoor hij de elementaire volksbegeerten kan vervormen tot zijn persoonlijke creatie, dat hij kan leiden door dat hij duidelijker dan iemand verontwaardigingen kan formuleeren'met'de toovermacht zijner verbeelding, terwijl de kleine politicus moet balanceeren op gangbare meeningen en uitspraken, van welker bedoeling niemotiH v? rh rfkpnsrhan {reeft. H. K.

gengehouden. Onze Bulgaarsche kameraden gebruiken de weinig politieke vrijheden die zij hebben, om onze beweging welke de achter ons liggende jaren door de Regeering werd onderdrukt, weer op te bouwen. Wij hopen op het welslagen daarvan, evenals in Italië waar de revolutie nog steeds in de scherpste vorm woed. Alle revolutionnairen zijn eigenlijk reeds vernietigd, echter nog steeds vinden arrestaties en veroordeelingen plaats Alleen onze oude kameraden zijn onze ideën trouw gjebleven, terwijl uit de jeugd nieuwe strijders voor onze vrijheidslievende ideën naar voren komen. Dit stemt verheugd, vooral naar wij weten, dat er den laatsten tijd weer een groot aantal kameraden zijn gevangen genomen en werden verbannen en geeft hoop en vertrouwen in de toekomst, die ons zeker een vrijheidslievende Italië zal brengen.

Ook in Zweden is de reactie aan de winnende hand. Volgens de laatste ontv.,.ii;»KTon hliiH- rlat Hp Fascistische be-

pers, steunt hierbij de Kegeering. ie Bavanowicze werden 27 Nov. 1.1. zeven arbeiders gedood, omdat zij verdacht wer den van spionage voor Sovjet Rusland, te Galizië werd een Ockraniër ter dood veroordeeld, terwijl honderden kameraden zijn gearresteerd en op hun veroordeeling wachten.

Trots dit alles tracht de Poolsche Anarchistische Federatie, die de beginselen der I.A.A. onderschrijft, de Anarcho-Syndicalistische ideeën ingang te doen vinden bij de arbeiders, door middel van manifesten en in hun orgaan de „Walka". Pogingen worden gedaan om revolutionnaire vakbonden op te richten, om de arbeiders naar de weg der directe actie en revolutionnaire klassenstrijd te voeren. En wat meer zegt, deze propaganda tegen standrecht en dictatuur in, vind hij de vooruitstrevende Poolsche arbeiders wel ingang, en ziet ons een Anarcho-Syndicalistische Vakbeweging ook daar geboren worden.

B.M.

Noodkreet!

Voor een noodkreet betreffende het Cantinefonds voor de dienstweigeraars vragen wij een klein plaatsje.

Niet allereerst om geld in dit geval, maar om hulp tot het verkrijgen van de juiste gegevens, om het cantinegeld goed te kunnen te distribueeren.

Sinds er enkele dienstweigeraars naar Veenhuizen zijn getransporteerd en anderen In diverse plaatsen in voorarrest' worden gehouden (wie weet voor hoe lang?) mist de penningmeester van het fonds met deze jongens het noodige contact. Hierdoor is hij onmogelijk in staat, allen van cantinegeld te voordien, of zelfs maar te vernemen of zulks noodig is.

Terwijl er nu reeds jaren een fonds bestaat en er ook reeds heel veel goede hulp is verstrekt, is het nu al voorgekomen, dat dienstweigeraars, zoolang hun juiste adres onbekend was, wekenlang van alles verstoken zijn geweest.

Dat moet anders! Daartoe allen op post!

Zoodra een nieuw geval van dienstweigering bekend wordt, of u een adresverandering verneemt, verzoeken wij dringend, direct den penningmeester daarmede in kennis te stellen.

Zijn adres is: S. v. Mierlo, Pasteurstraat 194, Den Haag.

Noteer dit adres en handel altijd met spoed. Ook de adressen van ouders of naaste verwanten kunnen van groot bellang zijn voor de 'juiste maatregelen en ter controleering of deze wel doeltreffend zijn geweest.

Voor den raad van toezicht:

J. Hooijberg, Secr.

P.S. Voor meer bekendheid van de dienstweigering en de steunbeweging komt ook een manifest. Bedoeld wordt verspreiding huis aan huis en daartoe gratis ter beschikking. Wie wil werken, geve dit direct even op, met vermelding van geschikt te plaatsen aantal.

