28STE jaargang ZATERDAG 28 MEI 1921 No 22

De metaalDeoierfcer Olwkblad m M Jflacieenett mderlatJdKken mefaalbcwrkmbdnd.

“ [v Arbeiders aller Landen Vsreenfgt U.

REDACTEUR: G. VAN DER HOUVEN Adres van Redactie on Administratie: Hemonylaan 24, Amsterdam —— Telefoon Z 6175 ——»—

i ~~ i- Kennis ts macntj Eenheid kracht', -I f-

ABONNEMENT ï; Bij vooruitbetaling per Jaar. . , f 1.50 Voor Buitenland verhoogd me fportf Losse nummers ,wrr. -zr*2.-. – . , 0.03

Stukken van algemeenen aard me eten uitorlfjk Maandags, Bondsnieuwi en Advortentiön Wocnsiagsmorgen't zfjn ingfikomti.

AD VERTENTIEN: Gewone advartentisn . , per regel f 0.30 Aanvragen voor personeel . • f» » • 0.20 Afdeelingsadvertentifin . . * • • , » , 0.20

OPLAA6 53.000 Officiëele Mededeelingen. Deze week wordt het contributiezegel op de 22ö week in het Bondsboekje geplakt Tegen de reactie Alle arbeiders inactief Do letaalbond en do Reactie, Het spel gast beginnen. Juist vóór het afdrukken van ons blad waren we nog in staat het volgende bericht op te nemen. Volgende week komen we er op terug. Op de 25 dezer te ’s-Gravenhage gehouden jaarlijkschc aljrcmeene ledenvergadering van den Metaalbond werd door de zeer talrijk opgekomen leden met algemeene stemmen besloten de minima gemiddelde uurinkomencijfers der thans geldende landelijke regeling voer de meerderjarigen met 10 pCt. en voor de minderjarige werklieden met 20 pCt. te verlagen. Dat wil zeggen, dat hierdoor aan firma’s, wier bedrijf zulks noodzakelijk maakt, de gelegenheid wordt geboden tot verlaging over te gaan, daar men algemeen van meening was, dat de vooruitzichten voor de metaalnijverheid van dien aard zijn, dat de mogelijkheid van loonsverlaging moet worden toegestaan. Wij laten niet los, wat wij na Jarenlangen strijd hebben veroverd. 5 JUNI iconen wij onze kracht! Oppoep aan de deelnemers aan de demonstratie op 5 Juni te Amsterdam. Het hoofdbestuur ontving een voorstel uit één onzer afdeelingen, om op 5 Juni, den dag van de groote landelijke demonstratie tegen de reactie, alle aan deze betooging deelnemende bondgenooten op een bepaald uur bijeen te roepen voor ons bondsgebouw inde Hemonylaan, om dan gezamenlijk op te trekken naar het IJsclubterrein. Hef hoofdbestuur besloot op dit voorstel in te gaan en het roept derhalve alle deelnemers, leden van onzen bond, afgevaardigden van onze afdeelingen met hun vlag- ] gen en banieren op, uiterlijk 12 uur voor t ons bondsgebouw aanwezig te zijn. Wij 1 trekken dan in optocht naar het Ijsclub- s terrein. Dit is nu eens een mooie gelegenheid | voor al onze leden, welke dien dag in : Amsterdam zijn, om gezamenlijk vanaf ons j bondsgebouw te demonstreeren. , De Amsterdamsche léden kunnen allen i

