een economisch belangrijke taak. Er wordt dus hier een beschamend voorbeeld gegeven aan de manier, waarop onze z.g'. christelijke regeering deze taak opvat, welke voor crisiswerkverschaffing nog lager loonen decreteert dan de uitkeeringen voor crisiswerklozen bedragen, hoewel deze ook veel te laag zijn. Bij de verkiezingen, verleden jaar, was de leuze; voor of tegen Christus! Nu is de „Ned. gulden”, de afgod, het voorwèrp van aanbidding. Deze mag vooral aan geen depreciatie blootgesteld worden. Bezuiniging is daarom eerste vereischte. Waarop! Op alles wat tot verhooging der volkswelvaart strekt, op alles wat tot versobering van de volkshuishouding kan strekken. Behalve voor militairisme en marinisme, daarvoor kunnen geen millioenen genoeg besteed worden. Quod vult perdere Jupiter, dementat prius. (Die Jupiter ten verderve wil voeren, ontneemt hij ’t verstand). FRANKRIJK. Toen de wereldoorlog, ie oorlog der volkeren, geëindigd was, begon de oorlog der klassen. De ondernemersklasse, het voor haar gunstige tijdstip af wachtende, heeft nu ook in Frankrijk allerwegen aan de arbeidersklasse den oorlog verklaard. De ondernemers strijden, zooals overal, voor verlaging der loonen en afschaffing van den achturendag en hebben natuurlijk daar het mees- succes, waar het proletariaat, door economischen _ tegenspoed belet, óf zijn machtspositie niet heeft geconsolideerd óf deze door tweedracht der arbeiders enz. verwoest is. De grootste successen hebben dan ook van alle grootere industrielanden, de ondernemers in Frankrijk behaald. Daar zijnde ondernemers er in geslaagd den achturendag te vernietigen en de loonen belangrijk tc ver* aB‘en; Deze overwinning wordt eerst duidelijk zichtbaar als men de numerieke en moreele verzwakking der Fransche vakbeweging kent. Bij haar ging, zooals bekend, met den door de Moskouschc (communistische) internationalen gevoerden strijd voor het „eenheidsfront ’, de eenheid naar de maan. Van ’t, eens 2J millioen bedragende, ledental der Fransche „Confédération Generale du Travail” (Alg. Verbond v.d. Arbeid, C. G. T.) vindt men tegenwoordig- geen 700.000 meer inde ledenlijsten, terwijl er in het communistische vakverbond, ruim geschat, 300.000 zijn. De Fransche Mètaalbewerkersbond is van ruim 800.000 tot nu 20.000 leden gedaald en heeft hem dus de strijd om het eenheidsfront bijna het bestaan gekost. De Fransche wet voor den achturendag dateert van 23 April igip, dus nog \joor de overeenkomstige beslissing dienaangaande op de conferentie te Washington. Zij bepaalt dat de autoriteiten, welke met het toezicht op de toepassing van den achturendag, resp. 48-urige arbeidsweek, belast zij»/verplicht zijnde bepalingen der wet te veranderen, zoodra deze in strijd met de bepalingen van internationale overeenkomsten zijn. Zoodoende had de regeering na de conferentie te Washington van zelf de noodzakelijke wijzigingen op verlangen der bclanghebbende organisaties van ondernemers of arbei- in de wet moeten aanbrengen. De regeering bleef kleurenblind, de ondernemersbonden idem en de vakorganisaties en arbeiders hadden ’t rcusachtig druk om den strijd (om ’s keizers baard ?) voor het „eenheidsfront (onder Moskouschc Sovjet-dictatuur) uitte vechten, die de