weer direct door de Directie moest worden vergald. Er is n.m. een voorstel harerzijds gekomen om 53 uur te gaan werken voor hetzelfde loon wat verdiend wordt in 48 uur, hetgeen noodig is, beweert de Dir., om het verlies, wat van te voren vaststaat, wat te verkleinen. Wat is het toch een krankzinnige tijd tegenwoordig. Men weet niet beter te doen dan alle misère op de schouders der arbeiders te laden. Loonsverlaging, geen overgeld, langer werken, dat zijnde orakelspreuken van dezen tijd. Dat is althans het eenige wat de werkgevers weten. Zoo ook hier weer. Men denkt er niet over, om eerst êens met een voorstel te komen om overleg te plegen over het feit, hoe het werk zou kunnen worden aan gepakt om het zoo goedkoop en rationeel mogeüjk uitte voeren, Neen, werktijdverlenging en dan minder loon per uur! Wij zijn daar niet op ingegaan. Waar zou het toch heengaan ? Elke prikkel om technisch te verbeteren, gaat teloor. Neen zoo gaat het niet langer. Wij zullen de verantwoordelijke personen in het bedrijf door ons verzet moeten dwingen tot het zoeken naar andere wegen om uit de misère te komen. C. v.d. W. HENGELO (O.) Als inzet en ter voorbereiding van onze groote Amsterdamsche betooging, wordt op Zondag 9 Sept. een optocht met meeting georganiseerd. De stoet stelt zich om kwart voor 3 uur op het Stationsplein met ontplooide banieren en verschillende muziekcorpsen op. Waar thans de werkgevers meer en meer door de reactionnaire regeering worden gesteund in het drukken van ons levenspeil, dient een waardig protest door ons land te klinken. Wij dienen ons allen tezamen op te maken, om de booze Vlootwetplannen en liet militairisme te fnuiken en de werkgeverspogingen te keeren. Op voor Medezeggenschap en Bedrijfsorganisatie! Weg met ’t Militairisme en de Vlootwet! • Komt, kameraden, naar de plaats van den arbeid!! I Corresp. MAASSLUIS. Maandag 20 Augustus 1923 zijn kas en boeken gecontroleerd en in orde bevonden. De Contróle-Commissie: K. L. VOORBACH. W. RIJSDIJK, ROTTERDAM. De Vereeniging ~Ons Huis”, Gouvernestraat 199, zond ons de vorige week haar programma met het verzoek dit bij onze leden aan te bevelen. Wij willen dat heel gaarne doen, doch meenen dat een aanbeveling van het program niet noodig is. Deze Vereeniging met haar mooi ontwikkelingswerk heeft reeds een zeer goeden naam en het programma voor het komende seizoen samengesteld, spreekt voor zichzelf. Als wij ons niet vergissen is dit programma heel goed verzorgd in brochurevorm in verschillende arbeiderswijken thuis bezorgd, zoodat duizenden reeds kennis genomen gullen hebben van wat er geboden wordt. Degenen, welke nog geen kennis nam, raden wij aan dit in ieder geval spoedig- te doen. Het verschil in het ontwikkelingswerk door ~Ons Huis” geboden met dat bijv. van de Volks-Universiteit zit hierin, dat men zich voor de laatste opgeeft deel te nemen aan bepaalde cursussen, terwijl men dit bij „Ons Huis” niet doet, doch lid w’ordt, van de Vereeniging zelf. Hiermede wordt een onderlinge band gevormd tusschen de deelnemers, die wel eenige meerdere offèrs eischt, doch die het ontwikkelingswerk zelf zeer ten goede komt en dit laatste ook een meer intiem karakter geeft. De leden worden ingedeeld in stamgroepen. Verder worden ook speciale groepen gevormd op welke cursus-avonden ook nietleden worden toegelaten. Zeer interessante voordracht-avonden staan in het programma vermeld. Er wordt 'o.a. een Groningsche week georganiseerd, een tentoonstelling gehouden, 6 concerten gegeven met medewerking van eerste krachten. Verder voortgezet onderwijs voor volwassenen, speciale cursussen \roor vrouwen als moedercursus, cursus over het verzorgen en bezighouden van kinderen van x tot 6 jaar, over koken, over versiering van kleeding. en verder nog heel veel dingen, die voor de arbeidersvrouwen van groote beteekenis zijn. Wij raden allen, die kennis willen maken met de ontwikkelingsclubs, aan, om Zaterdag 22 Sept, den daartoe te houden avond bij te wonen. * * * Wij vestigen nog eens opnieuw de aandacht van onze leden op den zeer billijken prijs, die nu voor de spoorreis naar Amsterdam op 23 Sept. berekend zal worden.