aanwezig zijn en vaneen groot aantal verderafliggende afdeelingen eveneens vele honderdtallen. Wij kunnen dan als metaalbewerkers vanaf ons gebouw tot aan het meetingterrein een stoet op. zichzelf vonnen. Er komt nog iets bij: inden kring San onze afdeeling Amsterdam wordt ijverig gewerkt om nog vóór 5 Juni een muziekkorps te vormen. Meerdere leden dezer afdeeling bezitten en bespelen reeds een instrument en door eenige onzer leden wordt hard gewerkt om de zaak voor elkander te brengen. Als dit plan lukt, zullen we dus met eigen muziek optrekken. Al onze leden en afgevaardigden zorgen daarom, dat ze uiterlijk 12 uur met hun vaandels en vlaggen inde Hemonylaan aanwezig zijn, Dc Hemonylaan, dit ter toelichting voor hen, die in Amsterdam onbekend zijn, is gelegen kort bij het Paleis voor Volksvlijt. ledere politie-agent zal, desgewenscht, den weg wijzen. Vanaf het Centraal Station bereikt men de Hemonylaan per tram met lijn 9. Vanaf het station Weesperpoort loont het de moeite niet om te trammen; men is er dan zeer dicht bij,, Leden, afgevaardigden, 'doet allen uw plicht, geeft gehoor aan onzen oproep en zorgt om ia uur aanwezig te zijn. Amsterdammers vooral op uw post; jullie hebt geen reiskosten te maken en geen reis, gij vooral kunt in massa aanwezig zijn ! SCHRIELHEID wordt betracht tegenover de Werhlooze uitgetrokkenen en MILLIOENEN zijn beschikbaar voor het militairisnte. Demonstreert 5 JUNI VOOR goede werkioozen adersteuning én TEGEN het militairisme. De ontevredenheid, De ontevredenheid onder de arbeidersklasse is en niet het minst inde laatste jaren zeer toegenomen. Voorname!'jk vindt dit z’n oorzaak inde maatschappelijke gebeurtenissen van de jaren, die thans sedert het uitbreken van den oorlog zijn voorbijgegaan. Daarnaast heeft het werk van de arbeidersbeweging die stemming van ontevredenheid met de maatschappelijke verhouding aangewakkerd. Het is niet alleen ■ de op klassenstrijd-etand pimt-staande vak- ■ beweging, die aan het verwekken van die ; stemming beeft gewerkt. ; De religieuze vakbeweging moge al hinken op twee gedachten, zoowel bezitter als • niet-bezitter trachten ter wille te zijn, haar ~ propaganda voor versterking harer organisatie, heeft zij steeds moeten stellen in bet ; teeken van ontevredenheid met bet be- g staande. ( Voornamelijk de Christelijke vakbewe- 1 ging (tot op zekere hoogte ook de Room- 1 sche), heeft zich daarmede ineen moeilijk 1 parket geplaatst gezien. De ontevreden ( geesten oproepen is nu eenmaal, en vooral 1 voor een beweging, die het „van God gege- :

ven gezag moet erkennen”, een gevaarlijke onderneming. Voegt daarbij het niet te ontkennen feit, dat do Christelijke arbeiders steeds zijn opgevoed ineen sfeer van tevredenheid 'en 'berusting en men zal moeten erkennen, dat voornamelijk deze 'beweging met haar ontevredenheids prediking min of meer het paard van Trojé heeft binnengehaald. En ontevredenheid gezaaid is er, zoowel door Protestantsoh-Chiristelijfeen als Roomschen. Zij hebben dit gedaan, vooxtgezweept en opgedrewen door ons; we zijn overtuigd., dat ze ’t zonder onzen invloed zouden nagelaten hebben. Vooral inde oorlogsjaren hebben de religieuze propagandisten naast ons, krachtig meegeholpen den geest van ontevredenheid op te roepen. Ze hebben er later wel eens last van ondervonden, de geesten moeten bezweren, die zij zelf mede hadden opgewekt. Het is het verwekken van deze ontevredenheid, die een man als baron van Wijnbergen 'heeft doen spreken over demagogie bij of in liet corps bezoldigden van de Roomsche vakbeweging. En in zeker opzicht heeft de man gelijk, menschen die naar de eene zijde ontevredenheid, opwekken en naar de andere zijde zwammen over „de solidariteit der standen”, bezondigen z.ich lichtelijk aan demagesgie. Daar komt men nu eenmaal toe bij het willen dienen van meer dan één heer. Zou men sou werkelijk denken, dat de heer Van Wijnbergen geen ernstige reden had om op de vergadering voor de Bredasche Roomsche werkgevers te spreken als volgt: „Wij moeten naast de werknemers ook vertrouwen gaan stellen inde werkgevers en de anderen, die niet hun standgenooten zijn. Zij vergeten niets, wat er voor hen gedaan werd en woedt. En maar al te zeer worden hun belangen behartigd dbor de 'vrijgestelden en niet door maatschappelijk ontwikkelden. Er zijn natuurlijk vele goede personen onder die vrijgestelden, maar daarmede is het stelsel niet goed gepraat. Onze vrijgestelden geven al te zeer blijk „Het Volk” en „De Tribune” te lezen om de stellingen, daarin verkondigd aan te vallen, ofschoon zij zelf schrijvende vervallen in der zelfden toon, natuurlijk onbewust. i Erger vijand van de democratie is de demagogie. De demagogen, die tot het volk gaan om zoogenaamd zijn belangen te (henen, 1 dienen slechts hun eigen belang, dat mede ] bestaat ineen uitbundig applaus.” Hier wordt een deel van de Roomsche vrijgestelden, dooreen geloofsgenoot nog wel, voor demagogen uitgemaakt. Zij gaan j tot de arbeiders om applaus te winnen, zoo luidt het hier. j Uit dit alles blijkt, dat de tweeslachtig- 1 headheid van de Roomsche vakbeweging ook 1 gevoeld wordt door kopstukken als baron v. Wijnbergen er één is. Het meeningsverschil tusschen den baron en de Roomsche vrijgestelden, zit alleen hierin, dat de eerste zon- ( der meer zou willen, dat de Roomsche vakbeweging zich in dienst zou stellen van de j werkgevers en andere machthebbers, iets, waartoe de Roomische vakbeweging niet kan overgaan zonder aanmerkelijke verzwak- 1 Icing van haar invloed op de Roomsche arbeiders- –