De aanvragen moeten binnen stroomen. Toont nu eens uw ernst en goeden wil, opdat wij spoedig de oplage kunnen bepalen en tot afdrukken overgaan.

Laat mij na een tijd van rust die ge- I lukkig weer is opgeheven, beginnen met j de mededeeling, dat in Duitschland de reactie steeds scherper optreedt, de ééne noodverordening tot behoud der huidige heerschers kliek, in dat eens door Sociaal Democraten geregeerde land, op de andere volgt, en dat als gevolg daarvan onze Duitsche Syndicalistische beweging een gevoelige klap heeft gekregen. Zoowel het orgaan der Syndicalistische Bouwvakarbeiders, als „De Syndicalist" het weekblad van onze Duitsche Landelijke Centrale, zijn voor den tijd van drie maanden verboden, omdat er artikelen in voorkwamen die in strijd werden geacht, met de orde en goede zeden in dat Duitschland, waar het juist de heerschers zijn die een ordelijke en zedelijke samenleving in den weg staan, 't Zal midden Maart worden, voor dit verbod is opgeheven, zoodat zoolang de schriftelijke propaganda voor onze beweging in Duitschland tot stilzwijgen is gedwongen en de andere richtingen zonder dat zij onze schriftelijke critiek behoeven te vreezen, wij spel hebben. Tenminste wanneer onze Duitsche kameraden geen middelen hebben gevonden om onze lectuur in 't geheim onder de massarte brengen.

Echter nli-et alleen in Duitschland, reactie speelt momenteel over de geheele wereld de hoogste troefkaarten uit. Zelfs in Spanje waar voor kort onze beweging nog de toon aangaf, doch waardoor het verraad der Sociaal Democratische kopstukken de regeering de teugels weer istrak in handen heeft gekregen, en in 't bijzonder onze geestverwanten uit de Syndicalistische vakbeweging en de Anarchistische Federatie, daarvan hebben te lijden. En wel zoo erg, dat wanneer het hem niet gelukt de massa wakker te roepen en tegen de huidige regeering (in verzet te brengen, zij wel eens heelemaal ifaar de achtergrond teruggedrongen konden worden.

Het tegenovergestelde van Spanje gebeurd heden in Bulgarijë. Vandaar schrijft een kameraad, ons Anarcho-Syndicalistisch tijdschrift „Rabotnik", het welk vroe ger eens in de maand verscheen, verschijnt nu wekelijksch in een oplage van 3000 exemplaren, die allen verkocht worden, zoodat het blad zonder bijzondere steun kan bestaan. Er zijn reeds eenige vakbonden op Syndicalistische grondslog gevormd en er wordt opgerekend, dat binnenkort een Landelijke Centrale zal worden opgericht. De Anarcho-Syndicalistische landarbeiders federatie „Wlassowden" groeit vlug in ledental en staat onder invloed der zuivere Anarchisten. De landbouwpartij, die door drie ministers in het kabinet vertegenwoordigd is, ziet in de door de Anarchisten beinvloede „Wlassowden" een groot gevaar, zoodat het niet denkbeeldig is, dat de Regeering daartegen scherpe maatregelen zal nemen.

De economische crisis laat zich ook in dit land steeds meer voelen, waardoor de uitbouw onzer beweging wordt te¬

gengehouden. Onze Bulgaarsche kameraden gebruiken de weinig politieke vrijheden die zij hebben, om onze beweging welke de achter ons liggende jaren door de Regeering werd onderdrukt, weer op te bouwen. Wij hopen op het welslagen daarvan, evenals in Italië waar de revolutie nog steeds in de scherpste vorm woed. Alle revolutionnairen zijn eigenlijk reeds vernietigd, echter nog steeds vinden arrestaties en veroordeelingen plaats Alleen onze oude kameraden zijn onze ideën trouw igjebleven, terwijl uit de jeugd nieuwe strijders voor onze vrijheidslievende ideën naar voren komen. Dit stemt verheugd, vooral naar wij weten, dat er den laatsten tijd weer een groot aantal kameraden zijn gevangen genomen en werden verbannen en geeft hoop en vertrouwen in de toekomst, die ons zeker een vrijheidslievende Italië zal brengen.