Voor f 2.70, heen en weer, kan men nu naar de hofodstad en deelnemen aan de groote demonstratie. Geen van onze leden, die de beteekenis en de gevolgen van de werktijdverlenging in onze industrie begrepen heeft, maar daar wegblijven. Voor de werkloozen is een boottocht georganiseerd, waaraan men voor een gulden kan deelnemen. Zegt het voort! UTRECHT. Eïectriciens cpgelet! Verschillende werkgevers trachten, gebruik makende van de werkloosheid onder de eïectriciens, de loonen belangrijk te drukken. Vooral bij het verrichten van werkzaamheden voor kostelooze- en huurkoopinstallaties trachten diverse heeren werkgevers de loonen te verlagen en de werkzaamheden te laten vervaardigen uitsluitend door jongens of (en) aankomende vaklieden. Wij hebben de voorwaarden voor het maken van binnenleidingen voor kosteloozeen huurkoopinstallaties er eens op nagekeken en hebben daarin ten opzichte van de bepaling van het loon het navolgende gevonden: ~De installateur is verplicht in iedere kostelooze- en huurkoopinstallatie gedurende de geheele montage minstens 1 monteur te laten werken, waarvan het loon niet minder bedraagt dan het loon vaneen installatiemonteur werkzaam bij het Electridteitsbedrijf van Utrecht, opgenomen inde loontabel van de werklieden in dienst der gemeente Utrecht, vastgesteld bij besluit van Heeren Burgemeester en Wethouders, van 22 Juni 1920.” Deze bepaling is voor de Utrechtsche eïectriciens van groot belang. Laten onze leden bij nlet-naleving van bovenstaande direct ten onze kantore een klacht indienen, met opgave van in welk pand ze werkzaam zijn en voor welken werkgever. Het loon vaneen installatiemonteur bij het Electriciteitsbedrijf bedraagt f36 per week voor 48 uur werken, of wel gelijk staande met 75 cent per uur. B. » » • Zooals wij wel gedacht hebben, willen verschillende werkgevers aan hun liefde voor het vorstenhuis wel uiting geven, als het maar geen geld kost. Nu blijkt zoo hier en daar dat de arbeiders er ook niet veel voor over hebben of liever gezegd van hun armoede niets kunnen missen en dan maakt de werkgever gebruik van de economische situatie en dwingt dé arbeiders toch vrijaf te nemen. Kortom, hij sluit die dagen de fabriek. Zoo ook verzocht de firma Hörmann, welke tegenover haar personeel nog al eens doet alsof zij een warm hart voor zijn belangen heeft, aan den fabrieksraad een stemming te houden om de fabriek een of twee dagen te sluiten, hetgeen slechts een naar stemmen kreeg. De meesten voelden t niets voor en het voorstel om de uren ih .e halen verwierf slechts 3 stemmen. Weg waren bij den heer Hörmann alle democratische bevlieglingen, nu het voorstel niet in zijn geest uitgevallen was. Er werd dan ook gewoonweg aangeplakt, dat met ingang van 27 Augustus gebruik gemaakt werd van de circulaire van den minister, dat de dagen, welke vrijaf gegeven werden inde jubüeumweek, ingehaald konden worden. Hieruit blijkt, dat men zóó lang medezeggenschap van de arbeiders duldt, als zij besluiten nemen inden geest van de werkgevers, ook als deze laatsten, zooals boven gezegd, misbruik maken van de economische situatie. Kameraden, werkzaam bij de firma Hörmann, denkt eens rustig na over zoo’n simpel voorval en leert hieruit, dat slechts onze organisatie üw volle vertrouwen dient te hebben en dat dan ook meer dan ooit trouw aan haar, juist in deze donkere tijden, uw eerste plicht is. Strijdt met ons mede tegen alle schijnvertooningen. Neemt deel aan onze 23 Septeraberbetooging. G. Buitenland. AMERIKA. ~Iron Trade Review” meldt over de ijzer- en staalmarkt der ~Ver. St. v. N.- Amerika” het volgende: De productie heeft haar tot nu bereikte recordhoogte behouden, echter zijnde afnemers met afsluiting van nieuwe bestellingen nog wat terughoudend, De ruwijzerproductie in Juni 1.1. bedroeg 3.673.000 ton bij 324 in werking zijnde hoogovens. De productie van Januari tot Juni 1.1. was 20.834.000 ton; ’t uitvoercijfer was voor de maand Mei 1.1. 195.000 ton; het invoercijfer 75.000 ton inch 39000 ton ruwijzer, waarvan 25000 ton uit Engeland. De groeiende concurrentie der hoogovenwerken leidt tot prijsdalingen voor ruwijzer. Basisch ~Valleij”-ijzer wordt voor 25.50 Dollar, Noordelijk gietijzer voor 27 a 28 Dollar verkocht. De staalprijzen zijn daarentegen vasti nianganijzer permanent rustig.

