plaats ging tegen een verlaging, doch tegen het percentage der verlaging en de manier waarop de firma LandeAveer meende deze, zonder het minste overleg met de organisaties, te kunnen doorvoeren De menschen hebben dat zoo goed gevoeld, dat zè ook na 10 Aveken van strijd bereid zouden zijn geweest er nog xo weken bij te doen, overtuigd als ze Avaren, dat hier meer op ’t spel stond dan het naar beneden gaan van het levenspeil. Hier is een voorbeeld gegCAmn, zoowel aan andere groepen van arbeiders ais aan werkgevers. Wij willen hier van deze plaats dezen menschen een woord van hulde brengen, omdat ze dat vérdiend hebben. Wij houden er niet van elkaar een pluim op den hoed te steken, doch A'oor een enkelen keer kan het geen kwaad. Om in dezen tijd in staking te gaan, daar behoort meer moed toe dan voor een jaar of drie terug. Dat de menschen het gedaan hebben, ondanks de Avaarschuwing onzerzijds dat het een langdurige strijd zou worden en dat de kans op winst niet zeker was, getuigt dat ze volkomen bewust waren Aran waar het om ging. Vrienden, Avij hebben een mooi stukje strijd achter den rug. Uav strijd is niet tevergeefs gerveest en het zal ons organisatieleven te Leemvarden ten goede komen. A. W. NIEUW LEKKEHLAND. Donderdag 15 Februari hield deze afd., ter herdenking van het xo-jarig bestaan, in het Sociëteitsgebouw te'Kinderdijk een propaganda-feestavond, die uitstekend geslaagd is. Na de opening door den voorzitter werd de feestrede uitgesproken door onzen bondssecretaris v. d.'Houven. In een uitvoerig betoog gaf spreker een beeld van den huldigen toestand der industrie en besprak de middelen, die ter verbetering aangewend moeten worden. Enkele feliciatieAVOorden werden gesproken door den voorzitter van de afd. Alblasserdam van den A. N. M. B., idem door den voorzitter van de afd. Alblasserdam der S. D. A. P. en door den secretaris van de afd. N. Lekkerland der S. D. A. P. Medewerking werd verleend door het Duo Stout met pianist uit Rotterdam'. Hetgeen zij ten gehoore brachten viel zeer in den smaak van de aanwezigen. Ook het mannenkoor „Door en Voor het Volk” van Alblasserdam verleende zijn gewaardeerde medewerking. Na het zingen der Internationale werd door den voorzitter dezen schitterenden feestavond gesloten. De Correspondent. ROTTERDAM. Het bestuur maakt bekend, dat vanaf 21 Februari j.h het kantoor op eiken Woensdag,, Donderdag en Vrijdag na ’s middags 12 uur Amor werkloozen-aangelegenheden gesloten is. Hét kantoor is dus Avel geopend voor personen, die het een of ander hebben mede te deelen aan het bestuur of inlichtingen wenschen. " » « » Burgersrneden-contract. De patroons hadden ons d.d. 17 Jan, meegedeeld, het loopende contract, dat na Dec. 1922 met een maand kon Avorden opgezegd, niet meer ongewijzigd te Avillen voortzetten. Als wijzigingen werden daarbij genoemd: ie. De loonen van resp. 72, 67 en 61 ets. voor geschoolden, geoefenden en ongeschoolden te brengen op 67, 62 en 56 ets.; 2e. het contract met de veranderde loonen voort te zetten voor onbepaalden tijd om het met 4 weken opzegtermijn te kunnen beëindigen. . Deze voorwaarden zijn in een conferentie , besproken. Oorspronkelijk zouden deze.