hoofden, tongen en vuisten dermate in beslag nam, dat er geen kans bestond 'om zich met het behoud van den door zooveel offers veroverden achturendag te bemoeien. Verscheurd door broedertwist, verzwakt en moedeloos, verzuimden de vakorganisaties zelfs voor het weinige, hetgeen de wet van 1919 haar had gegeven op te treden. Deze onverschilligheid en macntelooshexd Icwaïn de regeering, welke zich bij gratie van het „nationale blók” in leven houdt,_ uitmuntend te pas, ten gunste, van de daarin domineerende grootindustrieelen, te verkondigen, dat, om Frankrijk uit de wereldmalaise tc redden, langer dan 8 uur per dag moest gewerkt worden (precies de noten en zang van W’ilton en consorten). Zij decreteerde voor de marine- en spoorwegateliers afschaffing van den achturendag. Hoe staat het nu met den 8-urendag inde Fransche metaalindustrie ? Als algemeenen regel kan gelden, dat dc achturendag nog in werking is, daar, waar nog eenigermate actieve restanten der organisatie in staat waren hem te behouden, evenals daar ook het loon boven het gemiddelde peil staat. Echter daar, waar de organisatie verwoest is, bepaalt de ondernemer willekeurig de lemrte van den -werkdag. Daarvoor, volgende voorbeelden: In het reuzenbedrijf van Renault te Billancourt bij Parijs, waar 20000 arbeiders vliegtuigen, auto’s en stoomploegen vervaardigen, is dé achturendag nog geregeld in werking en wordt alleen bij spoedbestellingen periodiek langer gewerkt. Ook de loonen zijn, vergeleken met soortgelijke bedrijven, nog tamelijk hoog; Het uurloon van geschoolde arbeiders varieert tusschen 3,10 en 3,60 franc,

vermeerderd met tarieftoelage, welke voor de vormers, welke alleen in tijdloon werken, zelfs fr. 4,50 a 4,70 bedraagt. Niemand is verplicht langer dan 8 uur per dag. te werken. Wel moet werkverzuim ingehaaid wórden. Vakorganisatie is bij Renault een onbekende grootheid en als daar de arbeidsvoorwaarden redelijk zijn, is dat daaraan te danken, dat de Parijsche arbeiders over het algemeen trekvogels zijn en dus geschoolde arbeiders van hooge arbeidspreststie schaarsch zijn. In Imphy (departement Niévre) is de me-, taalbewerkersorganisatie goed in stand ge-: bleven en wordt de achturendag nog al vastgehouden, Toch komen maar 3000 arbeiders daarvoor in aanmerking. Ook ineen andere industriestad in dat gewest, in Neyers, zijn nog» 3000 arbeiders georganiseerd, 1000 bij de moderne en 2000 bij de communistische, organisaties, welke beiden geen gewicht in de schaal leggen, daar deze dwazen elkaar inde haren vliegen. Reden waarom de ondernemers dezen broedertwist gebruikten om het uurloon tot fr. 2,40 te verlagen en den 8-urendag af te schaffen. Vroeger werd gedurende de eerste vijf werkdagen 9 uren en Zaterdags tot 12 uur ’s, middags gewerkt, nu wordt alle zes werkdagen 9 uren gezwoegd. Ten einde een hereeniging der arbeiders te verhoeden, hebben de ondernemers een fonds voor toelagen aan huisgezinnen opgcricht, waaruit voor het eerste kind ff. 15.—, voor het tweede fr. 45.