Ook in Zweden is de reactie aan de winnende hand. Volgens de laatste onthullingen blijkt dat de Fascistische beweging daar een putsch voorbereid had. Hun doel was om op een juist oogenblik de macht te grijpen, de arbeiders beweging neer te slaan en alle actieve elementen uit de arbeidersbeweging te arresteeren. De fascistische beweging is in alle groote steden van het land te vinden. Kopstukken zijn officieren en leiders der landstormbeweging, die voldoende bewapent zijn evenals hun ondergeschikten.

Dat deze putsch niet gelukte kwam door een te vroegtijdige ontdekking, met als gevolg dat enkele leiders het land zullen worden uitgezet. Dat hiermede de fascistische kiem niet is vernietigd spreekt ^anzelf, daarvoor is noodig een vastberaden arbeidersklasse, die tegen de cadaver dicipline der fascistische partij haar vrijheidslievende idealen steld en er met volle energie voor strijd.

Want gebeurd dit niet, dan vergaat het ons zooals in Polen, waar, omdat onbekenden de regeeringsagent Hotovko doodschoten, voor het geheele land het standgerecht is afgekondigd, en om elk verzet tegen de gevolgen der economische crisis direct tegen te kunnen gaan, de staat van beleg voor het geheele lang is afgekondigd. Ieder die aan straat demonstraties deelneemt en daardoor de openbare orde verstoord, wordt tot de doodstraf veroordeeld. Ook worden zij ter dood veroordeeld die aan stakingen deelnemen, sabotage plegen en onderkruipers het werken beletten. Het standgerecht is uitsluitend tegen de arbeiders en de arbeidersbeweging gericht. Echter trots d eze scherpe, brute en onmenschelijke maatregelen heerscht er in het geheele land een opstandige geest. In de landbouwstreken vinden meerdere malen opstanden tegen de groot-grondbezitters plaats, terwijl te Tomaszow de arbeiders eener kunstzijde fabriek een demonstratie hielden. Het gevolg was een vuurgevecht waarbij één arbeider gedood werd, terwijl vier bekende vakvereenigings mannen werden gearresteerd en ter dood veroordeeld zijn. De burgerlijke

pers, steunt hierbij de Regeering. Te Bavanowicze werden 27 Nov. 1.1. zeven arbeiders gedood, omdat zij verdacht wer den van spionage voor Sovjet Rusland, te Galizië werd een Ockraniër ter dood veroordeeld, terwijl honderden kameraden zijn gearresteerd en op hun veroordeeling wachten.

Trots dit alles tracht de Poolsche Anarchistische Federatie, die de beginselen der I.A.A. onderschrijft, de Anarcho-Syndicalistische ideeën ingang te doen vinden bij de arbeiders, door middel van manifesten en in hun orgaan de „Walka". Pogingen worden gedaan om revolutionnaire vakbonden op te richten, om de arbeiders naar de weg der directe actie en revolutionnaire klassenstrijd te voeren. En wat meer zegt, deze propaganda tegen standrecht en dictatuur in, vind hij de vooruitstrevende Poolsche arbeiders wel ingang, en ziet ons een Anarcho-Syndicalistische Vakbeweging ook daar ge-

Hoe lang nog?

Meerdere malen kan men in „Het Volk" lezen, over Syndicalisten Anarchisten, Communisten en Fascisten en andere parlementaire en anti-parlementaire groepen. Voor de verschillende stroomingen wordt aardig relcening gehouden, alleen twee stroomingen zijn er, waar men altijd mee sukkelt. Het zijn vooral twee uiterste die tegen over elkander staan, maar waarvan de medewerkers van „Het Volk" deze twee over één kam willen scheren. Betreffende het uit elkander houden der verschillende stroomingen, in ons hedendaagsche bestel, zou ik de redactie en hare medewerkers willen vragen, weten zij niet de verschillende stroomingen uit elkander te houden? Weten zij het ontstaan er van? Weten zij wat Autoritair Socialist en wat Libertair Socialist is? Kan men er een definitie van geven?

Dit zijn maar vragen, en toch zijn zij op hun plaats.! Ik zelf zou kunnen antwoorden op de vragen en wel bevestigend. Want ik ben overtuigd, dat S. de Wolff wel degelijk de stroomingen uit elkander weet te houden. En toch wat moet ik er nu weer van denken, wat S. de Wolff in een Cursusvergadering voor afdeeling 5 en 6 besprak.

Hij sprak deze keer over Anarchisme— Syndicalisme Boljewisme en Dictatuur.

