Op de bres. De toenemende reactie, de steeds talrijker wordende verslechteringen die wij ondervinden, geven mij aanleiding om mijn bondsmakkers aan te sporen tot meerdere activiteit. Lid te zijn geworden van den Bond is op zichzelf al een prijzenswaardige daad. Maar dat alleen is niet voldoende. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben ons geleerd, dat we alleen door machtsvorming in staat zullen gesteld worden, de gevolgen van de tieerschendé malaise voor de arbeiders zoo gering mogelijk te doen zijn. Versterking van onzen Bond is noodig, thans om verslechteringen tegen te gaan, straks om weer verbeteringen te bevechten. De 10-weken-lange-staking, die we in Rotterdam- achter den rug nebben, heeft den arbeiders geleerd, dat offers gebracht moeten worden inden strijd, en laat ons er onmiddellijk aan toevoegen, dat er offers gebracht zijn, waardoor onder de metaalbewerkers voor de eerste maal een groot en daadwerkelijk verzet is geconstateerd. Die voor de eerste maal tot uiting gekomen geest van verzet mag evenwel niet verflauwen. Wij hebben tot heden kunnen waarnemen dat in Rotterdam de geest nog goed is. Welnu, laat dit voor al onze leden een spoorslag zijn om met kracht de propaganda voort te zetten. Nieuwe versleedteringen staan ons te wachten. Letten wij slecdts op den aanslag op den 8-urendag. Laat ons den tijd van rust benutten om onzen Bond kraclitiger te maken, opdat wij gereed zijn voor aanval en verweer. Rotterdam. V. Uit de Districten. DISTRICT 111. GRONINGEN. Werkloosheid en loons» verlaging. Indien er een streek in ons land is, waar de werkloosheid in erge mate heerscht, dan is het wel inde stad en provincie Groningen. Niet alleen bepaalde bedrijven, doch schier alle indtistrieën ondervinden de gevolgen van deze crisis met de daaraan verbonden zegeningen voor de arbeiders. Ook in onze industrie heerscht een groote werkloosheid in verhouding tot de industrie die er beoefend wordt. Voor wat de stad Groningen betreft, maken alleen de loodgieters hierop een gunstige uitzondering. Hierover later meer. De overige groepen evenwel, als de smeden, rijwielmakers en electriciens, voelen de gevolgen der werkloosheid terdege. Vooral de groep smeden, welke voor 90 pCt. in onzen bond georganiseerd is, neemt een zeer goede positie in, in onze stad. De loonen welke in October 1920 zijn vastgesteld op gemiddeld 75 cent per uur bij 48 uur per week, of op 80 cent bij 45 uur, zijn tot voor korten tijd nog gehandhaafd. Wel is een enkelen keer gepoogd hierin verandering te brengen, doch door het georganiseerd optreden der gezellen ging deze vlieger niet op. Intusschen neemt de werkloosheid nog gaandeweg toe. Vele onzer leden, welke nooit een dag van hun leven werkloos waren -geweest, die xo tot 20 jaar bij één werkgever in dienst waren, werden werkloos, en velen loopen al reeds maanden op de keien. Eén vooruitzicht, dat een verbetering van eenige beteekenis zal intreden, is niet in ’t zicht. Natuurlijk komen de werkgevers nu met loonsverlagingen. Theoretisch hebben wij den werkgevers duidelijk gemaakt, dat loonsverlaging aan de arbeiders ongemotiveerd is. Ook aan de hand der cijfers betreffende het levensonderhoud. Het zwaartepunt werd gelegd op de concurrentie van ’t land, waarbij men de aardigheid had de toch al lage loonen in Stadskanaal, Bedum, Appingedam, enz., lager voor te stellen dan ze zijn. Intusschen stond voor ons de zaak zoo, dat er geen strijd met eenig perspectief gevoerd kon worden. De eerste loonsverlaging van 5 pCt. is ingegaan op 1 Maart j.l. De tweede