nieuwe loonen reeds zijn ingegaan op 1 Febr., hetgeen nu uitgesteld is tot 17 Febr. Vastgesteid is ten slotte na heel wat onderhandelen, dat het contract een half jaar zal duren en dat de Kachel-, Huis- en Hoefsmeden 5 ets. boven dit loon zullen betalen. Verdere concessies waren van deze groep patroons, ook nadat wij alles hadden geprobeerd, niet te verkrijgen. Wij kunnen dit nu aannemen of verwerpen. Waar verwerpen van het contract niet beteekent, dat de loonsverlaging wordt tegengehouden en strijd met kans op succes naar de meening van onze laatste ledenvergadering niet aanwezig is, achten' wij aanvaarden rmn het contract in deze kleinindustrie noodzakelijk, In dezen zin hebben wij onzen leden dan ook per circulaire geadviseerd. Dat deze loons\rerlaging tot een maximum van 5 ets. per uur ook bij alle patroons zal wórden doorgevoerd, is hiermede niet vastgesteld. Wij hebben aan de Smedenpatroonsvereeniging meegedeeld, dat reeds enkele patroons met hun loonen tot op het minimumloon van 72 ets. per uur waren gedaald. Deze hebben reeds na de laatste wijziging van ’t contract in Aug. '22, toen een maximum Arerlaging van ro pCt. Avas OArereengekomen, in twee termijnen de loonen met meer dan 10 pCt. verlaagd. Ook het bestuur van de Patroonsvereeniging was van meening, dat dergelijke werkgevers Arerder zijn gegaan dan toen is OA’-ereengekomen en dat deze wanneer zij door thans weer verlaging toe te passen tot een conflict komen met de arbeidersorganisaties, zich dat zelf te verwijten zullen hebben. Wij verzoeken onzen leden met een en ander wel rekening te AA’illen houden. » • * Loodgieters. Wat wij niet hadden verwacht, is in Rotterdam voor de loodgieters het eerst geschied, n.1. de invoering van een loonsverlaging van 10 pCt. Terwijl in Rotterdam het contract, zij het dan niet met algemeene instemming, doch Avel met overgroote meerderheid tijdig genoeg was aammard, heeft het steeds uitstellen van teekenen door de kletserij in Den Haag het gevolg gehad, dat onze leden hier het genoegen hebben thans reeds een verlaging van 10 pCt. van hun loon te moeten aanvaarden. Ongetwijfeld is hier de houding van de patroons ook niet geweest zooals wij hadden mogen verwachten, doch dat deze gebruik zouden maken van de. groote Ayefkloosheid en het ontbreken van elke verbintenis jegens onzen en den Katholieken bond, was ten slotte niet onbegrijpelijk- Wij «neenen echter te mogen vaststellen, na al wat er met en over dit contract te doen is gewreest, dat de storm, die in onze afdeeling Den Haag heeft gewoed over het contract met zijn 48-urige werkweek, een storm in een glas W'ater is geweest, en dat zeer ten onrechte het teekenen Aran het contract daarom is opgehouden, hetwelk thans zijn nadeelige gevolgen voor een belangrijke gröêp arbeiders heeft getoond. C. O. * * * Overzicht der werkzaamheden van de vakafdeeling Metaalbedrijven der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Jan. '23. mannen vohv. jeugd. Aanvragen van werkgevers 152 17 Aanb. van werkzoekenden 1672 158 Plaatsingen van werkz. 126 12 Voldane aanvr. v. werkg. 141 10 SCHIEDAM. Zondag 4 Maart, half elf v.m. zal Amor „De Nieuwe Cultuur” in het

Volksgebouw de heer G. Brettani van Rot- \ terdani declameeren; „De Kerkerballade” van Oscar Wilde. TIEL. Zaterdag hield onze afd. een ont- j spannmgsavond met als spreker vriend v.d. i Houven. j Hoewel deze avond uitstekend was voor- j bereid, geen moeiten en kosten waren ont-'| zien om voor dien avond het beSte te geven, i was trots dit alles de opkomst bedroevend i slecht. Laat ik direct zeggen, dat degenen, j die thuis zijn gebleven, of Waterstraat in ■ en uit hebben geloopen, weer veel hebben gemist. Vander Houven behandelde in, korte trekken den toestand van de