Over het al of niet deelnemen aan den Staat zou ik gaarne dieper op in willen gaan, misschien krijg ik later nog wel eens (de gelegenheid. Maar waar het nu omgaat, is wel de hoofdfactor, ji.1.: De Wolff schrijft dan: Het Syndicalisme, dat theoretisch het zelfde standpunt van de „ontkenning" van den Staat inneemt, heeft in de loop der jaren practisch zijn standpunt opgegeven, in gemeenteraden en andere vertegenwoordigende lichamen treft men Syndicalisten

laan. En fdit nu is een absoluti onjuistheid.

Weet S. de Wolff dan niet de afscheiding die heeft plaats gehad in het N.A.S. juist omdat de NAS-kopstukken deel wilde nemen aan het parlement? Daarom heeft een groote groep menschen die op het anti-parlementaire standpunt stonden en bleven staan, zich afgescheiden van het N.A.S. En deze overblijvende menschen die d e traditie van wijlen F.D. Nieuwenhuis hoog wilde houden, hebben zich ongelost in het (N) Nederlandische (S) Syndicalistische (V) Vakverbond dat altijd'op het anti-parlementaire standpunt is'blijven staan. Daarom is het toch begrijpelijk, dat er niemand zitting heeft in parlementaire lichamen, aangewezen door het N.S.V.?

In „Het Volk" van Donderdag, schrijft men weer over de Syndicalisten uit het N.A.S. En dit nu Geachte Redactie is voor een groot blad als „Het Volk" niet „fair" om haar lezers op zoo'n dwaal spoor te brengen, het is op zoo'n manier onjuiste voorlichting.

Ik h eb daar al eerder een ingezonden istuk over gestuurd, maar het werd niet geplaatst. Willen wij op een hoogen peil

komen, en zoo verder te werken om *e komen tot een socialistisch Gemeenschap tot heil voor het geheele proletariaat, is het plicht, elkander onomwonden " waarheid te durven zeggen. Ik hoop* Idat ik nu eens een duidelijk antwoord °P mijn vragen zal ontvangen en teeken me dank voor Tde beschikbaargestelde ruim^' Uw abonné, Jac.'Post/Aldebazanstraat 5, A'dam

Kameraad Post had nog het geloof' dat zijn artikel door „Het Volk" zou Wöf' den opgenomen, omdat hij abonné lS' Hij kreeg echter dit briefje:

„Bij deze bericht ik U, dat de Kornm'5' sie voor Geschillen alleen beslissing^ neemt inzake ingezonden1 stukken leden' -der Sf.D.A.P.

Ik zend 'U hierbij' Uw schrijven *e' rug."

Achtend, w.g. Hoogland

Nog al wiedes zouden wij zeggel1'

Red.—v. d.

Revolutionnairen leest!

Het Syndicalistisch Jaarboekje van het N. S. V. Prijs 20^

„Rationalisatie en den '6-urigen arbeidsdag" Muller Lehning Prijs 10 c(

„Syndicalisten houdt Stand" Rudolf Rocker Prijs 5c

„Grondslagen" Anarcho-Syndicalistisch Tijdschrift, Uitgave van het N. S. V.

verschijnt 1 Januari 1932. Abonnementsprijs per jaar Prijs f 2-5

Abonnement voor leden N. S. V. per jaar Prijs f 1^ 4

Ieder Syndicalist moet het bovenstaande in huis hebben en bestudeeren, wil hij st staan bij de verdediging van zijn beginsel. .

Ieder tegenstander moet het bovenstaande lezen, wil hij (zij) eenig begrip krijgen v wat het Syndicalisme wil.

Bestelt bij het Brochurendepot: H. Kulderonderdtallen korting.

Organisaties enz. bij hij, Hoofddorpweg 21 — Amsterdam. I

Uit de Bouwbedrijven.

AMSTERDAM.

Adresverandering.

Het Secretariaat der Landelijke Syndicalistische Federatie van Bouwvakarbeiders is verplaatst naar:

Formosastraat 17, huis (Oost).

Belanghebbenden gelieve hiervan notitie te nemen.

Een openbare verg. en Ammettas VI.

Z, M. de onderkruiper.

Er is beroering in Deventer.

Textielarbeiders staken en er heerscht een drukte van belang.

Aller wege begeven de stakers zich op straat en met aandacht worden de handelingen der nog werkende onderkruipers gadegeslagen.