verlaging van eveneens 5 pCt,, welke voor de werkgevers reeds vast staat, en volgens hen moet ingaan 1 Juni, zal door ons zonder meer niet kunnen worden aanvaard, In dit verband willen wij er op wijzen, dat de werkgevers een standpunt gaan innemen van, dat ze het op het oogenblik alleen te zeggen hebben inde industrie. Wij willen de heeren er op wijzen, dat, al mogen zij zich op het oogenblik sterk gevoelen, wij, de organisatie der gezellen, niet van plan zijn óns de eens verkregen rechten zonder verzet te laten ontnemen. Wij willen hen dan ook waarschuwen niet al te veel den „sterken man” te spelen, want heusch, al zijn we meer dan in andere tijden de economisch zwakkere, te zwak om te vechten voor onze rechten, voor het handhaven van ons levenspeil, zijn we ’t gelukkig nog niet. Indien de werkgevers dus geen conflict willen in dit bedrijf te Groningen, dan zou het verstandig zijn een standpunt te gaan innemen, dat we onzerzijds altijd ingenomen hebben,

j nl. te trachten door het grootst mogelijke overleg overeenstemming te verkrijgen. Wij nemen dit standpunt nog in, zooals gebleken is. Wij mogen van de werkgevers verlangen dit ook te doen. Indien niet, de i gevolgen zijn voor hun rekening. Onze ! menschen zijn ook overtuigd, dat het niet aangaat dezen aanslag op hun levenspeil zonder verzet te accepteeren. Laten zij dit in alle opzichten laten blijken. Indien de werkgevers dus op hun standpunt van 10 pCt. loonsverlaging blijven staan, zullen wij binnenkort deze zaak onder oógen moeten zien en onze houding bepalen. Over de andere groepen zullen wij in het volgende nummer onze meening zeggen. In het bijzonder over de loodgieters. A. W. Donderdag 16 Maart j.1., heeft onze district- en afdeelingsbestuurder, J. Wacht, officieel afscheid genomen van Groningen. Een commissie uit de afdeeling en het district had gemeend dit feit niet ongemerkt voorbij te moeten laten gaan. Het was dan ook voor den vertrekkende en voor de aanwezigen een groote verrassing, dat hem dcór de commissie uit de afd. Groningen een prachtigen barometer werd aangeboden en door De Groot, voorzitter der afdeeling Hoogezand-Sappemeer, namens het district een schoorsteen-gamituur. Wacht dankte voor dit blijk van waardeering in eenige gevcelvolle woorden en spoorde de aanwebigen aan tot verderen strijd voor onze klasse in deze moeilijke tijden. Wij wenschen ook van deze plaats aan onzen vriend Wacht in zijn nieuwe standplaats een prettigen en aangenamen werkkring. A. W. DISTRICT V. UTRECHT. S cheepsw erkersThuiswer» fiers. Wat zijn dat nu voor vreemae snoesaanen i, zal de lezer zien afvragen. Laai ons u dan direct mecieaseien, dat ueze mensdién wonen inde omstreken van Utrecht. Wellicht is de titel niet volkomen juist, maar veel mankeert er toch heusch niet aan. Laten wij u mededeelen, hoe wij er toe kwamen oezen titel boven dit stukje te plaatsen. De firma N. V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Liesoosch , te Juipnaas, begon met aan te vragen een overwerxyergunning voor ten hoogs.c 40 mannen van 18 jaar o. ouder, tot 55 uur per week. Ondanks de vakorganisaties afwijzend advies gaven aan de Aroeidsinspectie, werd deze ovefwerkvergunning toen verleend» Nauwelijks in het bezit van deze overwerkvergunning, vroeg de firma bij den Minister van Aroeid een nieuwe aan cn wei voor 200 mannen, inden brief aan den Minister geeft de directie aan, dat haar personeel zoo ongeveer 500 arbeiders bedraagt. Dit kwam ons al direct onjuist voor en net bleek na onderzoek dan ook, dat dit hoogstens 300 man moest zijn. VVij