Voor het derde kwartaal zijn omvangrijke aanvragen binnen. De blik- en plaatijzerwalswerken gaan tot de gebruikelijke seizoenbeperking der productie over. ENGELAND. De Engelsche mijnbouw doet tengevolge der Ruhrbezetting schitterende zaken. De kolenprijzen rijzen en de uitvoer heeft een aanmerkelijke stijging ondergaan. De Engèlsche mijnwerkers hebben echter geen voordeel van de z.g. Ruhrcon junctuur gehad. In Maart vond, als gevolg vaneen minieme daling der kosten van levensonderhoud, een nieuwe verlaging der mijnwerkersloonen plaats,. Het indexcijfer daalde van Januari tot Maart 1923 van 177 op 174, de ioonen der houwers van 132 op 130, die der hulparbeiders van 141 op 140. De wezenlijke loonen van de houwers zijn tegenwoordig een vierde, die der huiparbeiders een vijfde lager dan vóór den oorlog. De wezenlijke loonen inden machinebouw zijn in ’t laatste half jaar iets gestegen, bedroegen echter voor de geschoolde arbeiders aan ’t eind van Maart nog maar 82 a 83 pCt. der loonen van vóór den oorlog. Het aantal werkloozen inden machinebouw bedroeg einde Maart 11. 203.016 of 17.6 pCt. van het totaal. Alleen de bouwarbeiders en hulparbeiders wisten hun loonen iets hooger dan die van vóór den oorlog te houden fresp. 104 en 114 pCt.); ook onder deze arbeiders bedroeg de werkloosheid 1.5.7 pCt. van het totaal. Tegenover Februari 1.1. is de werkloosheid in bovengenoemde vakken met 1 è 3 pCt. gedaald. Adressen van de secretarissen en penningmeesters der afdeelingen De eerste naajn is die van den secretaris, de tweede die van den penningmeester. Staat slechts één naara vermeld, dan worden beide functies door één persoon vervuld. . Alfen afd Ryn H. v.d. Aar, Voorstraat 14 Alkmaar A, Stappers, Grensstr. 1 C. Vriesman, Keizerstraat 14 Almelo A. Arendsren, Oranjestr. 42 Amersfoort H. Büsohenhei.ke, v. Bemmelstr. 67 K. A. Rijnders, Weltevreden 17 Amsterdam W. v. Zijl!, 2e J. v/d Heijdenstr. 101 Telefoon 25542. Apeldoorn J. A. de Boer, Joh’mnaetraat 42 G. Wiiiigenhof, Nieuwe Holstr. 34 Arnhem H. Walther, Graaf Ottoplein 21 Telefoon 3071. Assen Jac. Lunshof, Vredeveldschepad 4 D. Zwiersen, Gioniugerstraat 114 Baarn F. J. Limper, Heemstralaaa 37 Achterom. A. Boteren brood, Heuveloordstr. 20 Bedum J. Bellinga, Stationsweg Bergen op Zoom A. C. Free, Koepels». 70 Beverwijk. A. v.d. Sluis, Ooeter wijkstraat 9 J. Honig, Baanstraat 99 De Bilt J, Wallenburg, Tuindorp 89 Bilthoven. P. r. d. Broek, Nieuws». 62 Bome, J. Koninfc, Letterveldsoheweg 27 E. J. Krajenveld, Klippe 19 Breda C. Tops Jr., Ohassésingel 32a D, W. v. Hattem, Ohassésingel 32a Telefoon 712. Brammen D. C. Bavinck, Molenweg 114 D M. C. Alphenaar, Molenweg 112 D Bussum O. Ruitenbeek, Bijlstraat 80 J. Booden, Bussum m ers 11.71, Naarden Cap, op d’lJssel A. Spek, Boezems». 17, Kral, Veer Culemborg A. J. ülrich, Nieuwstraat 95 H. Kuipers, Triosingel 22 Dedemsvaari Joh, v.d. Graaff, Ommendijk, Nw Leuzen. Delft C. Tielenburg, Rembrandtstraat 265 Dun Haag , Delfzijl U. Buitenkamp Kerkstraat J. Koster, Kroonstad Deventer B. Hilbrjnk, Burgem. v. Suchtelens»aat 50, Telefoon 891. Dieren, J. SteJpstra, Tellegenlaan 9 W. Freriks, Rpoorstr. 