—, voor het derde fr. 75. per maand wordt uitgekeerd. Verder per dag fr, 2,40 duurtetoeslag en premie’s, welke dagelijks een hoogte van 6 a 8 francs kunnen bereiken (1 fr. nu ƒ0,162). Voor de uit alle windstreken van Frankrijk bijeengetrommelde arbeiders zijn arbeiderswoningen gebouwd, welke maandelijks 400 a 600 francs huur moeten opbrengen, hetwelk van het loon wordt afgehouden. Bij ontslag of opzegging van de arbeidsovereenkomst moeten binnen 24 uren de woning en de woonplaats verlaten zijn. Crcusot is het Fransche Essen. Bijna de geheele bevolking is van den bezitter‘der welbekende wapenfabriek v. Schneider afhankelijk. Vooral sinds het ontslag van talrijke arbeiders heeft groote vrees zich meester gemaakt van het personeel. De loonen zijn lager dan elders. In ruil daarvoor wordt echter de aartsvaderlijke weldadigheid van ’t euvelste soort beoefend. De achturendag bestaat nog alleen als schemerachtige heugenis._ De kordateren onder het personeel verhuisden naar elders en hun plaats werd ingenomen door Polen, Chineezen, Afrikaners enz., welke eerst als bezettingstroepen in het Rijnland dienst deden en nu gedweeë uitbuitingsobjecten, hoewel niet voor eminente arbeidsprestatie, vormen, reden waarom doorloopend g'eschoolde arbeiders worden gevraagd en hun goedkoope reisgelegenheid verschaft wordt. Evenals in Creusot, heeft men ook te Caen (Normandië) de open plaatsen onder het personeel door vreemdelingen (Italianen, Marokkanen, Russen en Spanjaarden) gepoogd te bezetten. Zelfs een soldatenkamp is daar aanwezig, dat door voormalige soldaten van het leger van Wrange! (treuriger nagedachtenis.) wordt bevolkt, welke landsknechten troepsgewijze geronseld en aangevoerd zijn. Onder zulke verhoudingen is het verklaarbaar, dat daar de vakorganisatie niet meer wortelen kan en de nog getrouwe leden zich bedaard houden en met wantrouwen vervuld zijn. Gedux-ende de laatst vervlogen twee jaren zijn dan ook de loonen sprongsgewijze verlaagd. Toch zal wel het minimaal dagloon niet beneden 14 franc gedaald zijn, daar zelfs de zonen van zwarte werelddcelen met toeslagen (20 fr. voor de echtgenoote, 15 fr. voor het eerste en xo fr. voor elk kind meer per maand) dat loon hebben. Aangezien in continue-werk in drie ploegen wordt gewerkt, zoo heeft men den achturendag nog behouden. Toch is nog steeds iets uitte vinden, dat ook daarin verandering kan brengen en werken enkele groepen periodiek reeds 16 uren achtereenvolgens. Voor het, aan metaalindustrieelen zeer rijke departement Noord is voldoende de doorsnee-getallen te noemen, daar de loonen nog al tamelijk gelijk zijn. Het uurloon bedraagt in het algemeen voor geschoolde arbeiders fr. 2,25 a fr. 2,50, voor geoefenden fr. 2,25 en voor ongeschoolden fr. 1,80 a fr. 1,95 en kunnen geschoolden met inbegrip van premies en toeslagen tot fr. 3,80 opklimmen, 8-urendag nog wel gebrekkig behouden, maar veelvuldig' door overwerk verknoeid. Inde rijkswapenfabriek te St. Etienne werken van 14000 arbeiders nog 3000. Met de zaken in deze streek gaat het even slecht en is dus gelegenheid te over voor de ondernemers om de loonen te verlagen, waarvan zij ruimschoots, bij gebrek aan organisaties, gebruik maken. Van de 35000 leden van den Metaalbewerkersbond in deze streek zijn er nog maar 250 over. Zoo zijnde toestanden inde Fransche metaalindustrie, dank zij de heillooze verdeeldheid der Fransche arbeidersbeweging, veroorzaakt door ’t drijven der communisten. A. J.