hebben allet in het werk gesteld, dat deze overwerkvergunning niet zal worden verleend en hebben dan ook wel hoop, dat de firma ditmaal haar doel niet zal bereiken. Ineen conferentie, die wij met den eigenaar van deze scheepswerf hadden, bleek ons, dat bij deze firma een nieuwe manier was uitgedacht om het werk goedkoop klaar te maken en de aibeideis over te laten werken, De firma moest eenige kleine sloepen vervaardigen en besteedde deze uit aan een groepje arbeiders, die uii in hun eigen tijd' deze sloepen moeien vervaardigen. Eerst werken deze arbeiders hun 8 uur op de werf aan werk van de firma en worden daarna hun eigen baas en gaan werken aan de sloepen. Nu behoeft er geen baas bij te blijven, neen, nu zijn ze zelf baas, aldus de opvatting van de directie. Ze .kijken op geen uurtje werken en werken hard, Toen wijde bemerking maakten, dat dit volgens de Arbeidswet niet mocht, kregen wij antwoord: „Dan geven wijden arbeiders liet werk mede naar huis.” Maar is het intusschen niet intreurig, dat arbeiders op deze wijze medewerken den achturendag weder te vermoorden? Ook geeft deze firma voor overuren geen extra betaling, doch slechts het gewone uurlpoh. De arbeiders zijn zeer slecht georganiseerd en zijn tot heden er niet toe te bewegen, dat zij tot een organisatie toetreden. Direct na de staking is ook bij deze firma loonsverlaging ingevoerd en niet zoo’n klein beetje ook. Er zijn zelfs werklieden, die 18 cent per-uur loonsverlaging ontvingen, wier loon van 68 cent werd teruggebracht op 50 cent per uur. Fraaie toestanden dus! B. DISTRICT VIII. De tweede loonsverlaging van 15 pCt. te Krimpen a.d, IJsel, Wij hebben de vorige week over deze verlaging èen en ander geschreven en daarbij opgemerkt, dat pok het bestuur van den Metaalbond met deze ver-

laging niet accoord gaat. Volgens een m-ede, deeling, mij door den heer Schouten verstrekt, hebben de heeren v.d. Giessen bij : een onderhoud daarover met het bestuur van den Metaalbond verklaard, dat zij met de werklieden zelf overleg hebben gepleegd en deze allen accoord zijn gegaan met de verlaging, nadat aan hen was uiteengezet, dat het niet anders kon. Wij kunnen hier echter zeer pertinent verklaren, dat van eenig overleg geen sprake is geweest. Door de heeren .Vander Giessen is wel aan het bestuur van het Ziekenfonds mededeeling gedaan omtrent de voorgenomen verlaging. Dit bestuur heeft echter gezegd daarover niet te kunnen spreken namens het personeel en hebben hun directie verzocht daartoe een speciale commissie uit het personeel bijeen te roepen of te laten aan wijzen. De heeren v.d. Giessen hebben toen dan bok bij aanplakking meegedeeld, dat een commissie van ten hoogste 8 man zich voor een onderhoud over de aangekondigde loonsverlaging kon aandienen bij den hoofdbaas. Niemand heeft zich daartoe bij de directie gemeld. Van overleg met het personeel of met een vertegenwoordiging van het personeel is geen sprake geweest, vaneen overeenstemming of een accoordverklaring met de loonsverlaging dus ook niet. Mochten er misschien enkelen onder het personeel zijn, die door de heeren aangesproken zijn geworden, aan wie de toestand natuurlijk zoo zwart mogelijk is geschilderd en met de dreigende werkloosheid voor obgen zich hebben neergelegd bij dien nieuwen loonaftrek, dan is dat geen overleg met de arbeiders. Deze mepschen hebben geen prijs gesteld op een dergelijk overleg waarbij van te voren reeds vaststond, dat ze toch niemendal te vertellen, doch alleen aan te hooren hebben en goed te keuren op srraffe van werkloosheid. De bewering