metaalnijverheid en stelde tegenover elkander wat eenerzijds de ondernemers, anderzijds de arbeidersbeweging noodig achtte om de malaise, i die er is, het hoofd te kunnen bieden. Met de leuze: „Opvoering der productie” om daardoor onze industrie inde gelegenheid te ■ stellen opdrachten te bekomen, kunnen wij j ons vereenigen, maarde middelen waarmee I de ondernemers dat willen bereiken, n.l, door loonsverlaging en werktijdverlenging, zullen we met al onze kracht blijven bestrijden. Tegenover de leuzen der ondernemers dienen wij onze eischen van medezeggenschap en behoud van de 48-urige werkweek te stellen en daarvoor strijd te voeren. Het zou ons te ver voeren en te veel van de ruimte in ons blad vergen, om alias, wat de spreker ineen rede van bijna een uur gezegd heeft, hier te vermelden. Spr.’s rede werd door de ruim 100 aanwezigen met spanning aangehoord en dat zijn rede weerklank had gevonden, bewees het dankbaar applaus, dat hem ten deel viel. Na deze leerzame rede trad op de heer Van Riemsdijk, „het type”, met zijn -Hollandsche en hoerenliedjes bij harmonica en piano. Zijn bijnaam „het type” doet hij alle eer aan en is geen lokwoord. Werkelijk het is een „type”. Nooit hebben wij een dergelijk persoon zien optreden als deze v. Riemsdijk. Zijn Hollandsche liedjes vielen zeer inden smaak, maarde vreugde steeg ten top toen hij voor het voetlicht kwam in zijn Veluwsche kleederdracht met harmonica en vele liedjes in Veluwsch dialect voordroeg! De handelwijzen van verschillende boeren bij „de varkensfokkerij”, „handel in koeien” en over „het land” kwamen zoo precies tot uiting, dat het de bezoekers van het begin tot einde tranen deed lachen, ’t Is dan ook geen wonder, dat de voorzitter hem bij het sluitingsuur een spoedig weerziens toeriep. Afdeelingen, die feestjes of iets dergelijks organiseeren, raden wij aan probeert het eens met Jan van Riemsdijk uit Heerde (Geld.) Werkelijk, al is de avond gedeeltelijk verloren door slecht bezoek, dat mén daardoor uit het humeur raakt, „Jan” maakt weer alles goed! Een woord van dank mag zeker niet onthouden worden aan Mevr. van Riemsdijk, die haar man uitstekend op de piano begeleidde. Vrienden, dit alles is weer achter den rug. Laten degenen, die er zijn geweest, uit dezen avond conclusies trekken en medewerken vriendschap en saamhoorigheid onder hun makkers te kweeken en hen aansporen tot trouw vergaderingbezoek. Als de oproep komt tot intensieve propaganda, laten allen dan medewerken aan de grootmaking onzer afdeeling en onzen bond! Metaalbewerkers, vooruit! Zoo kondigt ons de aanplakplaat aan in onze stad. Welnu, laat dat geen utopie blijken te zijn, maar werkelijkheid. Tegen de verdrukking in, zij ons parool, In dat teeken zullen wij overwinnen. De Correspondent.

| VLAARDINGEN. Op Vrijdag 16 Februari hield onze afdeeling met v. d. Born als / spreker een openbare vergadering. De op| komst was van dien aard, dat we tevreden ' I konden zijn. In een gloedvolle rede behan-I delde spreker zijn onderwerp: „Naar de I Eenheid”. Van de gelegenheid tot debat j werd geen gebruik gemaakt, doch een twee-1 tal christelijke jongelingen stelden vragen, | die door den spreker tot genoegen der veri gadering werden beantwoord. ! j- p| Het Congres van den Metaalbewerkersbondin de Tsjecho-Skwakijsche Republiek. (Slot.) Het bondsvermogen is tengevolge daarvan zeer verminderd. Bedroeg dit aan het 1 einde van 1921 14.600.000 kr., zoo daalde het tot einde Juni 1922 tot 5.983.000 kr. en , is thans, daar de belastingen ook in het i tweede halfjaar voortduurden, nog minder. Te betreuren is de verandering van het i ledental, die bewijst, dat er nog steeds tienduizenden arbeiders zijn, die zich niet schamen als klaploopers van den arbeid van anderen te