Adressen van de seeretaiiisen ea penningmeesters der afdelingen De eerste naam is die van den secretaris, de tweede die van den penningmeester. Staat slechts één naam vermeld, dan worden beide functies door één persoen vervuld. Alfen a/d Rijn. H. r. d. Aar, Voorstraat 14. Alkmaar. A. Stappers, Grensstr. 1. . C. Vriesman, Keizerstraat 14. Almelo. A. Arendsen, Oranjestr. 42. Amersfoort H. Büschenhenke, r. Bemmaistr. 67. S. v.d. Veen, Panlns Potterstr. 34. Amsterdam. W.v. Zijl!, 2e J. v/d Heijdenstr. 101. Telefoon Z. 5542. Apeldoorn, W. de Visser, J»h*nns»traat 32. G. Willigen hof, Nieuw# H»fstr. 34. Arnhem. H. Wslthsr, Graaf Ottsplein 21. Telefoon 3071. Assen. J. G. Weidgraaf, 'Ericastraat 96. D. Zwiersen, Groningerstraat 114, Baarn. F. J. Limper, Heemstralsaa 37. Achterom. 1 A. Boterenbrood, Heuveloordstr. 20. Bedum. J. Bellinga, Stationsweg. Bergen op Zoom A. C. Free, Koepeistr. 70, Beverwijk. A. v.d. S!ntt, Oostenvijkstraat 9. J. Hanig", Eaanstraat 89. * De Bilt. .T. Wallenburg, Hessenweg 19. P. v.d. Broek, Nieuwstr. 62. Bolnes. Ki. IJp»y, A. No. 2. W. Weada, Boezamkade 45. Botne. R. J. Holterman, Aseloachewag. B. J. Krajenveld, Klippe 19. Breda. C. Tops Jr., Nieuwe Hnizen7a, Brammen, J. F. Smits, Eijksatraatwcg D 62. M. C.l Alphenasr, Molenweg 112D. Bussum. C. Rniwnboek, Cereslaan 18. J. Booden, Bussummerstraat 7a, Naarders. Cap. opd’lJssel, A. Spek, Boezemstraat 17, Kralingsehe Veer. Coeporden. J. Kerk h of, Spoorkade 2. Cülefnborg. A. J. Ulrich, Nienwstraat 95. H. Kuipers, Triosingel 22. Dedemsvaart. L. Sieben, Sluis 5, Balkbrug bij Dedemsvaart. Joh. v.d. GraafF, Ommendijk, Nw, Leuzen. Delft. C. Tielenburg, Eembrandtstraat26s, D#n Haag. Delfzijl. S. Kappelhof, Molenatr., Farm aam. J. Koster, Kroonstad. Deventer. B Hübrink, Enkdwarsstr. 38. Dieren. W. Freriks, Spoorstr. 58. Doesburg. B. v. Voorat, 'Wilhelminastraat 192. Doeünchem. H. Meestér, Kleintjeskamp B 291. W.Gerritsen, Keppelschoweg B 104. Dordrecht. J. van Hinte, Adriaan van Blsijeaburgatraat 3 zwart. Telefoon 1351. Ede. J. P. Slijkhuis, Paaschbargschow. 25 J. Schotman, Paaschbergschewcg27 Enkhuizen. H, Last, Dijk 4, 662. B. Edelenbosoh, Dijk 4, 663, Enschedé. J. ten Oever, W. de Clercqstr. 70. J. Heuskes. Zwanen steeg 39. Eraneker. A. Visser, Emmastraat 13. R. ten Hoeve, Molensteeg 31. Qaanderen. B. J. Kraaijcnbrink, A 83, Terborg. H. J. Daarna, Spaar en Berg. Gendringen. J. A. Kutj er, IJselstraat 1061 B. Besselink, IJselweg 42. Goor. J.H. Brunnekreeft, Woningb. H2l Gorinchern. J. F. r. d. Berg, Hovenierdwarsstraat 408. C. D. v. Mourik, Dalemstr. 538a. Gouda. P. Sas, Boomgaardstr. 