van deze heeren tegenover het bestuur van den Metaalbond is niet anders dan een uitvlucht geweest. Ofschoon ze zich van de verbintenis tusschen Metaalbond en vakvereenigingen waarschijnlijk heel weinig aantrekken, hebben ze toch een soort van verontschuldiging gezocht in het overleg met de arbeiders wat niet heeft plaats gehad. Wij zouden niet accoord gegaan zijn met die loonsverlaging, ook al zou dat overleg er wel geweest zijn. Doch wij meenden goed te dóen aah te toonen dat het beroep van de werkgevers op dat overleg ten onrechte is geschied. Thans is aan den Metaalbond het woord. Wij wachten nu af welke maatregelen er genomen zullen worden tegen dergelijke leden. C. O. 1 1 " —" Uit de Afdeelingen. – DELFT. Woensdag 8 Maart had voor iet personeel van Goudriaans industrie- en Export-Maatschappij een personeelverga-Jering plaats ter bespreking van grieven, die dit personeel den laatsten tijd moest ondergaan door het brute optreden der bedrijfsleiders. Op deze. vergadering waren cok r. k. en christelijke georganiseerde arbeiders aanwezig. Na een uitvoerige bespreking werd besloten, dat de Alg. bond een conferentie met dè directie zou aanvragen, om xde grieven, ontstaan door het ontactisch optreden der bedrijfsleiders, opgelost te krijgen. Donderdag g Maart vroegen en verkregen wij telefonisch de toezegging, op Donderdag 16 Maart te kunnen komen conforceren. Waar aan deze ' onderneming het steeds onze menschen zijn, die op de bres staan om voor de arbeidersoelangen te waken (wat door voorgaande acties wel bewezen is), meenden Spanning en ondergeteekende deze kwesties, waar het toch zaken van ondergeschikt belang betrof, alleen te moeten oplossen. De r. k. noch christelijk georganiseerde arbeiders hadden van grieven of klachten gehoord. Alleen toen wijde toezegging hadden voor een conferentie en daarvan direct afschriften door de fabriek lieten circulu-ren, kwam men ook in die gelederen tot de ontdekking, dat er/ietg haperde. 'Eén der bestuurders der andere organisaties stelde zich met zijn menschen in verbinding, liet zich van den toestand op de hoogte brengen en wat bij ons ter vergadering gesproken was, gaf den man als beloouing een standje dat hij onze vergadering bezocht had en zorgde er voor, ook een conferentie t,e verkrijgen, welke toegestaan werd op Donderdag !6 Maart, ’s morgens te io uur. Donderdag 16 Maart, s morgens te 9 uur, hadden wij een bespreking, met als gevolg, dat deze aangelegenheid ernstig zou. worden onderzocht. Positieve toezeggingen kregen wij niet los. De directie meende haar bedrijf geheel te moeten reorganiseeren en zou dan een fabrieksreglement daar stellen, dat aan de arbeiders door middel van onze organisatie zou worden voorgelegd en besproken. 1 ’s Avonds direct na werktijd had wegr een i

vergadering plaats, waar eveneens de r. k. en christelijk georganiseerde arbeiders bij tegenwoordig waren. Na het tér conferentie besprokene te hebben behandeld en onze menseden zich daarmede accoord verklaarden, had een incident plaats, doordat de secretaris der christelijke organisatie, L. Dik, onzen betuurder Spanning voor leugenaar uitmaakte. Deze christelijke bestuurder 'scheen bet maar niet te kunnen. verkroppen, dat ste'eds op post zijn om tegen arbeidsverslechteringên' te waken en dat zijn organisatie steeds achteraan loopt. Toén de voorzitter dezen chnstelijken bestuurder inde gelegenheid stelde zijn insuniatie waar te i maken, zweeg hij in alle talen. Dooreen R.