leven. Had de bond in 1918 eerst 48.130 betalende leden (gerekend worden zij, die gemiddeld 48 contributiezegels per jaar betaalden), zoo steeg dit cijfer in 1920 tot 116.897, in ’2i zelfs op 146.766. In ’zi liep het ledental tot 123.970 terug, terwijl de eerste helft van '22 sloot met 89.839 leden.Al zijn reeds als gevolg van de economische crisis talrijke leden, die zwarte zegels plakten, niet in ’t ledental meegerekend, zoodat het totale getal der leden minstens 20 pCt. hooger is, dan is ’t toch treurig vast te moeten stellen, dat veie leden, juist in den tijd der crisis, toen een sterke afweerorganisatie tegen de aanvallen der ondernemers noodig was, de organisatie en hun collega’s verraden hebben. Het congres vond in een jubileumjaar plaats. De bond kan op een 30-jarig bestaan terugzien. Deze 30 jaren waren jaren van voortdurenden strijd voor de belangen van de arbeiders. Zij waren ook de jaren der centralisatie der organisaties in <Je Metaalindustrie. In de eerste plaats werd de fusie met den Vormersbond voltrokken; in ’t volgende jaar die met den Metaaidraaiersbond en dit jaar heeft de Smedenbond eensgezind tot samensmelting met de overige metaalbewerkers besloten. Thans staan slechts de organisaties der stokers en machinisten, als . ook de modelmakers nog buiten ’t gemeenschappelijk verband. Het samenwerken met hen gaat echter uitstekend en het is te hopen, dat op het volgende congres volgens het besluit van den I. M. B. de eenheidsorganisatie der arbeiders in de Metaalindustrie bereikt is. Besloten werd dan tot een aantal veranderingen in het ondersteuningswezen, waarvan de belangrijkste is een verhooging met 100 pCt. van den .slachtoffersteun, die ook tot de leden van de bedrijfsraden en hun plaatsvervangers uitgebreid wordt. Als slotvoorstel op het referaat van kameraad Hampi over „Organisatie en tactiek” werd een resolutie aangenomen, waarin de verslagen van het bestuur goedgekeurd worden en hem dank gebracht werd. Het congres constateert met bevrediging de door het toetreden tot den Internationalen Metaalbewerkersbond veroorzaakte aanknooping der internationale betrekkingen en eischt de toetreding der nog buiten de gemeenschappelijke organisatie staande bonden. Verder verklaart hij zijn politieke verdraagzaamheid jegens de proletarische partijen, veroordeelt echter het voorgaan der communistische partij, die, blindelings in haar mid-

m’n ouden pas meebracht, werd mij ’n aantal discrete vragen bespaard en behoefde ik niet onder de maat. Na ƒ6.50 te hebben geofferd op het altaar van god bureaucratie, kon ik met de boodschap, dat ik over 6 dagen den pas in ontvangst kon komen nemen, weer vertrekken. Prompt op tijd de volgende Aveek was ik aanwezig in de Lombardsteeg en kreeg, na m’n handteekening daarop. te hebben geplaatst, m’n pas met de opdracht, dat ik er direct mee moest gaan naar het Stadhuis, kamer No. 12. M’n ziel dragende in lijdzaamheid Aroldeed ik aan deze nieuwe opdracht en in kamer No. 12 (binnen zonder kloppen) gearriveerd zijnde, moest ik in een boek m’n naam en adres schrijven, vervolgens ƒ 1.50 betalen en kreeg daarna de mededeeling, dat ik den pas den volgenden dag kon komen halen. De ƒ 1.50 had ik moeten storten als vergoeding voor ,het werk van burgemeester de Vlugt, die in het zweet zijns aanschijns m’n pas met z’n handteekening zou versieren, daarmede verklarend j dat „de op dit paspoort geplakte photogra- | phie is die van den daarin genoemden per- | soon en dat diens handteekening daarop is | gesteld”. Den volgenden dag kreeg ik eindelijk het i lang begeerde boekske in handen en las met | stijgende bewondering uit m’n signalement, j