96. C. Snel, Bockenbergstraat 46. Gouderak. J. de Bode, Stoiw'ikersluis D. 55, Gouda. D. Lagurweij, B. 105. Groningen. A. Wiecherink, Meeuwerderbaan 6a. Telefoon 2434. J. Dijk, Kleine Badstraat 1. Dén Haag. F. Salomé, Prinsegracht 135. Telefoon Marnix 1528. Haarlem. C. r.d, W inden, Frans Halsstr, 13 rood Telefoon 3055. Hardinxvcld, C. Hoekwater Czn., B. 419, Nedar- Hardinzveld. H. de Kluiver, B. 101. Binnendams, teGiesendam. Den Helder, D. Smit, Goverstraat 66, Helmond, J. Verbiest, Heistraat 149. J. A. L. Verberae, Lithooyensch®- weg 46. H. I. Ambacht. G. Smit, ’tHoofdwijk C 269 f. A. Klootwijk, Veerwag D 27, Hengelo (O.) H. J. Peeze, Tollensstr. 43. sJïerfo(767töbsoAA.r.Wijngaarden,lev.Kaster«n»tr.6 J. Psgie, v. Sijsselsteinstr. 18. Hilversum. E. V. Velt man, Irie»traat 97. J. Broeks, Hilvertsweg 30. Hoogezand- R. Blauw, Boswijkelaan 14, Sappem. Sappemeer. H. Barelds, Van Eooyenstr. R 128, Hoogezand. Hoorn, K. Galis, Merensstraat 13. N. Plomper, Drie Boomlaan 132. Joure. D. Bosma, Zand Jac. A. Halma, Zand 70c. Kampen. W. J. r. d. Noort, Geert v. Woustr. 53. G. Kozebootn, Cath. Gillesstr. 43. Kinderdijk. C. van der Ehee, F6B, Alblatserdam. N. L. Rietdijk, Uitbreiding- 41, Alblasserdam. Kr. a/d Lek. J. H, Broer®, Oosterstr. 14. C. Klip Bzn., B 20. Kr. a'd IJssel. P. Mes Jr., Tuinstraat D. 71. P. de Groot, Wijk B. 125. Krommenie- J. Oftnan, Militairen w. 34, Krommenie Wörmerveer. K. Kok, Weiver 69, Krommenie. Leeuwarden. H. Sneek, Jacob Binckersttaat 11. W. H. de Vries. Eokhofttraat 25. Leiden, H. J. Baart, tombokstraat 12. Tel. 1971.

Lekkerkerk. C. Ouderkerk, B 1. W. de Grutter, B 79. Lemmer, J. de Wind, bij de Werf. J. Kamminga, la Parkstraat. Lobith. M. Helmes, Krijgerdijk D. 183. Maassluis. A. Schoonenberg, Burg', de Jon», kade 14. P. Herrendorf. Hendrik Schoonbroodstraat 15. Maastricht, H. Veenhof, Boschstraat 1. E. Miesen, Drieemmerstr. 6. Meppel, J. Lubberink, bij het station Buiuer wold. Jac. v. Jjeenders, Baiistraat 24. Middelburg. AP. Bosscbaart, KI.Vlaanderen M194 J. J. Korenhof, Jasmijnstr. W. 148. N.-Lekkerland, H. Ansink, D. 284, Eishout a.d. Kinderdijk. K. Berkouwer, Middelweg B. 239. Nijmegen. W. H. Segaar, Voorstadslaan 185, Nijmegen (Hees). Olst. , H. Gerdingh, Hsogstr. 231. Oosterbeek, F. Gerritsen, Benedendorp ISO, (Rijnzicht). Oude Pekela. F. Koerte. Woningbouw Wedderweg 10. D. Kuiper, Zonnestreep. Oudewaier. Jac.de Waal Leen weringerstr. B206 G. Zomerveld, Molenwal 86. Papendrecht. J. Baks, Veerstoep C. 25. T. v. d. Wal, Hoogendijk F 58, Pernis. P. Kruithof, Pastoriedijk 211. T. Strik, Juiianastraat 50. Ridderkerk. J. Plaisier, Oranjesingel 45. N. Boogaard, Kerk weg 84. Roermond. J. H. Driessen, Roerkade 13, Rotterdam. J. Wacht, Mauritsstr.5b. Tej. 12804. Schiedam. F. G. J. v. Spanning, Tuiniaan 50. Telefoon 551. Schoonhoven. G. v. Os v. d. Abeelen, Havenstr. 