-K. arbeider werden eenige vragen ge-» steld, welke door Spanning werden beantwoord. Hij wees op de sectarische verdeeldheid der arbeiders, door met verschillende feiten aan te toonen, hoe r. k. en christelijke arbeiders uit de werkelijke strijdorganisatie gehouden worden, waarna hij den secretaris der christelijke organisatie op danige wijze op zijn plaats zettej hem de vraag stellende, waarom hij hier aanwezig was. Dat juist zijn aanwezigheid hier toonde de activiteit zijner organisatie. Mannen ! Dezè kwestie is nog niet afgeloopen. Zoo gauw ons het overeengekomene bereikt, spreken wij elkander nader. C. T. DORDRECHT. In verband, met het herdenken van het 25-jarig bestaan van onze muziekvereeniging „Volharding”, willen wij een kort woord tot onze leden richten. Onze „Volharding” is vanaf het begin . van haar bestaan de trouwe vriendin van de arbeidersbeweging geweest. Waar de Dortsche arbei lers demonstreerden, jubileerden, of feestvierden, daar was1 onze „Volharding” op haar post en volbracht met blijheid en volharding haar plicht, dien zij te vervullen had. Nu zij gedurende een vijf en twintigtal jaren de arbeidersbeweging, te Dordrecht met haar muziek begeesterd en verblijd heeft, daar rust op die arbeidersbeweging den duren plicht, deze trouwe bondsgenoote bij het herdenken van het 25-jarig bestaan, van haar waardeering en erkentelijkheid te doen blijken. Voor dit doel is door den D.8.8. het initiatief genomen, „Volharding” een blijvend aandenken als bewijs van onze waardeering en erkentelijkheid aan te bieden. Hiervoor is echter geld noodig en om 1 dit te verkrijgen doen wij ook een beroep op onze leden om hiervoor een kleinigheid af te zonderen. Daartoe zal inde komende week één onzer werklooze leden onzen bode vergezellen en aan onze leden een lijst ter teekening aanbieden, teneinde een penning-' sche voor dit ons zoo sympathieke doel te kunnen offeren. Wij spreken dé 'verwachting uit, dat al onze leden van hun warme belangstelling voor onze muzikale, bondgenoote in onzen strijd voor verheffing der arbeidersklasse blijk zullen geven door, al is de gave ook gering, deze op de lijst te teekenen en zoo hun medewerking verkenen, opdat het doel kan worden bereikt. v. H. SCHIEDAM. Wij hebben het al meer dan eens gehad over de „ploeg van 14” en hun, werk, dat bewondering afdwingt. Deze heeren hebben nu, zooals dat de vorige week reeds is medegedeeld, rust. Wat echter zoo’n geroutineerde ploeg vermag is de moeite waard te vermelden althans als men er prijs op stelt, dat in een arbeidersgezin onze arbeiderspers wordt gelezen en men onderschrijft, dat daar. waar deze is binnen gedrongen, de menschen vaster in onze beweging staan. Welnu, dit „rustende” ploegje van 14 wou in 4 avonden, met niet langer dan IX uur werken per avond, 75 nieuwe lezeis voor onze pers en zoo langs hun neus weg brachten zij pok nog 5 nieuwe leden voor onze afdeeling, waarvan 3 uit onze zusterorganisaties. Dat noemen deze menschen een periode van rust om op verhaal. te komen, om daarna weer met nieuwen moed voor onze zaak op stap te gaan. Men gelieve na kennisname van het bovenstaande, maar eens te overwegen, of ieder voor zich persoonlijk te kort komt aan de werkzaamheden voor „ons gebouw”. Luiaards! Wij gaan o zoo langzaam voorwaarts. Gij, die harder wilt gaan, doet gewoonlijk niets en mopp er t! Ziet eens uw eigen grootste fout in. Moppert niet,... doek werkt zoo langhals het dag is! * * ClGïlFl*. doSSSEO fSSiG VOOS* A S*lsS?S<los*Sontwikke ing. Kunstavond op Maandag 27 Maart 1922, 's avqjids 8 uur, in „Het Voiksgebouw”, Tuinlaan 50. Voor ons zal optreden de heer Jac. Harenbroek, van Utrecht.