58 Doesburg J. Daams, Contra Esoarpe A. Schinkel, Plantsoen B 113 Doetinchem W. Gerritsen, Keppelscheweg B 104 Dordrecht J. van Hinte, Adriaan van Bleijenburgsu-aat 3 z wart. Telefoon 1351 Ede J. P. Slijkhuis, Paaschbergschew. 25 Enkhuizen H. Last, Dijk 4, 662 B. Edelenbosch, Dijk 4,663 Enschedé J. ten Oever, W. de Ciercqstr. 70 J. Henskes, Zwanensteeg 39 Franeker A. Visser, Emmastraat 13 R. ten Hoeve, Molensteeg 31. Goor B. J. Mengerink, Schools». 33 J. H. Brmmekreef, Woningb. H 21 Gorinchem J. F. v.d. Berg, Hovenlerdwarsstraat 408 D. van Zanten, Laantje B. 536 Gouda P. Sas, Boomgaardstr. 96 F. Stolk, Boomgaardstraat 33 Gouderak A. Priem, P, 32, Moordrecht A Vermeer, Laan L. 17, Moordrecht Groningen A. Wiecherink, Meeuwerderbaan 6a Telefoon 2434 J., Dijk, Kleine Bads»aat I Den Haag F. Salomé, Prinsegracht 135 Telefoon Marnis 1528 Haarlem C.v.d. Winden, Frans Halsstr. 13 rood Telefoon 3055 Hardinxvcld C. Hoekwater Czn., B. 419, Neder- Hardinxréld H. de Kluiver, B. 101. Binnendams, te Giesendam Den Hélder D, Smit, Goverstraat 66 Helmond J. Verbiest, Heistraat 149 J. A. L. Verberne, Lithooyenscheweg 46 H.I. Ambacht G. Smit, ’tHoofdwijk C 269 f A, Klootwijk, Veerweg D 27 Hengelo (O.) H. J. Peeze, Tollensstr. 43 sHertogenbosehh. van Vugt, van Heurnstr. 99 J. Pagie, v. IJsselsteinstr. 18 Hilversum E. V. Veltman, Iris-traat 97 J. Broeks, Hilverts weg 30 Hoogesand- B. Blauw, Boswij kslaan 14, Sappen;. Savvemeer H. Bereids, v. Rooijenstr, R. 128, Hoogezaud j

Hoorn K. Galis, Merenssfraat 13 N. Plomper, Drie Boomlaan 1-32 Joure D. Bosma, Zand Jac. A. Halma, Zand 70c Kampen W.J. v. d.Noort, Geert v. Wonstr. 53 G. Rozeboom, Cath. Gillesstr. 43 Kinderdyjk C. van der Ehee, F68 Alblasserdnm N. L. Rietdijk, Uitbreiding 41 Alblasserdam Kr. a/d Lek J. H. Broere, Oosterstr. 14 C. Klir> Bzn., B 20 Kr. a'd IJssel P. Mes Jr.,. Tuinstraat D. 71 P. de Groot, Wijk B. 125 Krommenie- J.Ofman, Militairen w,34, Krommenie Wormerveer K. Kok, Weiver 69, Krommenie Leeuwarden O. Breet Jr., Camminarhastraat 19 W. H. de Vries. Eekhofstraat 25 Leiden H. J. Baart, Lombokstraat 12 Tel. 1971 LekkerJcerk B. Berkouwer, Herkweg 85. W. de Gruyter, Lekdijk 294. Lemmer J. de Wind, bij de Werf J. Kamminga, le Parkstraat Lobith W. A. van Heusden, Tolkamer Maassluis A. Schoonenberg, Burg. de Jongkade 14 P. Herrendorf, Hewdrik Schoonbroodstraat 21 rood Maastricht P. Foppen, Bogaerdestraat 17 E. Miesen, Drieemmerslr. 6 Meppel J. Lnbberinkjbij het station Ruinorwold Jac. v. Leenders, Balistraat 24 Middelburg A.P.Bossen,aart,KJ.Vlaanderen M194 J. J. Koren fa of, Jasmijnstr. W. 143 N.-Lekkerland A. den Toom, Middelweg B. 291 H. Kamsteeg, B. 288 Nijmegen W. H. Segaar, Voorstadslaau 185 Nijmegen (Hees). Olst H. Gerdingh, Hoogstr. 