Deze laats ten zijn rui voor een deel ook: ontevreden gemaakt door de Roomsche vakbeweging, iets wat iemand ais baron Van Wijnbergen tot 'blijdschap moest stemmen, omdat zij, van zijn standpunt althans bezien, toch altijd nog beter door de Roomsche, daai door onze beweging ontevreden gemaakt 'kunnen worden.. Maar, rooals steeds, gaat het ook hier; een profeet is in z’n eigen land niet geëerd en daarom heeft de 'baron geen respect voor 'bet werik van de Roomsche vrijgestelden. » » * Hoe het nu ook zij, de ontevredenheid is er en, het gevleugelde gezegde, dat „alles ! z’n oorzaak heeft” is ook hier van toepassing. Van onzen kant kunnen we het niet anders dan toejuichen, dat een groot deel van de arbeiders niet meer tevreden is met het bestaande. Uit de ontevredenen moeten geboren worden, de strijders voor andere maatschappelijke verhoudingen. En hiermede komen we nu juist aan het; criterium van de zaak. Er zijn heel veel ontevreden menschen, maar met ontevredenen alleen brengen wede groote zaak van de' arbeidersklasse geen stap verder. De on te-' vredenheid moet niet worden gebruikt of; misbruikt om wat te kankeren en af te geven op onze beroerde samenleving. Daar-! mede komen we toch niet waar we zijn willen. Hier nu, ligt een groot stuk braak-ter-! rein voor onze leden te bewerken. Ontevredenen zijn er genoeg maar, bet ontbreekt hen aan lust en scholing om die ontevredenheid te uiten op een wij ze, die hen op ander terrein tot tevredenen maakt. Die massa ontevredenen dient bewerkt te; worden om er strijders voor onze mooie beweging uitte recruteeren. Want ontevredenheid, die met tot uiting komt ineen kloek voornemen, leidt noodwendig tot onverschilligheid en een gevoel van onmacht. Bon dgenoo ten .maakt u zelven en uw organisatie de omstandigheden ten nutte. We moeten over het doode punt heen, om weer eens frisch te kunnen aanpakken. De ervaringen van de laatste jaren hebben ons geleerd, hoe weinig wij kunnen uitroeren met menschen, die alleen maar ontevreden zijn. Spreekt eens met uw ontevreden kameraden en wijst hun den weg, die leidt naar de gode banen onzer beweging. We hebben te zorgen, diat de werkgevers' liet niet in hun hoofd halen om van het wei-, nige dat we hebben, een deel af te nemen, j ja, zelfs te zorgen, dat zij daar niet aan kunnen denken. De ontevredenen staan op de scheidingslijn, brengt hen daarover heen, voor u zelf, voor uw organisatie, voor den grooten strijd van de arbeidersklasse. 5 JUNI demönstreeren wij! TEGEN het reactionair streven, om het levenspeil der arbeidersklasse te verlagen ! VOOR een goede naleving van de acht» nrenwet I VOOR de socialisatie!