13. A. ïanger, Havenstraatachawal 122, Sliedrecht. K. Boer, Secr. Juiianastraat 10. C. Dpker, Penu. Havenstraat 39. Sneek. T. Schurer, Secr. p/a. wed. Schurer, le Steeuklipstraat. A. v. d. Bos, Penu. Molen de Hen Souburg. A. Jagt, Oranjeplein A 180. J. Lieverse, Tuindorp D 19. Stadskanaal. P. Wilbrink, Pekelderweg. Tiet. J. A. van Hauem, Vinkenstr. H 179. D W. H. de Kruiff, Plantage L 227 Tilburg. L. v. Corler, Lovanschestraat 17Q. Utrecht. M. J. Goedée, Wi ttevrouwensingei 1* Telefoon 1570. Veendam. D. Moiog, Ben. Oosterdiep 60. J. de Vries, Nw. Laan 45. Veers. P. D. Versluis. Markt A 152. Velp. W. Heyser, Willemstr. 9. G. Elderman, Willematr&at 45. Vlaardingen. J. Peters, P. K. Drossaartstr. 127 J. Verbnrgh, Wilhelminastraat 63 VUssingen. J. van der Pey!, Breewaterstr. 3. P. Brasser, Clijverstraat 21. Voorburg. A. de Koek, Oosteinde 88. A. de Wolf, Kerkstraat 34. Wapeningen. A. Vullings, Kapelstraat A 502. J. van Broekhoven, Huizo Patri motiium Enck. Weesp. M. Cornelisz Jr., Oudcgracht 91b M. v. Manen, Emmaatraat 2. Westerbrosk. H. Venema Kzn., Borgweg T. 10 Hoogezand. A. Wiecherink, Meeuwerderbaan 6a Groningen. Winschoten. W. Roemeling, Beersterstraat 34a J. de Vries, Grintweg 31. IJlst. Sj. Fcenstra, Metaaisi. S. (J. Groenveld. TJmuidcn J. Metzelaar, C. J. Versiuisstr. 5C W. Tuyn, Station aweg 30, Velseroord IJsselmonde. H. J. Lucas, Oostdijk A. 227. L. van Dam, Tuindorp 45. Zaandam. B, H. Frenk, Lijnbaanstraat 45. H. Verhoef, Kruirerstr. 52. Zaandijk. J. Ekkes, Zuideinde 29, Koog a.d. Z Zalt-Bommel. G. v. Westreeneu, Kerkstraat. E. v. d. Wal, Kloosterstraat. Zeist. A. v. d. Fiier, Schar weide,laan 85 J. C.Lonwerse, Wetiaan 60, Woning bouw „Ons Hnis“. Zutphcn. H. Ciaassen, Deventerstraat 11. E. Eusser, Warnsveldschow. 46a. Zwolle. A. J. Rampen, Th. a, Kempisstr. 88 H. Hulsebos, St. Jozephstraat 20 Gelieve van eventueels veranderingen kenni' te geven aan het Hoofdbestuur. ♦ ♦ l Gelezen bladen I <?■ i | van ons vakblad mogen niet worden ♦ ♦ weggaworpen, doch beboeren aan enge- ♦ | organiseerde kameraden tsr lezing ge- ♦ | geven te worden, ♦ ♦ ADVERTENTIEN. IOp 20 Januari overleed onze trouwe m Bondsmakker H. DE BOOM in den ouderdom van 36 jaar. Rust zacht, kameraad, is den wensch der g afdeeling Krimpen a/d. Lek. HET BESTUUR. I

AFDEÉLiNG LEIDEN. “ Propaganda – Feestavond ter herdenking van het 17-jarig bestaan der afdeeling, op ZATERDAG 3 FEBRUARI, ’s avonds 8 uur, in'de GROOTE STADSZAAL Feestredenaar: P. DANZ, Bondsvoorzitter. N.B. Alleen toegang op vertoon van Bondsboekje en Programma. HET BESTUUR.