231 Oosterbeek F.Gerritsen. Vredenberg No 1 Oude Pekela F. Koens, Woningbouw Wedderweg 10 D. Kuiper, Zonnestreek Oudewater Jac.de WaaI,Leeuweringerstr.B206 Q. Zomerveld, Molenwal 86 Papendrecht J. Baks, Veerstoep C. 25 ï. v. d. Wal, Hoogendijk F 59 Pemis P. Kruithof, Pastoriedijk 211 T. Strik, Pastoriedijk 33 Ridderkerk J. Plaisier, Oranjesingel 45 N. Boogaard, Kerk weg 84 Rotterdam G. Visser, Mauritsstr.Sb. Tel. 1280. Schiedam F. G. J. v. Spanning, Tuinlaan 50 Telefoon 551 Schoonhoven G. v. Os v. d. Aoeelen, Havenstr. 13 B. de Hoop, Havenstraatschewal Sliedrecht K. Boer, Julianastraat 10, J. Vermeulen, A. 678 Sneek T. Schurer, p/a. wed. A. Sehurcr Willem Frederikstraat 14 A. v. d. Bos, Molen de Hen Souburg A. Jagt, Oranjeplein A 180 J. de Priester, Weststraat D 17 Stadskanaal P. Wilbrink, Pekelderweg Tiet J. A. van Haltent, Vinkenstr. H 179 D W. H. de Kruiff, Plantage L22V Tilburg P. Rodie, Nieuwe Goirlscheweg 75 L. v. Corler, Lovenschestraat 175 Utrecht M.J.Góedée,Wittevrouw9nsingei la Teletoon 1570 Veendam D. Molog, Ben. Oosterdiep 60 J. de Vries, Nw'. Laan 45 Velp W. Heyser, Wiliemstr. 9 G. Eldermau, Willemstraat 45 Vlaardingen A. Borsboom, Corn. Bpeolmanstr. 1> A. Schilder, Piet Heinstr. 12 Vlissingen J. van der Peyl, Breewaterstr. 3 P. Brasser, Clij verstraal 21 Voorburg A. de Koek, Oosteinde 83 A. de Wolf, Kerkstraat, 34 Wapeningen. A, Vullings, Kapelstraat A502 J. Pas, Heereusnaat 9 Weesp A. Jagers, Heerensingel M. r. Manen, Papelaan 16 Westerbroek ïï. Venema Kzn., Borgweg T. 10 Hoogezaud A. Wiecherink, Meeuwerderbaan 6» Groningen. Winschoten W. Eoemeiing, St. Virasstr. 35 J. de Boer, Hofstraat 44 Ijlst Sj. Feenstra, Metaalsl. S. G. Groenveld IJmuiden J. Pronk, de Euijterstraat 12, Velseroo; – W.Tuyn,Stationsweg30, Velseroor0 IJssehnonde H. J. Lucas, Oostdijk A. 227 L. van Dam, Tuindorp 45 Zaandam D. Akkerman,s, Smidspad 19 H. Verhoef, P. L. Takstraat 46, Zaandijk J. Ekkes, Zuideinde 29, Kooga.d. Z, Zalt-Bommel G. v. Westreeneu, Singel E 24c E. v. d. Wal, Kloosterstraat Zeist J.C.Louwerse, Weflaan60, Woningbouw „Ons Huis“. Zutphen■ J. Wessels, Melatensteeg 48 E. Eusser, Warnsveldschew. 46a Zwolle A. J. Rampen, Th. ii Kempisstr. 8 H. Hulsebos, St. Jozephstraat 2u Adressen van de Vertegenwoordiger der Groepen. Coevorden J. Kerkhof, Spoorkade 2 Drachten C. P. Huisman, 2de Parallelstraat No. 64, wijk U lidam A. v. d. Hagen, p/a. den heer Vroom, Wijugaardsgracht 171 Eindhoven F., A. v. Sommen, Elzentlaan 24, Stadspav k J. J. van Brakel, Daliastr. 10 Emmen Alb. Vos, Pandijk, Erica, Nw. AÂ’dam Gorredijk J. MolJ, Langewal Hasselt J. Rijtkogel, Regenboogsteeg 22c Smilde J.H. Barkman, D.131,Hoogersmilde Steenwijk J. v. d. Werf, Kampstraat 4 Zuidbroek H. Luppes, p/a. K. Venema üiterburen 67 Gelieve van eventueele veranderingen kerm te geven aan het Hoofdbestuur. ADVERTENTIEN." Den 24en Augustus 1923 overleed door een § ernstig ongeval onze Boudsmakker A. J. VERSCHOOR, in den leeftijd van 29 jaar. Met hem is heengegaan één onzer trouv, medewerkers. Het Bestuur der afd. Gouda. j Rotatiedruk „Vooruitgang". Keizersgracht 373. A'dam.