De naam van onderkruiper is niet zeer vleiend, men moet toch, door welke omstandigheden dan ook, onwaardig zijn een dergelijk beroep uit te oefenen. Iedere organisatie tracht dergelijke individuen aan den schandpaal te stellen en hun gedrag als arbeiders vijandelijk te brandmerken. Het beleggen en houden van vergaderingen is aan de orde van den dag en steeds wordt gepeild naar den graadmeter der officieelen draagkracht, die de arbeidersbeweging op de Textielbaronnen kan uitoefenen.

Het NAS., dat blijkbaar geen invloed op de massa heeft, tracht met al hun ten dienste staande middelen de arbeiders voor hun actie warm te maken en te winnen.

De Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland, hebben hun vertegenwoordigers, bij monde van Roodveld en Stricker, naar het strijdfront gezonden, welke moeten trachten de Bouwvakarbeiders tot meer organisatie aan te sporen.

De vorige week spraken deze heeren in een openbare vergadering in Deventer en Stricker behandelde de staking bij NV. Ammittas VI te Amsterdam.

De Syndicalisten moesten het danig ontgelden. Een scheldcampagne volgde, de moderne en syndicalisten hebben als onderkruipers gefingeerd.

Eenige syndicalisten vroegen aan Stricker elke insuniatie en verdachtmaking achterwege te laten, vroegen kleur te bekennen en de namen der syndicalisten kenbaar te maken. Door deze vraag in het nauw gedreven, trachtte hij er aan te ontkomen, waarna ten slotte Daniels werd genoemd.

Deze man, Secretaris van de Landelijke Syndicalistische Federatie van Bouwvakarbeiders, heeft zich geleend de strijd bij Ammittas te breken.

O, bittere ironie. Tot zulke uitvluchten moet Stricker zich wenden, wil hij zijn opsnijerij gestand doen zijn.

Stricker heeft zich verlaagd tot het laagste individu in de maatschappij, door een dergelijk praatje de wereld in te

zenden. , e]

Is het je ontgaan, dat hij als officf proclameeren der staking in Harmon^i Daniëls werd gevraagd zitting te neme in het Stakerscomité? Deze strijd, _<* acht weken heeft geduurd en Dani^ beeft gedaan, alles wat redelijkerwij2 van hem verlangd kon worden. .

si het je ontgaan, dat hij als officie^ vertegenwoordiger zijner organisatie 1 de Commissie van vijf organisaties ha zitting genomen? Deze Commissie doO het personeel benoemd, behandelde ev^*1 tueele grieven en spontane gebeurten1^' sen met den patroon. Is het je ontga» dat Daniëls in elke bespreking met a patroon, tegenwoordig was en een a beiders standpunt verdedigde? Ik door kunnen gaan je nog meerderen vr gen te stellen, maar genoeg hierover. ^ Je mo^st je schamen kerel! (1) Je VÊj trouwen is bij ons gedaald, beneden _ Wij weten nu wat we aan je hebhe_ en zullen ons verplicht gevoelen bij tueele acties, je te schuwen, gezien J onbetrouwbaarheid als organisatie ve tegenwoordiger. ^

Weest ;nu eerlijk (2) — slechts één keer erken, dat je als een kat in nood ra sprongen hebt moeten maken. co(('

(!) Stricker zich schamen!!?? (2) Uitgesloten!

Red. — v. d.

ENSCHEDE.

In orde.

Hiermede verklaart de Controle-Co1^ missie, de kas en boeken van den p® ningmeester van de Syndicalistische F deratie van Bouwvakarbeiders, afdeel' . Enschedé, DSV., over het laaste kwarta 1931-, nagezien en in orde hebben vonden.

De Co n t ro le-Comrn is£' J. Dragt.

A. H. W. Stender.

Uit de Metaal-Nijverheid-

AMSTERDAM.

Wij komen de kern leden vragen ^

of zij hunne aandacht willen schend f aan onze stakers. Niet honderden, 111 { duizenden guldens hebben wij reeds onze kas, naast het geld van de lijs in 1931 uitgekeerd. te

Stoort U niet aan praatjes van ö of geene malle brasem, die wat k' rijtjes neer pent! ^

Mannen komt nog deze week een st1 ^ lijst halen: Commelinstraat 81 en *'e r daarmede onder onze leden en sytf1" thiseerenden.

Doet het nu. .

Verdachtmakingen en kletspraat}®.^ zijn het die men uit het vijande»')^, kamp van de Januskoppen over ons telt. Het is niet waar, dat een oï nj ^ dere bestuurders, zelfs geen lid