dat m’n oogen grijs, haar, knevel en wenkbrauwen blond, dat m’n neus groot, m’n lengte 1.80 M. en m’n godsdienstige gezindheid protestant waren. Ik had nu nog te zorgen dat ik in het bezit kwam van zoowel een Tsjecho-Slowakijsch ais van een Duitsch visum. Het eerste moest ik in Den Haag; bij het gezantschap der nieuwe republiek aanvragen. M’n vriend Salomé, als altijd behulpzaam, zou daarvoor zorgen. Prompt een week later ontving ik van hem m’n pas retour met minzaam verzoek of ik hem omgaande een bedrag van ƒ6.—, zijnde de kosten van het visum, wilde doen toekomen. Vervolgens is één onzer gedienstigen van het kantoor met m’n pas naar het Duitsche consulaat getogen ter bekoming van een „doorreis-visum”. Want Tsjecho-Slowakije is niet anders te bereiken of men moet van uit Holland eerst door een ander land reizen. En, aangezien de kortste weg van uit Holland door Duitschland voert, klemde de noodzakelijkheid van een Duitsch visum. | Na voorafgaande invulling van een formu-I lier, bevattende de meest mogelijke en oni mogelijke vragen en betaling van negen | lieve Hollandsche guldens, kwam ook 'deze j aangelegenheid voor elkaar en was daar| mede ra’n „Hollandsch Paspoort” punctueel ■ in orde gekomen. Met dat al yertegenwoorj digde het zwarte omslagje, bevattende 12

blaadjes papier, een waarde van f23.—. De overige voorbereiding vorderde minder tijd en moeite. Met een passagebiljet Amsterdara-Praag, benevens een plaatsbewijs voor een slaapcoupè voor het traject Amersfoort-Leipzig en ten slotte een voorraad Tsjecho-Slowakijsche Kronen, was m’n „papieren"-voorbereiding vrijwel in kruiken en kannen. Duitsche marken had ik niet veel noodig, omdat m’n verblijf in dat land zich slechts inden trein zou voltrekken. Een van m’n vrienden zat met nog een partijtje marken, die hij vaneen vorige reis had overgehouden, in z’n maag. Speculant inden dop als hij is had hij dat overschotje | inde hoop van stijgende valuta bewaard, j maar het lot was hem niet gunstig geweest, j De mark daalde steeds en daarmee ook z’n j hoop op zpete winst. Zoo werd ik voor een i zacht prijsje eigenaar van twintig duizend 1 mark en hoopte daarmee goed en wel door i Duitschland heen te komen, ! Zoo naderde langzaam aan de dag waarop | ik zou moeten vertrekken. De berekening ; was, dat, als ik met den avondtrein, die 7.46 i van het centraalstation afgaat, zou vertrek; ken, ik s’anderen daags om 4 uur, dus na ’ ongeveer 22 uur onafgebroken sporen, te Praag zou arriveeren. Het vertrek was be– paaid op Woensdag 31 Januari, maar er wa-I ren slechte yoorteekenen. De bezetting van

het Roergebied was oorzaak dat meerdere treinen in Duitschland werden uitgeschakeld van den dienst en een courantenbericht had reeds gemeld dat de slaapwagens zouden uitgeschakeld worden. Het vooruitzicht was niet bemoedigend, de kans op onregelmatigen treinenloop zeer groot en het vooruitzicht, een ganschen nacht in een gewone coupé te moeten zitten en dan nog eens een vollen dag, was verre van aangenaam. Een goede kennis vertelde me den dag vóór m’n vertrek, dat hij naar Hamburg moest en tegelijk met mij zdu vertrekken. Tot Bentheim zeker, maar mogelijk ook tot l Osnabrück, zouden wij dan samen kunnen ; reizen. Dat vooruitzicht vergoedde weer | voor een deel de sombere perspectieven. I Allerlei geruchten, ook van een ingrijpen : van Tsjecho-Slowakije inzake de bezetting | van het Roergebied, deden in de pers de ronde en een van m’n collega’s, die nog al zwaartillend is, vond het eigenlijk wel wat gewaagd dat ik de reis zou doorzetten. Stel je eens voor, zoo redeneerde hij, dat ! ze je daar vasthouden, je weet nooit te vo| ren wat er zal geschieden, j En een ander, beschreef mij het lieflijke ' beeld van een lantaarnpaal, waaraan mijn aardsche omhulsel, door den wind heen en ■ weer bewogen, zou komen te bengelen. (Wordt vervolgd.)